
Об'єднати навколо реклами та вивісок: чого хочуть учасники проєкту "Реклама без хламу"
У Краматорську відбулася презентація проєкту "Реклама без хламу". Цей проєкт направлений на оптимізацію стану зовнішньої реклами та вивісок у місті та досягнення балансу інтересів між всіма зацікавленими.
“Проєкт передбачає залучення у Краматорську місцевих експертів, владу, бізнес та активістів для визначення основних проблем у сфері зовнішньої реклами та вивісок. А після - створення та впровадження якісно нових політик, які сформують прозорі та зручні правила гри для всієї громади”, - розповів голова правління ГО "Сильні громади" Валентин Краснопьоров.
Ініціатива впроваджується ГО "Сильні громади" за підтримки проєкту USAID "Демократичне врядування у Східній Україні".
Що саме зроблять учасники проєкту "Реклама без хламу":
- юристи ГО “Сильні громади” наразі проаналізували національне законодавство, місцеві регуляторні акти, а також кращі практики у сфері реклами з інших міст, які вже діють та можуть бути впроваджені у Краматорську;
- спільно з усіма зацікавленими сторонами проаналізують проблеми, що існують, та за участі залучених спеціалістів - юристів, архітекторів - розроблять збалансовані, ефективні та спрямовані на громаду рішення;
- забезпечать юридичний супровід та проадвокатують розроблені рішення;
- проведуть широку інформаційну кампанію для започаткування діалогу в суспільстві та залучення до діяльності всіх зацікавлених сторін.
"Наша головна мета - об'єднати громаду навколо вирішення проблем із зовнішньою рекламою у Краматорську. Щоб усі зацікавлені сторони в Краматорську мали змогу надати свої пропозиції щодо покращення ситуації у цій сфері, а наші юристи та інші залучені спеціалісти допоможуть створити з цих пропозицій конкретний пакет змін до регуляторних актів. Цей пакет пропозицій ми і будемо адвокатувати перед міською владою", - розповів Денис Бігунов, комунікаційний менеджер ГО "Сильні громади".

"Реклама у Краматорську не впорядкована"
Команда проєкту протягом жовтня - листопада цього року провела опитування серед зацікавлених сторін – представників органів влади, бізнесу (у тому числі рекламного), а також дизайнерів, архітекторів та урбаністів. Загалом було опитано 20 осіб, і майже всі вони зазначили, що проблеми у сфері зовнішньої реклами у Краматорську є.
Переважна більшість учасників опитування зійшлися на думці, що зовнішня реклама у Краматорську не впорядкована, страждає на гігантоманію та "кислотні" кольори, створює у місті візуальний шум, також вона закриває фасади будинків в історичній частині міста.
Окрім того, у деяких випадках реклама створює небезпечні ситуації, погіршуючи видимість дороги водіям та пішоходам. Але через недосконале законодавство та недосконалі практики органи влади не завжди притягають порушників до відповідальності.
Опитані депутати міськради звернули увагу на те, що власники рекламних конструкцій мають заборгованості за їхнє розміщення перед міським бюджетом попри те, що постійно здійснюють комерційну діяльність. При цьому у деяких випадках не слідкують за станом рекламних площин.
Представники рекламного бізнесу бачать проблему у дозвільній системі. За їхніми словами, на отримання дозволу на розміщенні рекламної конструкції потрібно витратити від шести місяців до року. Окрім того, місцева влада вимагає у підприємців того, чого немає у типовому положенні про розміщення зовнішньої реклами.
Виходом із ситуації називають створення брендбуку чи паспорту міста, рекламники також пропонують суттєво оновити місцеві Правила благоустрою та Правила розміщення зовнішньої реклами, зробивши їх зручними, прозорими та ефективними. Цих правил мають дотримуватися учасники ринку, а відповідні органи влади мають реагувати на їх порушення.

Які проблеми у сфері реклами зауважили учасники проєкту
Команда "Реклами без хламу" разом із юристом вже проаналізувала національне законодавство та місцеві нормативні акти у сфері зовнішньої реклами. Так, за словами координатора проєкту у Краматорську Іллі Сергуніна, у місті взагалі ніяк не врегульовано розміщення вивісок - жодних регулюючих документів у цій сфері немає. Тому у місті таке різнобарв'я вивісок.
Інша проблема, яка зачіпає вже підприємців: незрозумілі терміни видачі дозволів на розміщення рекламної конструкції. У типовому положенні щодо реклами термін видачі дозволу становить 10 робочих днів, а в інформаційній карті ЦНАПу - три місяці 36 днів. На практиці бізнесмени отримують дозвіл протягом шести місяців і більше.
Договір на розміщення зовнішньої реклами видається на рік, а дозвіл на розміщення - на п'ять років. І це теж проблема.
"Тобто, підприємець отримує дозвіл на п'ять років, а потім щороку він повинен пролонгувати договір. Відмовити в продовженні договору можуть через наявність боргу, але немає гарантії, що на практиці це єдина підстава", - розповідає Ілля Сергунін.
До речі, підприємці-рекламники станом на сьогодні мають 112 тисяч гривень боргу перед бюджетом за розміщення рекламних конструкцій. Координатор проєкту "Реклама без хламу" констатує: процедура контролю заборгованості у місті не працює. Згідно з відповіді міської влади на запит учасникам проєкту, у Краматорську за порушення нікого не притягли до відповідальності.

Незаконні рекламні конструкції по вулиці Двірцевій планують демонтувати
на демонтаж усіх незаконних конструкцій необхідно 408 тисяч гривень
Також незрозумілий порядок демонтажу і зберігання демонтованих рекламних конструкцій.
"Підприємство, яке надає послугу демонтажу, обирається на незрозуміло яких умовах - ця процедура не описана. УЖКГ укладає з цією компанією договір, і вже потім компанія встановлює ціну за проведені роботи. Тарифів на проведення демонтажу ми не знайшли",– розповідає він.
Через це маємо ситуацію, коли у Краматорську налічується 596 незаконних рекламних конструкцій, у тому числі борди на вулиці Двірцевій, але їх ніхто не демонтує.
Якщо ви маєте власні пропозиції щодо проблем, що існують у сфері зовнішньої реклами та вивісок у Краматорську, та бачення щодо шляхів їх вирішення, долучайтеся до діяльності проєкту “Реклама без хламу”, заповнивши анкету.
Інші статті на цю тему

Если подобрать хороший кофе и правильно его заварить, можно получить напиток не хуже, чем в лучших кофейнях

Занятие спортом важно круглый год. Чтобы пробежки были комфортными и эффективными даже в прохладную пору, нужен соответствующий гардероб и в первую очередь это касается обуви.