Важливо :: Політика :: 05 серпня 2022 20:01 , Олексій Ладика
maksim-efimov

Нардеп Максим Єфімов ініціював законопроєкт про примусове відчуження обладнання приватних заводів

Це стосується у тому числі НКМЗ

29 липня Верховна Рада ухвалила у першому читанні і за основу законопроєкт №7605. Це важливо у світлі останніх новин навколо Новокраматорського машинобудівного заводу (НКМЗ).

Повна назва документу - "Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації деяких питань примусового відчуження та вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану". 

Законопроєкт пропонує швидкий механізм примусового відчуження та вилучення майна підприємств оборонного значення недержавної форми власності під час воєнного стану. 

Ініціатором законопроєкту став народний депутат Максим Єфімов, обраний до парламенту від виборчого округу у Краматорську. Він пояснює необхідність прийняття законопроєкту потребою захисту та збереження дієздатності оборонно-промислового комплексу (ОПК) в умовах війни. 

"Ми чудово знаємо, що знищення підприємств ОПК або їх захоплення є прямою ціллю російського агресора. У цьому ми сповна пересвідчились за понад п’ять місяців широкомасштабного вторгнення.

Разом з тим, дана галузь на сьогодні не є на 100% у власності української держави. Значна кількість підприємств перебуває у приватних руках. Внаслідок активних бойових дій низка стратегічних компаній опиняється у прифронтовій зоні. Часом такі зміни відбуваються дуже швидко. Це величезні ризики для всієї галузі і безпеки держави", - цитує його заяву депутатська група "Відновлення України", співголовою якої є Єфімов.

У пояснювальній записці до документу йдеться, що прийняття законопроєкту дозволить вдосконалити та оптимізувати процедуру та механізм проведення примусового відчуження та вилучення майна під час воєнного стану, пришвидшити термін переходу промисловості на військові рейки, особливо важкої промисловості і машинобудівної галузі. 

"В період дефіциту важкого озброєння і боєприпасів, поряд з отриманням необхідного від наших союзників, дозволить налагодити власний механізм забезпечення наших Збройних Сил необхідним озброєнням та амуніцією", - зазначив народний депутат у пояснювальній записці.

На законопроєкт ще чекає голосування у другому читанні і якщо депутати його ухвалять, документ направлять на підпис президенту. Документ почне діяти наступного дня після опублікування.

Що передбачає законопроєкт Єфімова

Згідно з законопроєкту №7605, держава може примусово забирати у приватних підприємств обладнання, яке використовується чи може використовуватись для оборонно-промислового комплексу і щодо якого існує ризик переривання його функціонування.

Рішення про відчуження чи вилучення майна приймає Рада національної безпеки та оборони України (РНБО) за пропозицією, погодженою з обласною військовою адміністрацією. 

"[Законопроєкт] надає місцевим військовим адміністраціям інструментарій для швидкого реагування у випадку небезпеки довкола промислових виробництв нашої оборонної галузі. Керівник адміністрації зможе без гаяння часу виносити відповідне питання на розгляд РНБО для миттєвих дій", - зазначає Максим Єфімов.

Згідно з документу, держава відшкодує повну вартість відчуженого майна за рахунок коштів державного бюджету протягом п’яти наступних бюджетних періодів. Майно після вилучення буде передано в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). При цьому вилучене обладнання не можна буде продавати.

Після скасування воєнного стану підприємство зможе повернути своє обладнання, якщо воно збереглося - для цього власник повинен буде звернутися до суду і повернути державі компенсацію, з вирахуванням розумної плати за використання цього майна. Це передбачає відповідний закон, ухвалений у 2012 році.

Як це стосується НКМЗ

18 липня Верховна Рада України 316 голосами ухвалила постанову № 7566, в якій рекомендує "вжити заходів правового режиму воєнного стану щодо примусового відчуження майна ПрАТ Новокраматорський машинобудівний завод".

У пояснювальній записці до проекту Постанови мовилося про загрозу втрати виробничих потужностей ПрАТ НКМЗ у зв’язку з можливим захопленням його російським агресором. 

"Устаткування НКМЗ може бути задіяно в кооперації підприємств оборонно-промислового комплексу під час виробництва великокаліберних снарядів, компонентів артилерійських озброєнь (стволів) та новітніх вітчизняних комплексів артилерійського озброєння, зокрема для найскорішого закриття нагальної потреби в артилерійських стволах 122 мм", — повідомив автор постанови, народний депутат Володимир Ар'єв.

Коментуючи ситуацію виданню "НВ Бізнес", власник НКМЗ Георгій Скудар наступного дня заявив, що рішення передати майно заводу в державну власність стало несподіванкою для нього. 

У відкритому листі до президента України Скудар і керівництво НКМЗ заявили, що у разі відчуження обладнання завод втратить безперервний цикл виробництва і без роботи залишаться тисячі людей, які попри пов'язаний з війною простій продовжують отримувати зарплату. 

Керівництво заводу попросило президента призупинити виконання постанови №7566 і заявило, що готове створити промислову філію НКМЗ зі застосуванням заводського обладнання за участю висококваліфікованих робітників, інженерів та управлінців, які мають досвід у виготовленні військової техніки.

Журналісти української версії видання "Форбс" припустили, посилаючись на одного з депутатів та ще одну анонімну особу, що прийняття поставнови №7566, зокрема, лобіював народний депутат Максим Єфімов.  

Нардеп Єфімов є президентом заводу "Енергомашспецсталь" і лідером відповідної промислово-політичної групи, яка з 2014 року на виборах конфліктує з промислово-політичною групою НКМЗ. Детальніше про протистояння цих груп читайте у статті Kramatorsk Post "Картковий будиночок по-краматорськи".

 * * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber

Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram

Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок

Інші статті на цю тему

ffu-prodaksn-1

Де зараз завод і його обладнання - невідомо

NKMZcover

Що відбувалося з підприємством за понад рік великої війни

obstril-nkmz (1)

Також постраждали понад 20 багатоповерхівок і ТЦ "Амстор"

коментарі