Важливо :: Життя громади :: 06 жовтня 2023 10:00 , Дмитро Глушко
lyman (2)

Ночівля у підвалах, вулиці без людей і "ждуни": як живе Лиман через рік після звільнення

У місті досі відновлені не всі комунальні послуги, тож до швидкого повернення до нормального життя ще не скоро

“З нашого будинку не всі люди повертаються жити до квартир. Ото добре, що централізоване водопостачання вдалося зберегти, електрика є. Але обстріли не припиняються. Ось як міняти вікна? Доводиться плівкою заклеювати і чекати, коли воно все закінчиться. Але їхати ми нікуди не будемо”, - каже мешканка одного з постраждалих від обстрілів будинків Лиману.

testtest

Багато лиманців і під час боїв за місто, і під час російської окупації були змушені ховатися в підвалах і навіть до цього часу не наважуються виходити на поверхню на довгий час. Тому підвали їхніх будинків стали для них новим місцем проживання. Тут люди готують їжу на буржуйках та електроплитах, роблять запаси дров на зиму, приймають душ та відпочивають.

test

Окупація і звільнення Лиману

Лиман був захоплений росіянами влітку 2022 року і чотири місяці перебував під окупацією. За словами колишнього очільника Донецької області, Павла Кириленка, приблизно 2000 місцевих мешканців опинилися замкнені у своїх домівках, зіткнувшись з загрозою насильства та відсутністю основних прав людини. Багато людей були вивезені в невідомому напрямку, згодом у Лимані знайшли масові поховання місцевих жителів.

У вересні 2022 року почалася операція Сил оборони зі звільнення Лиману. Українські військові розгорнулися навколо міста, створюючи кільце, яке залишило російським військам дуже мало простору для маневру. 

testtest

Основного удару було завдано з боку селища Дробишеве, яке неподалік Лиману. Окупанти не очікували, що ЗСУ так швидко прорвуть оборону і почнуть брати їх в оточення. Під тиском з боку української армії та позбавлені можливості отримувати підтримку, російські збройні сили були змушені відступати. Але взявши їх під вогневий контроль, українська сторона не дала можливості це зробити. Майже п'ятитисячне угруповання військ противника не змогло вийти з міста неушкодженим. 

1 жовтня 2022 року ЗСУ зайшли до Лиману. По мірі просування вглиб населеного пункту бійці 81-ї, 25-ї бригади ЗСУ та батальйону Кульчицького Національної гвардії України брали в полон російських військових. А пізніше, коли почалися стабілізаційні заходи, вони зірвали прапори Росії і так званої “ДНР” з адміністрації міста. Вже 2 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський заявив про повну зачистку міста від російських загарбників.

Як зараз живуть у Лимані

У місті почали відкривати магазини, відкрилося відділення пошти, до Лиману приїжджають мобільні ЦНАПи. Також віднедавна у місті з'явився газ. Планується відновити його подачу в більшій частині приватних будинків до початку зимового періоду. На жаль, у багатоквартирних будинках цього не вдається зробити через пошкоджені системи опалення.

test 

“Газ то в місті дадуть, а опалення? Ось у нас у будинку стільки покинутих квартир, хто їх ходитиме перевіряти та систему відновлювати? Без людей – ніхто. Та й якщо воду пустити, то що там із трубами, один Бог знає. Заллє всю будівлю, а кому вона тоді потрібна буде? Зараз хоча б вікна прикрити, та й дірки у стінах залатати. Решта поки зачекає. Будемо біля пічок грітись, іншого виходу немає”, - наголошує мешканець Лиману.

test

Хоч ситуація в місті за рік трохи покращилася, це ніяк не мотивує людей повертатися назад. Вулиці порожні, навколо побиті будинки з квартирами, що вигоріли, на дорогах сліди від мін і снарядів. Навіть безпритульних собак тут важко побачити. Якщо й зустрінеш якогось собаку, то він житиме поряд з людьми. Але, на великий подив, тварини, які пережили війну, дуже спокійні і не кидаються на перехожих. Ідучи за одним із таких псів, ми натрапили на Ольгу. Хоч жінка мешкає у багатоквартирному будинку, але вона займалася благоустроєм квітника біля свого під'їзду.

“Я приїхала з евакуації додому, але лише щоб перевірити, чи все тут гаразд. Ось приберуся ще й біля вікон, та збиратимуся їхати назад в інше місто. Залишатися тут дуже важко, молоді взагалі. Роботи немає, майже нічого не працює. Вокзал, за рахунок якого існувало місто, розбито. Жити на одну гуманітарку та соцвиплату, я навіть, як пенсіонер, не бачу сенсу.” - наголошує мешканка Лимана Ольга.

Також у Лимані є й ті, хто не їхав з міста, навіть перед окупацією. Люди згадують, як тут господарювали росіяни та місцеві колаборанти. На їхню думку, це не дуже приємний досвід, який більше не хотілось би повторювати. Бо не було що поїсти, доводилося найматися на будь-яку роботу, аби тільки заробити трохи грошей. Також люди були в інформаційному вакуумі і не знали, що відбувається за межами міста.

“Не було зв'язку, ми не могли зателефонувати до своїх рідних... Як вони, де вони? Вони теж за нас переживали. Дізнатися як взагалі ситуація в країні теж не було можливості. Тому нам доводилося тут сидіти і тільки прислухатися - звідки летить. Звичайно, як росіяни почали тікати, воно все принишкло і начебто з'явилася можливість хоч про щось дізнатися, але це теж не відразу вийшло”, - каже мешканець Лиману.

test

Після втечі ЗС РФ та місцевих "ждунів" у місті не залишилося вцілілої інфраструктури. І хоч вже минув рік після деокупації у місті немає жодних перспектив для початку відновлення нормального життя. Адже всього за 10 км від нього все ще знаходиться фронт і коли його вдасться відсунути подалі від Лимана, поки що невідомо. Ця страшна реальність підкреслює важливість якнайшвидшої перемоги України над російськими загарбниками. Адже перемога ЗСУ в Лимані стала важливим сигналом в бік миру і стала свідченням того, що Україна здатна захищати свою територію та суверенітет.

 

Інші статті на цю тему

Forestsowing

Лісовики розповіли, що вдалося зробити за рік після звільнення

Poplavskiycover

Російський генерал родом з Донецька змушував жителя Краматорського району зніматися у пропагандистському відео

369

Окрім того, він допоміг російським окупантам безперешкодно втекти