Важливо :: Власна думка :: 23 травня 2023 19:59 , Олексій Ладика
mustafa nayem

Мустафа Найєм: "Три речі, які потрібні для повернення біженців в Україну"

На його думку, повернення цих людей лише на патріотизмі не збудується

Через розв'язану Росією велику війну понад десять мільйонів українців залишили свої домівки, майже половина з них - виїхали до країн Європи. Якщо говорити про Краматорськ, то місто залишили близько 60% мешканців, багато з них перебувають за кордоном.

Та чи повернуться ці люди назад, до України? 

Голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм вважає, що для цього потрібні три речі. Свої думки він озвучив на конференції "Вперед і вгору: реформування України під час війни", яку організувала аналітична платформа ГО "Вокс Україна" за підтримки The National Endowment for Democracy (NED) і на якій був присутній журналіст Kramatorsk Post:

Повернення цих людей в Україну тільки на патріотизмі ми не збудуємо

"Десять мільйонів людей покинули свої місця перебування і проживання - частина залишилась в країні, частина виїхала. Вони вже десь облаштувались і чимось займаються, вони отримали якийсь соціальний захист, їхні діти пішли в школу, вони отримали якусь заробітну плату - маленьку, але отримали. Вони ходять по безпечних вулицях - ті, хто за кордоном. Повернення цих людей в Україну, при всій повазі до цих людей, тільки на патріотизмі ми не збудуємо.

Дуже багато людей хочуть додому, вони сумують, я сам з емігрантської родини, я розумію, що це таке. Повернутися до свого дому - це не просто тому що ти любиш свою країну. Для цього мають бути три базові речі.

Перше - це безпека, безпекова частина найбільш важлива, і безпека - це не тільки припинення війни. Кожен хай собі скаже: завтра ми припинили війну, перестали бути обстріли, чи ми ми готові відправити дитину в школу без укриттів? Елементарне питання.

Друге важливе питання після безпеки - це наявність робочих місць. Люди, які мають повернутись, мають займатися бізнесом, і в цьому сенсі я би сказав, що відновлення і реконструкція країни буде одним із ключових факторів економічного розвитку наступних декілька років.

І третій фактор - комфортне проживання. Зараз ці люди, проживаючи за кордоном, багато хто страждає від бюрократії, яка в нас виявилась не така вже й погана, як на Заході, але що стосується чистих вулиць, доступу до якихось елементарних базових речей, то там він спрощений і людям там простіше жити. Ми будемо конкурувати з такими умовами, і створенням таких умов будуть займатися ті люди, які залишились тут, а їхні родини поїхали туди. 

test Конференція "Вперед і вгору: реформування України під час війни". Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Я хочу, щоб моя родина повернулася назад, в Україну, але я розумію, що для того, щоб вона повернулася, я маю забезпечити себе роботою, їх - безпекою і комфортом проживання у цій країні. І всі ці люди, які будуть займатися відновленням [України після війни], вони це будуть робити не просто заради галочки, а для того, щоб повернути країну. 

Тому я вважаю, що це [створення комфортних умов] не питання оптимізму, а питання інстинктів, ми всі хочемо, щоб в Україні наші родини жили краще, ніж вони зараз живуть за кордоном. Це не питання оптимізму, це питання часу, коли наші ресурси - і емоційні, і грошові, і всі інші - будуть направлені не на війну, а на те, щоб створювати умови".

Інші статті на цю тему

yuliya-savinska-soyka (1)

Як попри війну переселенка з Краматорська Юлія Савинська розвиває свою нову “солодку справу” на Закарпатті та готується вдруге стати мамою

darya-makuha (1)

Дар’я Макуха з Краматорська поділилася тим, що спонукає її попри cкладнощі воєнного часу не покладати рук, влаштовувати своє життя і не боятися думати про майбутнє

refuges

Мільйони українців покинули рідні домівки через російську агресію. За даними Міжнародної організації з міграції, найбільше людей виїхали зі східних регіонів — майже 2 мільйони

коментарі