Важливо :: Власна думка :: 08 вересня 2021 15:49 , Дмитро Лук'яненко
kvitok-dlya-shkolyariv (2)

"Ну його нафіг, краще заплатити!" або Кому піар, кому збитки, кому образи та приниженя

Деякі підсумки першого тижня "безкоштовного проїзду" учнів у транспорті: як це виглядає для стороннього спостерігача, та чому справляє враження невдалого і цинічного піару

Виглядало воно не зовсім, чесно кажучі, з самого початку. Бо одразу ж набуло ознак піар-акції під обгорткою турботи про містян.

Ми не даремно взяли в лапки "безкоштовний проїзд". Треба розуміти фундаментальну істину, що нічого халявного не існує. Так взагалі влаштований всесвіт. А вже про економіку та господарство - годі й говорити. Якщо хтось щось від когось отримує, обов'язково за це треба віддати дещо в замін. Не гроші - так час, працю, енергію, здоров'я, нерви або ще щось.

Отже коли влада почала анонсувати свої наміри возити школярів безкоштовно усіма (і комунальним, і обома комерційними) перевізниками, але при цьому було очевидно, що ні міський, ні державний бюджети компенсувати це перевізникам не будуть, стало цікаво, хто ж за все це заплатить.   

18,5 тис. людей матимуть змогу іздити без плати за проїзд. Щонайменше двічі в день - на навчання і додому.  Ну, ок, нехай їхатимуть не всі, нехай ще частина з них студенти (їм проїзд коштуватиме півціни), нехай в тролейбусі проїзд коштує трохи дешевше, але загалом і потенційно це 300+ тисяч гривень на день на трьох перевізників.

То ж не дивно, що один з гравців ринку виявив велику неохоту приєднуватись до цієї акції, яку подали  як "соціальну відповідальність" транспортників та влади. Але "вмовили" ї його, пригрозивши не допустити на майбутній конкурс з нового розподілу міських маршрутів.

А коли цю акцію почали впроваджувати, то одразу стало очевидно, що її ініціаторів цікавлять лише особисті політично-іміджеві дивіденди.  А як, та якою ціною це буде зроблено - байдуже.

Дай дурню скляну іграшку, він і її розіб'є і руки поріже. Приблизно так в нас, зазвичай, працює середня ланка "командирів" в ієрархії впровадження геніальних ідей влади. То ж першими мороку на свою голову отримали вчителі. На них повісили відповідальність за оперативний збір фотографій та інших даних про школярів для квитків, пригрозивши доганами та іншими санкціями за зрив строків.

Добігали кінця канікули, дехто ще був на морях та по бабусях, і бідні вчителі наслухались від батьків усякого. Ті, хто насмілився публічно обурюватися з цього приводу в соцмережах, там же отримали публічну виволочку від секретаря міськради Сташкевича. Вчителька Оксана Проселкова, яка саме і сперечалась з цього приводу, потім стверджувала, що отримала репресивні санкції - скорочення годин.

Виникає дуже просте і логічне питання: навіщо колотити увесь білий світ, щоби в авральному режимі випустити понтові пластикові квитки та ще й у коробках і з буклетами? Чому для пред'явлення водіям неможна видати кожному школяру роздруковану на принтері довідку що він школяр, накшталт студентських квитків, що видають студентам навчальні заклади? Нехай би вони навіть самі її роздрукували та заламінували, школа лише поставила би печатку.

Відповідь проста. Тому ще це ніяка в біса не соціальна, а чистої води піар-акція. Бо на коробках з квитками - логотипи створеної нардепом Єфімовим  "Агенції інновацій Наш Краматорськ", та фонда його бізнес-партнера Мкртчана, який профінансував виготовлення квитків. А роздавалось все це не по школах, а з помпою у сесійнії залі виконкома під відео- та фотокамери преси.

Але по-справжньому некрасиве почалося 1 вересня. Вже увечері батьківські чатіки у Вайбері та групи у соцмережах вибухнули повідомленнями про те, що водії не пускають школярів до автобусів. За два дні цими повідомленнями переповнився вже весь місцевий інтернет. З подробицями, з фото автобусів, розповідями про те де та хто взагалі не зупиняється, де дитину ледь не травмувало дверима і таке інше.

"Син учора після такого проїзду сказав: ну його нафіг, краще заплатити", - пише у соцмережах хтось із батьків школярів.

Звичайно ж, не можна виправдовувати водіїв, які грубо поводяться з дітьми. Аж ніяк не можна. Проте, разом з цим варто задуматись і над тим, що спричиняє агресію з їхнього боку?

Кількома абзацами вище ми говорили про умовно 300 тисяч недобору каси перевізниками щодня та про те, що безкоштовного не буває. На кого поклали ці збитки?

Щодо комунального ТТУ, то це можна буде подивитися по фінансовій звітності згодом. А щодо АТП-11410, яким володіють структури Єфімова, Близнюка та їх партнерів? Або до "Юмвоси", яку просто шантажем змусили приєднатись до "соціальної акції"? Правильно - повісили цю камінюку на "воділ". Всі знають, що в умовах, коли пасажиропотік не валідується, а плани про це - лише балачки, водії здають касу "сірим" готівковим кешем, і норму з 1 вересня їм ніхто не знижував.

Отже в сухому залишку маємо наступне: міська влада та її "старші товариші" в особі нардепа і його партнера отримали піар в медіа, та поклали собі "плюсик" до політичної скарбнички, яким будуть феєрично та нестримно козиряти на наступних виборах.

Кілька днів мороки та стресу перепало вчителям.

Набагато більше дісталося водіям. З одного боку - напряги від роботодавців по зборам каси. З іншого боку, через їх нестриманість та не дуже порядну поведінку, - хвиля ненависті, та подекуди обіцянки натовкти пику від батьків школярів.

А що отримали ті, для кого ніби-то й закрутили увесь цей аттракцион нєвіданной щєдрості  - учні та їх батьки? Отримали приниження, образи, зіпсовані нерви та гостре відчудтя, що їх знову використали. Навіть 20 гривень не кожного разу вдається зекономити, бо в маршрутки то не пускають, то вони зовсім не зупиняються.

Отже хто і чим заплатив за "безкоштовний проїзд" та кому він обійшовся дорожче - вирішуйте самі.              ***

Подписывайтесь на наш Telegram-канал, чтобы важные новости сами вас находили, и вы не пропустили ничего интересного

Вы также можете следить за обновлениями сайта на  нашей странице в Facebook. Подписывайтесь на наш Instagram.

Інші статті на цю тему

proyizd-dlya-shkolyariv (1)

У відповідь на це містяни створили вайбер-спільноту за участю адміністрації міста, де можна повідомити про такі порушення

kvitok-dlya-shkolyariv (1)

А управління ЖКГ вирішує питання з перевізниками щодо зафіксованих порушень умов безкоштовного проїзду учнів

bus

Представників підприємств перевізників запросили до виконкому, щоби обговорити проблемні питання безоплатного перевезеня учнів та студентів

коментарі