Важливо :: Гроші :: 28 листопада 2022 16:39 , Андрей Евченко
obstril-zhitlo

"Міна прилетіла у піч, і вона не встояла". Компенсація за зруйноване житло: процес є, результату поки нема

Як це зараз працює - розповідаємо на прикладі Святогірської громади

Збитки, завдані державою-терористом росією Україні за час війни, сягають сотень мільярдів доларів. Це і прямі збитки від знищеного житла, інфраструктури, промислових та соціальних об’єктів, так і непрямі від порушених економічних зв’язків та недоотриманого доходу. Величезні збитки, завдані довкіллю України.

На цей час більше 300 000 повідомлень про знищене і пошкоджене майно було подано через застосунок Дія. Зрозуміло, що на кінець війни цифри будуть суттєво більшими.

Краматорська квартира Ріми і Юрія Заболотніх стоїть із забитими фанерою вікнами, які вилетіли внаслідок ракетного обстрілу. Від їхнього дачного будинку нічого не залишилось. Редактор газети Східний проект Ріма Заболотня не приховує болю:

“Студенок для мене - закрита тема. Війна забрала його з мого життя. Мені здається, там мене задушить почуття провини, образи та неспроможності щось змінити. Все було. Нічого немає...

Ми не купували туди дорогих речей. Але кожна річ була дорога своєю історією. Листи батька, малюнки дочки, гітара чоловіка, подарунки друзів, сувеніри з усього світу. Картини, фото, фарби, свічки, книги, гарний посуд та скатертини. Ми завжди привітно приймали друзів. Зазвичай сиділи біля каміну. Усі казали: "Це місце сили, творчості, тут особлива атмосфера, тут живе ваша душа. Ваш будинок неможливо забути, він притягує своїм теплом".

Цього літа притягнув міну 120-ту. Міна прилітіла у піч, і вона не встояла. На грубці були кахлі з котиками. Через них ми і купили будиночок у селі 25 років тому. Мріяли жити там на старість років. Після прильоту все згоріло. Наш будинок і ще три сусідські. Можна повернутись, щоб розгрібати руїни, оплакувати згарище і будувати заново, але я не хочу. На це немає ані коштів, ані сил, ані бажання”.

test

test Зруйнований будинок Ріми і Юрія Заболотніх у Студенку

Механізм компенсації відшкодувань запущено, на цьому етапі він регулюється постановами Кабміну. На сьогодні його головна мета – створення і наповнення Реєстру пошкодженого і знищеного нерухомого майна.

Виглядає це приблизно так: власник повідомляє про нанесені війною збитки своєму нерухомому майну; комісії, створені місцевою владою, обстежують це майно й роблять висновки про ступінь руйнувань; а на основі цих висновків складається держреєстр.

Про те, як це виглядає на практиці, ми запитали архітекторку Святогірської міської військової адміністрації Олену Іванову.

test Олена Іванова, архітекторка Святогірської міської військової адміністрації

Що передбачає законодавство України щодо компенсації за пошкоджене та зруйноване житло?

Ці питання ще опрацьовуються. Я не чула, щоб механізм був прийнятий остаточно, йдуть дебати. На сьогодні завдання – зафіксувати стан, який є (і який, до речі, може змінитись, враховуючи обстріли), щоб зрозуміти реальний стан руйнувань.

Що може і має зробити власник зараз, щоб отримати компенсацію? А якщо він не в Україні?

Подати заяву. Можна дистанційно. Святогірська міська військова адміністрація розробила для цього механізм. Для першого обстеження власник не потрібен.

Що робити, якщо документи втрачені чи згоріли? Або є лише фото документів.

Ми сьогодні говоримо про офіційно зареєстровану в реєстрах нерухомість. Для цього паперові не потрібні.

Як визначаються збитки, за яким принципом? Наприклад, якщо від будинку залишилася одна грубка чи одна стіна.

Ми сьогодні поки не говоримо про збитки. Ми говоримо про фіксацію стану нерухомості. Наприклад: повністю знищена, частково, або легко пошкоджена.

test

Хто входить до складу комісії, скільки людей та які фахівці?

Комісія створюються згідно правових документів в ВА. Я не знаю, хто входить. Я - член комісії як архітектор. Поки комісія ще не збиралась, тому в мене немає інформації.

Коли, в які терміни та яким чином планується відшкодовувати збитки? Чи є цей механізм взагалі?

