
New York Times: Росія посилює напади на житлові райони, навіть коли просування призупинено
Поважне американське видання New York Times продовжує публікувати матеріали про війну в Україні, зокрема про ситуації на сході. Пропонуємо вам переклад тієї частини нового матеріалу, який стосується переважно сусідніх до Краматорська міст – Бахмута та Часового Яру та де згадується і сам Краматорськ.
Російські війська на сході України перегруповуються в очікуванні нового наступу, але продовжують сіяти смерть та руйнувати міста.
БАХМУТ, Україна. Над одним містом вибухнула дуга вогненних куль і понеслася вниз, схожа на феєрверк, підпалюючи сади та будинки. В іншому – російські ракети вдарили у п’ятиповерховий житловий будинок, відрізавши стіну та вбивши щонайменше 30 людей.

Офіційно російські військові призупинилися у прагненні захопити українську територію, але останніми днями вони посилили безсистемні атаки на житлові райони, – це як постійне нагадування про те, що вони можуть завдавати втрат і руйнувань за бажанням, намагаючись придушити готовність чинити опір.
Як сказали військові аналітики у понеділок, російські війська використовують затишшя у наземному наступі, щоб перегрупуватись і поповнити запаси відповідно до наказу президента володимира путіна, даного минулого тижня, про те, щоб деякі війська відпочили після захоплення Луганської області (яка за твердженням керівника Луганщини Сергія Гайдая насправді повністю не захоплена – Краматорськ Пост). За лінією фронту продовжуються руйнування та жертви, у той час, як мешканці готуються до нового тотального нападу.
У місті Часов Яр, що на сході України, бригади служби порятунку у понеділок продовжували знаходити тіла після атаки, яка сталася на вихідних. Ракетний удар по житловому комплексу відбувся пізно у суботу, а кількість загиблих зросла до 31 людини, повідомляє Державна служба з надзвичайних ситуацій України. Деякі із загиблих були військовослужбовцями.
У понеділок українські офіційні особи заявили, що за попередні 24 години удари росіян вбили щонайменше вісім мирних мешканців. За словами голови військової адміністрації області Павла Кириленка, на сході Донецької області, де знаходиться Часов Яр, щонайменше 10 міст і селищ зазнали ураження, двоє людей загинули, внаслідок чого кількість загиблих серед цивільного населення після вторгнення Росії в Україну в лютому досягла в області майже 600 осіб.
Приблизно у п’ятнадцяти кілометрах від Часового Яру російські війська обстріляли околиці міста Бахмут запальними боєприпасами, використання яких обмежено міжнародним правом і які призначені для підпалів або спричинення опікових ран, повідомили офіційні особи.
«Це таке вперше у житловій частині Бахмута, — каже 31-річна Катерина, соціальний працівник. Її сусідка, 17-річна Олеся, розповіла, що після кількох днів посилених обстрілів жителі звикли до звуку реактивних систем, широко відомих як «Гради».
«Але це звучало інакше», — сказала вона. «Це був легкий звук, на кшталт шу-шу-шу».
За лічені хвилини (після цього) на околицях піднімався дим щонайменше від восьми пожеж. Сусіди в шортах і сандаліях відчайдушно тягнули садові шланги до палаючого будинку. Вони кидали відра з водою у полум’я, коли балки та черепичний дах будинку тріщали та лопалися.
Поліцейські та військові, які не були на службі, прибули на допомогу. Вони несли відра з водою, а їхні руки й кисті почорніли від боротьби з черговою пожежею.
Багато власників будинків покинули місто кілька тижнів тому, але багато з тих, хто залишився перед обличчям наступу Росії, зробили це тому, що у них небагато вибору. Деякі з них літні або доглядають за старшими родичами. Деякі не мають ресурсів для втечі, а деякі підтримують напади росіян. Інші бояться перспективи поїхати на захід і приєднатися до мільйонів людей, вимушених залишити свої домівки.
Ті ж, хто залишився, живуть із постійною загрозою смерті з неба. У неділю шахтар-пенсіонер Віктор, 67 років, спостерігав пожежу зі свого будинку навпроти.
«Я працював 20 років на шахтах, і ось що я маю», — сказав він та відвернувся, плачучи. Як і багато інших, він не хотів називати своє прізвище через страх покарання, якщо місто перейде в руки (росіян).
Деякі мешканці знаходили у своїх садах та на вулицях каністри та капсули, які солдати ідентифікували як частини запальних вибухових речовин. Солдат попередив, що треба їх засипати піском, а не водою. «У нас на передовій вони постійно», — сказав він, відмовившись назвати своє ім’я через військовий протокол. «Тепер вони мають їх тут».
Бахмут, важливий військовий опорний пункт для України, знаходиться менше ніж в 17 кілометрах від лінії, на якій перебувають російські війська, і є ймовірною ціллю для їхнього запланованого просування через східний Донбас, який охоплює Донецьку, яка зараз переважно контролюється Росією, і Луганську області.
Українські та західні аналітики вважають, що невдовзі пан Путін дасть наказ розпочати новий наступ, щоб завоювати територію, що залишилася під контролем України в Донецькій області, та на якій розташовані міста Слов’янськ, Краматорськ і Бахмут — якщо не більше.
У Часовому Яру, де постраждав житловий будинок, юнак понад 20 годин був затиснутий під завалами. У неділю ввечері його витягли рятувальники, швидко накрили синьою ковдрою та акуратно поклали на ноші.
За словами офіційних осіб, він один із дев’яти людей, яких наразі врятували з-під завалів. Невідомо, чи ще хтось живий.
«Тут була моя бабуся», — сказав один із сусідів, та вказав на купу уламків.
«Це її ліжко», — сказав він. «Я сподіваюся, що вони знайдуть її, і я зможу організувати її похорон».
Переклад та редагування – Максим Ходушко
* * *
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber.
Ви також можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook. Слідкуйте за нами у Instagram.