
Мовою чисел: як карантин вплинув на промисловість і торгівлю у Краматорську у 2020 році
Основні промислові бюджетоутворюючі підприємства Краматорська за минулий рік реалізували менше продукції, ніж планували. Понад 40 малих підприємств, які займалися наданням побутових послуг, закрилися.
Такі наслідки карантину, запровадженого в Україні понад рік тому через поширення коронавірусу. Вони зафіксовані у звіті про виконання Програми економічного і соціального розвитку міста Краматорська на 2020 рік, який на останній сесії затвердили депутати.
ПРОМИСЛОВІСТЬ
У звіті йдеться, що основні промислові бюджетоутворюючі підприємства Краматорська за 2020 рік реалізували промислової продукції на 11 млрд 431,2 млн грн. У діючих цінах це на 23% менше, ніж за 2019 рік, і становить 59,9% від запланованого на рік.
"Велика частина звітного року припала на карантин, запроваджений 11 березня через пандемію коронавірусної хвороби, тому подальше зниження темпів промислового виробництва пов’язане з нестабільними замовленнями на внутрішньому ринку, зупинками частини виробничих потужностей на окремих підприємствах, уповільненням експорту на тлі ослаблення зовнішнього попиту", - йдеться у документі.

Документ: на СКМЗ ввели двухдневную рабочую неделю
Сотрудникам, которые не согласны так работать, предлагают уволиться
Серед основних бюджетоутворюючих підприємств у Краматорську є "Новокраматорський машинобудівний завод" (НКМЗ), "Енергомашспецсталь" (ЕМСС), "Старокраматорський машинобудівний завод" (СКМЗ), "Краматорський феросплавний завод" (КФЗ), "Краматорський завод важкого верстатобудування" (КЗВВ), "Краматорськтеплоенерго" та інші. Минулого року СКМЗ та КФЗ зупинили свою діяльність.
У звіті про виконання Програми йдеться, що за минулий рік, в порівнянні з 2019 роком, двічі збільшилось виробництво гідротехнічного та енергетичного обладнання, на 5,3% - виробництво сталі, на 4,5% - виробництво гірничо-транспортного устаткування.
Разом із тим, на 40% зменшилось виробництво кранів, прокатного та металургійного обладнання, на 20% - виробництво млинів та дробарок, на 18,7% - запасних частин до устаткування, на 18,7% - валків прокатних, на 15,1% - виробництво електроенергії, на 12,5% - виробництво комбайнів прохідницьких і на 8,5% - виробництво теплоенергії. На рівні 2019 року залишилось виробництво машин шахтно-підйомних.
Промислові підприємства Краматорська на розвиток промислового комплексу витратили 52,5 млн грн, що становить 36,3% від запланованого на рік.
ТОРГІВЛЯ ТА ПОБУТ
Протягом 2020 року в Краматорську відкрилися 29 об’єктів торгівлі та 9 підприємств ресторанного господарства.
Через карантин та обмеженням роботи обслуговуючих підприємств, 43 об’єкти з надання побутових послуг остаточно припинили свою діяльність. Натомість 8 об’єктів розпочали свою діяльність: чотири підприємства зі встановлення вікон, дві майстерні з ремонту мобільних телефонів і електроніки та два салони краси.
На відкриття зазначених об’єктів торгівлі, ресторанного господарства та надання побутових послуг підприємці витратили 48,2 млн грн.
Станом на 1 січня 2021 у Краматорську працював 251 заклад ресторанного господарства, 514 об’єктів з надання побутових послуг та 951 об’єкт торгівлі:
- 662 магазини, торговельною площею 106753,9 м²;
- 79 підприємств оптової торгівлі;
- 251 підприємство ресторанного господарства на 25673 посадкових місць;
- 14 ринків на 3397 торговельних місць;
- 196 підприємств дрібно-роздрібної торгівлі;
- 124 перукарні та салони краси;
- 93 СТО, автомийок та автостоянок;
- 64 об’єктів з виготовлення та ремонту взуття;
- 28 ательє з пошиття одягу;
- 32 підприємств з ремонту побутової техніки, комп’ютерів та ін.;
- 173 об’єктів, що надають інші побутові послуги.
За минулий рік роздрібний товарооборот підприємств, основним видом діяльності яких є роздрібна торгівля, становить 4 млрд 42,8 млн грн, що на 4,6% більше, ніж за 2019 рік, та на 7,2% перевищує програмний показник.