Важливо :: Життя громади :: 20 жовтня 2023 14:41 , Дмитро Глушко
bogorodychne1

На все село 30 людей, руїни і міни: як живе Богородичне через рік після звільнення від російських окупантів

Волонтери допомагають місцевим мешканцям відбудовувати їхні будинки

Село Богородичне, яке є воротами до Святогірська, вже більше року після звільнення від російських загарбників, залишається сам на сам із своїми проблемами. Місцева адміністрація поки не наважується розпочати централізоване відновлення населеного пункту, тож на допомогу приходять волонтери.

У Богородичному зараз постійно живе всього 35 людей (до великої війни було майже 800), для нормального життя їм потрібно зовсім небагато: дах над головою, електрика, їжа, працюючі аптеки та магазини. З усього цього є лише їжа.

"Коли я вперше приїхала до Богородичного з гуманітаркою і запитала в людей, що їм потрібно, вони відверто відповіли: “Подивись навколо, їжа у нас є! Дуже дякую за все це. От привезли генератор, це реально потрібно. У нас немає світла”. А я подивилася навколо і бачу, що тут немає жодного живого будинку. Було незвично стояти в цій тиші і розуміти, що тут давно немає боїв. Але також виникало питання, де будуть жити люди і які шанси, що вони сюди повернуться?", - каже Крістіна, засновниця благодійного фонду "UA-Might".

Пізніше місцеві мешканці провели волонтерку, яка сама родом з Києва, по селу і показали, що сталося з їхніми будинками, а також майном. Вона побачила, що в селі зруйнований міст, що люди готують їжу на вогнищі і що багато вулиць ще не розміновані. Після побаченого у Крістіни з'явилось ще більше бажання допомогти людям і показати, що волонтери своїх людей не залишають. Так дівчина залучила до допомоги своїх друзів: Богдана з "Краматорського об'єднання волонтерів" і Сергія з французького благодійного фонду "U-Saved".

test Зруйнований війною будинок у Борогодичному. Фото - Дмитро Глушко/Kramatorsk Post

Богдан відвідав Богородичне ще на початку жовтня минулого року, приблизно через місяць після звільнення села. Хлопець побачив, що серед зруйнованих будинків є кілька людей, які нікуди не виїжджали, а також залишених без догляду тварин.

"Чому саме Богородичне? Для мене Богородичне - це особливе село, яке перевернуло всі уявлення про війну. Хоч я тоді їздив на фронт, але я не бачив більших руйнацій. Я був там, коли ще навіть зброя валялась, бандажі, аптечки, бронежилети, російські та українські погони. Тільки-но пройшла там війна... Мене там вразив випадок, коли ми побачили собаку з ногою у зубах. Таз і нога були одягнуті в російський камуфляж, зі шкіряним ременем та золотистою пряжкою", - згадує волонтер.

test Зруйнована після обстрілів церква у Богородичному. Фото - Дмитро Глушко/Kramatorsk Post

Зараз у селі ситуація поступово покращується. З вулиць прибрали залишки згорілої техніки, при поверненні людей до будинків туди вже проходили сапери, у селі з'явилось газопостачання. 

Розуміючи потреби мешканців села, волонтери стали привозити лише найнеобхідніше для відновлення нормальних умов життя. Одним з таких людей був Сергій, проектний менеджер БФ "U-Saved". Він з перших днів повномасштабної війни займався волонтерством і розпочав свою діяльність з евакуації людей. Потрапив до Богородичного в лютому, коли там мешкало лише сім осіб. Спочатку привозили туди ковдри і трошки іншої гуманітарної допомоги. Але чоловіка здивував стан цілком зруйнованих будівель. Тому пізніше він розпочав реалізацію проекту з відновлення будинків і допомоги з будівельними матеріалами для цивільного населення Донецького, Харківського і Херсонського регіонів.

"У Богородичному я вибрав лише 5 домогосподарств, в яких довгий час проживають люди і не мають куди йти. Ті, хто хоче залишитися на своїй землі, але мають проблеми з будинками різної важкості. І через місяць ми вже приїхали до них з матеріалами", - каже Сергій, проект-менеджер БФ "U-Saved".

test Волонтери допомагають місцевим мешканцям відновлювати пошкоджені будинки. Фото - Дмитро Глушко/Kramatorsk Post

У Богородичному один із мешканців вже зміг закрити дах у своєму будинку завдяки допомозі волонтерів. Але в Донецькій області у будівництві та ремонті житла допомагають не тільки в Богородичному, а також у Краматорську, Святогірську, Адамівці, Тетянівці та Костянтинівці. Фонд вже отримав невелике продовження проекту, тому є надія на розширення території, на якій будуть проводитися такі роботи.

Що стосується Богородичного, то роботи тут йшли б набагато швидше, якби у селі відновили подачу електроенергії, водопостачання, відремонтували дорогу та відновили міст. Але, як кажуть волонтери, існують питання, пов'язані з безпекою, які суттєво обмежують можливості переміщення.

"Труднощі з відновленням будинків - це відсутність будь-якої безпеки. Неможливо ступати там, де немає стежок, територію практично не оглянуто на вибухові пристрої, лише поверхнево. Також важко відновлювати будинок з “нічого”, все розбите. І як будувати дах на купі цегли? Доводиться “на коліньці” щось вигадувати і виходити з ситуації", - каже Богдан, волонтер "Краматорського об'єднання волонтерів".

test Волонтери допомагають мешканцям Богородичного відновлювати будинки. Фото - Дмитро Глушко/Kramatorsk Post

Проте незважаючи на все це, волонтери вважають, що важливо показати місцевим жителям, що вони не самотні і їх не вважають якимись сепаратистами. В іншому випадку мешканці Донецької області почнуть вважати, що вони  нікому не потрібні, і тоді дійсно почнуть задумуватися, з якого боку їм краще бути. А оскільки волонтерам не байдуже, що буде з регіоном, вони хочуть максимально допомогти потерпілим і показати, що крім української сторони ніхто не допоможе.

"Україна тут, Україна допоможе! А якщо людей завжди поливати брудом і казати їм, що вони сепаратисти, то, передусім, питання до тих, хто робить такі заяви. Що ці люди зробили, чому вони роблять такі висновки?" - наголошує Крістіна, засновниця фонду "UA-Might".

Христині подобається енергетика поселення, тому волонтерка хоче, щоб тут знову жили люди в задоволення, займалися городом на своїх ділянках і могли прокормити себе. А Богдан і Сергій, зі свого боку, вважають, що Богородичне - особливе місце з безліччю історій, які запам'ятаються на все життя. І завдяки спрямованій роботі, якої їм ще доведеться багато зробити, тут знову почне кипіти життя.

Інші статті на цю тему

obstril5

Обстріл спричинив страшні руйнування в місті

obstril-20.018

Окупанти влучили у фільтрувальну станцію і поширили фейк про викид хлору

gazovyky6

Як це - не залишати місто навіть коли небезпека стоїть біля його воріт

коментарі