Поки невідомо нічого з цього питання. Я не думаю, що поки ми не перемогли є сенс витрачати гроші на те, куди завтра може прилетіти. Переможемо, тоді ок.

До якого терміну можна подавати заяву?

Немає термінів.

Якщо пошкоджений дах або вилетіли вікна, - людина залатала, чим могла, чи це якось оцінюватиметься і відшкодовуватиметься?

Не моє питання. Але на сьогодні в Святогірській ОТГ матеріали для тимчасового ремонту видають безкоштовно.

Якщо будова була незаконною, так званий самобуд, чи не до кінця оформлена, - чи проводитиметься її оцінка?

Не знаю. Але не думаю. Незаконну точно ні. Недобудовану – не знаю.

Що залишилося після окупантів у Святогірській громаді? Який приблизно відсоток руйнувань?

Є повністю зруйновані села. Є ні, були окремі прильоти. Відсоток не рахували, поки все не обстежено.

Закон про компенсацію

Невдовзі у Верховній Раді повинно пройти друге читання законопроекту, який прописує дію механізму компенсацій (№7198, Проект Закону про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації).

Ось його основні позиції (із публікації народного депутата Олени Шуляк):

Збитки мають бути відшкодовані й за знищене, і за частково пошкоджене житло: квартири, інші житлові приміщення в будинку, приватні житлові, садові, дачні будинки.

Передбачені компенсації також на законні об’єкти незавершеного будівництва, у яких уже були зведені несучі та зовнішні конструкції.

У кожній громаді буде окрема черга на компенсацію. Першочергово житло надаватиметься багатодітним сім’ям, особам з інвалідністю та учасникам бойових дій.

test

Заяви на компенсацію можна подавати під час воєнного стану та протягом одного року після його завершення на відповідній території.

Усі кроки — від подачі заяви до вибору житла – можна зробити через додаток або портал Дія. Заява може бути подана навіть у разі втрати документів, що підтверджують власність.

У такому разі комісія з розгляду питань щодо надання компенсації зобов’язана витребовувати необхідні документи та встановлення юридичних фактів у розпорядників цієї інформації.

Передбачені й альтернативні можливості — подача паперової заяви через ЦНАП, орган соціального захисту або нотаріуса.

Комісії створюються в кожній постраждалій громаді. Їх мета — розгляд заяв, верифікація інформації, організація проведення експертизи пошкодженого житла та надання висновків щодо компенсації та її об’ємів. Законопроєкт передбачає не менше 5 членів комісії.

Термін розгляду заяви становить не більше 30 календарних днів.

Саме комісія з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна виготовляє житловий сертифікат або приймає рішення про грошову компенсацію.

Якщо житло пошкоджене і його можливо та економічно доцільно відновити — місцева влада відновить таке пошкоджене житло за рахунок коштів, в тому числі і тих, які виділяються з Резервного фонду.

Якщо ж йдеться про повністю знищене житло, то тут головним інструментом компенсації є житловий сертифікат. Його отримають усі власники знищених квартир, а от у власників приватних будинків буде вибір — отримати житловий сертифікат або грошову компенсацію на спеціальний рахунок.

У законопроєкті закладена проста схема розрахунку розміру компенсації: площа знищеного житла помножена на вартість квадратного метру.

Ця формула застосовується щодо кожного знищеного об’єкта окремо. Визначення вартості метру площі здійснюється за окремо визначеною КМУ методикою.

test

І, повертаючись до конкретної ситуації в Святогірській громаді, зазначимо, що на комісію вже підготовлено рішення по 86 будинках і по трьом селах. На днях буде перше засідання, каже Олена Іванова:

“Ми відпрацьовуємо прозору технологію, щоб в будь-який момент рішення можна було перевірити. Заявник на руки отримує акт - висновок комісії. Потім цей документ ляже в основу компенсаційних процесів. І паралельно данні заносяться в систему обліку. В акті міститься фіксація стану, можливі три варіанти: зруйновано, частково зруйновано, легкі пошкодження”.

 * * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber

Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram

Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок

Інші статті на цю тему

obstril-20.018

Окупанти влучили у фільтрувальну станцію і поширили фейк про викид хлору

gazovyky6

Як це - не залишати місто навіть коли небезпека стоїть біля його воріт

boevaya-mashina-kozak-2

Половина коштів пішла на запити військових, половина - на облаштування укриттів

коментарі