Важливо :: Життя громади :: 07 липня 2023 13:25 , Краматорск Пост
ritualservicecover

Суд визнав рішення міської влади, яке надавало переваги КП "Ритуальна служба" на поховання у Краматорську, протиправним

Відповідний позов подала до суду мешканка міста, яка вважає, що це рішення порушує її право обирати надавача послуг з поховання

Майже відразу після свого призначення на посаду голови військової адміністрації Олександр Гончаренко ухвалив рішення "Про встановлення порядку огляду трупа працівниками закладів охорони здоров`я Краматорської територіальної громади", згідно з яким, медичні працівники можуть оглядати трупи виключно в спеціально обладнаному місті на території Міської лікарні № 3. Згідно з цим рішенням доставляти туди небіжчиків мають виключно працівники КП "Ритуальна служба" за кошти родичів померлого. 

Офіційним приводом запровадження цих правил були обстріли Краматорська, які, на думку голови МВА, наражають на небезпеку медичних працівників у разі проведення огляду трупів за місцем виявлення.

При цьому українське законодавство дозволяє проводити поховання певної категорії небіжчиків, якщо лікарі без розтину можуть бути переконані у  природній причині смерті. Йдеться про літніх людей та осіб, які перебували на амбулаторному лікуванні з різноманітними важкими хворобами.

У Краматорську більшу частину таких поховань здійснювали різноманітні приватні структури, які через не зовсім офіційні канали у правоохоронних органах дізнавалися про факт смерті та починали пропонувати родичам померлого свої послуги.

Але 27 червня 2023 року Донецькій окружний адміністративний суд визнав противоправним та нечинним згадане розпорядження голови Краматорської військової адміністрації. Про це повідомляє Дій-Краматорськ.

Позивачем по справі, що призвела до такого рішення суду, була мешканка Краматорська, яка через нові правила не зуміла самостійно поховати свою бабцю та була вимушена скористатися фактично нав'язаними послугами комунального підприємства. 

За матеріалами справи, у жовтні 2022 року у себе вдома померла бабця позивачки, якій на той час було майже 90 років. Позивачка звернулася до головного лікаря Лікарні № 3 з проханням видати свідоцтво про смерть без проведення розтину. 

У відповідь керівництво лікарні, посилаючись на зазначене розпорядження голови військової адміністрації, повідомило, що свідоцтво про смерть може бути видане лише після встановлення факту ненасильницької смерті, а для цього померлу треба доставити до патологічного відділення  лікарні. І зробити це можуть лише співробітники муніципальної похоронної служби. 

Ці послуги з доставлення тіла до лікарні, його зберігання там та зворотне доставлення до місця поховань коштували позивачці 8596 гривень. На думку жінки, це порушило її право обирати надавача послуг з поховання, яке гарантує їй Закон України "Про поховання та похоронну справу". 

Аналізуючи нові правила огляду трупів, суд дійшов висновку, що визначення місцем огляду трупів приміщення патологоанатомічного відділення КНП «Міська лікарня №3» та доручення здійснення їх огляду лише співробітниками патологоанатомічного відділення цієї лікарні на постійній основі мають несприятливі наслідки для жителів міста Краматорськ. 

Згідно з Порядком огляд трупу здійснюється у медичних закладах, як виняток із правил, лише за виключних обставин (обстріли, проведення бойових дій тощо). Тому визначення відповідачем огляду трупів лише в приміщення КНП «Міська лікарня №3» та її лікарями суд вважає таким, що не відповідає Порядку. 

Також транспортування трупів до місця огляду виключно транспортом та співробітниками КП «Ритуальна служба» нівелює можливість конкуренції в даній сфері та обмежує право щодо вільного обрання виконавця таких послуг.

Суд переконаний, що посилання військової адміністрації на загрозу життю та здоров`ю лікарів, як на підставу прийняття спірного рішення, суд вважає неспроможним, оскільки Краматорськ розташований на значній відстані від лінії фронту, а обстріли здійснюються по всій території України.

Виходячи з цього, Донецькій окружний адміністративний суд визнав зазначене рішення голови Краматорської військової адміністрації протиправним та нечинним. 

Проте це рішення суду ще не є остаточним та може бути оскаржене зверненням до Першого апеляційного адміністративного суду.  

 

Інші статті на цю тему

proshhanie-s-polkovnikom-mezakovym
zwyntar-mogyly

Містяни скаржаться, що поховати померлого можна лише з комунальною службою, а перед цим обов'язково везти небіжчика до міського моргу - у підсумку все це дуже дорого