Важливо :: Гроші :: 13 грудня 2023 11:30 , Краматорск Пост
bogdana-main

На фронті стає все більше краматорських "Богдан": як Україна нарощує виробництво гаубиць

Це перша українська САУ за стандартами НАТО

В українській армії "Богдана" є однією з найбільш застосовуваних самохідних артилерійських установок (САУ) 155-го калібру. За даними Економічної правди в силах оборони, на замовлення армії зібрали близько 30 цих САУ, серійне виробництво гаубиць продовжується.

"Розробити самохідну артилерію складніше, ніж здається на перший погляд. Під час пострілу САУ зазнає неабиякого навантаження. Його повинен витримувати не тільки кожен окремий компонент, а й уся система загалом.

Виробництво ствола вимагає якісного сталевого сплаву та хірургічної точності в обробці, інакше він швидко вийде з ладу. Шасі має витримувати 28 тонн навантаження та силу пострілу, а бронювання повинне захищати електронні системи та військових від мін, осколків та інших загроз.

Технології в Україні знайшлися. За розробку ствола взявся Краматорський завод важкого верстатобудування, а броньовану вантажівку обрали від Кременчуцького автомобільного заводу (КрАЗ)", - йдеться у статті Економічної правди.

test Краматорська "Богдана" на фронті

Вартість програми розробки не розголошують, але з відкритих джерел відомо, що мова йде про сотні мільйонів гривень. Більшість витрат покрило Міністерство оборони, частину профінансував розробник.

Уперше САУ показали на параді до Дня Незалежності у 2018 році, коли "Богдана" ще не стріляла. Через рік розробку поставили на паузу. Міноборони та КЗВВ сперечалися, хто має імпортувати 155-міліметрові снаряди, яких для випробувань потрібно було сотні штук. У підсумку - замість того, щоб стати на озброєння у 2020 році та піти в серійне виробництво, попередні вогневі випробування "Богдани" завершилися аж у січні 2022 року, за місяць до великого вторгнення Росії.

Після вторгнення росіян Генштаб наказав знищити єдиний дослідний зразок на базі зберігання в Краматорську, щоб він не дістався ворогу. Проте САУ встигли вивезти частинами подалі від фронту. У тилу її заново зібрали та віддали Першій окремій бригаді спеціального призначення імені Івана Богуна. Остаточні налаштування та випробування відбулися на полі бою.

Врешті "Богдану" поставили на озброєння ЗСУ за скороченою процедурою. 

"На момент початку розробки діяли ГОСТи 1964 року та інші радянські процедури. Вони вимагають років наукової роботи і тонни "макулатури". Путін "допоміг" спростити та прискорити всі процеси", – зазначив один з розробників.

Найвідоміший бій "Богдани" – битва за острів Зміїний, де розробка кілька днів працювала пліч-о-пліч із французькою гаубицею Caesar. Вона допомогла відкрити морські торговельні шляхи та примусити Росію укласти "зернову угоду". Перспектива отримати власну САУ, яка добре показала себе в бою, зацікавила Збройні сили України. Міноборони вирішило замовити ці гаубиці. 

Загалом у виробництво "Богдани" залучено 25 підприємств та 400 людей

Завдяки вчасно зробленому замовленню виробництво встигло масштабуватися. Зараз робота йде за кількома контрактами Міноборони, а випуск досяг шести одиниць на місяць. Для порівняння: у такому ж темпі французька компанія Nexter випускає гаубиці Caesar.

Ствол, як і планувалося, виробляє КЗВВ. За словами розробників, загалом у виробництво "Богдани" залучено 25 підприємств та 400 людей. Деякі критичні компоненти виробляють на власних майданчиках за кордоном. Заводи планують повернути в Україну, щойно з'явиться така можливість. Частину процесів децентралізували, щоб убезпечитися від ракетних атак.

Виклики для "Богдани"

Одним з найбільш інтригуючих питань серійного виробництва є базове шасі. Річ у тім, що КрАЗ, який надав свою вантажівку для прототипу "Богдани", у 2021 році оголосив про банкрутство. Виробництво машин заморозили, тож покладатися на нього не було сенсу. Для серійного виробництва довелося шукати інший варіант.

У цей момент у проєкті з’явилася "Українська бронетехніка" – компанія отримала завдання розробити та почати виробництво броньованих кабін для нового шасі.

У пошуках вантажівки вибір спочатку впав на білоруський МАЗ. Українські компанії не купують ці машини з початку 2022 року, однак кілька штук знайшли на складах. Саме "Богдани" на МАЗі першими законтрактувало Міноборони. Це було одноразове рішення, щоб пришвидшити постачання артилерії в ЗСУ.

Згодом з’явилися "Богдани" на чеському шасі Tatra T815-7 з готовими бронекабінами від виробника. Міноборони виділило ці вантажівки з власних складів – вони купувалися задовго до великої війни.

Про броньовані "Татри" військові відгукувалися схвально, однак ці машини вдвічі дорожчі за білоруські і мають великий цикл виробництва – понад рік. Тому маловірогідно, що вони стануть основними для "Богдани".

test САУ "Богдана" на шасі Tatra T815-7. Фото - КОМАНДУВАННЯ ЗСУ

За словами директора "Української бронетехніки" Владислава Бельбаса, концепція "Богдани" передбачає можливість встановлення гармати на різні шасі, щоб не втрачати темп випуску. Рішення для продовження серійного виробництва вже знайдене.

Також зберігається можливість повернення "Богдани" на КрАЗ. Завод здатен виробляти базове шасі для багатьох розробок українського ОПК, але для початку його потрібно відновити після банкрутства та ракетних обстрілів.

Ще одне болісне питання – чи матиме "Богдана" автоматичну систему заряджання. Це щось на кшталт магазину в автоматі, який дозволяє швидко стріляти без довгого та фізично важкого ручного перезарядження.

"Автомат заряджання не тільки пришвидшує стрільбу, а й дозволяє використовувати тактику MRSI, коли гаубиця випускає кілька снарядів під різними кутами таким чином, щоб вони одночасно прилетіли в ціль.

На "Богдані" автомата немає. Вага снаряда – понад 40 кілограмів. Це уповільнює процес стрільби і може призвести до проблем із спиною у військовослужбовців. Таких випадків багато серед артилеристів по всій лінії фронту", – сказав розробник електронних систем для української артилерії Володимир Щетінін.

У КЗВВ розповіли, що всі САУ "Богдана" постачаються з механічним досилачем боєприпасів. Це частково спрощує роботу артилеристів. За даними Defence Express, повноцінний автомат заряджання передбачений конструкторською документацією, тож, імовірно, він з’явиться пізніше.

test Заряджання на "Богдані" відбувається вручну

Розробники вважають, що відсутність складних автоматизованих систем робить установку більш придатною для швидкого ремонту, адже чим простіша система, тим менше шансів, що вона вийде з ладу під час бою.

Оператори "Богдани" розповідають, що в інших аспектах серійна гаубиця має непоганий рівень автоматизації, високу прохідність і точність стрільби: "Ми надзвичайно задоволені цією установкою. Якщо не вдається вразити ціль з першого снаряда, то з другого "Богдана" обов’язково досягає мети".

Інші статті на цю тему

sau-bogdana (1)

Кажуть, що за декілька місяців "Богдана" буде по всій лінії фронту

Bohdanacover

Ця артилерійська установка вже добре себе проявила під час бойових дій

Bohdanamoderncover

Артилерійська установка, розроблена у Краматорську, тепер має систему досилання боєприпасів

коментарі