Важливо :: Життя громади :: 21 березня 2022 13:26 , Олексій Ладика
ugledar

"Обстріл з "Граду" - це страшно. Вбиває будь-яке бажання рухатись"

Переселенець з Вугледару розповів про ситуацію в місті, яке опинилося на лінії фронту

"Ми лягали спати, все було спокійно, а прокинулися - вони вже під містом і обстрілюють нас з "Градів". За ніч подолали 30 кілометрів", - розповідає Костянтин, мешканець Вугледара. Кілька днів тому він і ще кілька десятків мешканців змогли евакуюватися з міста, яке стає новою "гарячою точкою" російсько-української війни. Він і його земляки у Краматорську і думають, що робити далі.

Вугледар - шахтарське місто з населенням у 15 тисяч людей. Воно розташоване у 30-40 км на північ від Волновахи, яку російські окупанти стерли з лиця землі. Костянтин розповів Kramatorsk Post, яка ситуація в його рідному місті:

"Бої йдуть в околицях, в селах - Павлівка, Нікольське. Бої йдуть щільні, місто постійно обстрілюється з "Градів". Вчора вранці пройшов [російський] штурмовик і пробомбив лікарню. Слава Богу, не зовсім влучив - дуже близько від лікарні влучення. Це була дев'ята ранку: пройшов, скинув бомбу - вібрація була така, що…

У них [росіян] принцип тотальних обстрілів. Вони намагаються зробити те саме, що зробити з Волновахою. Були кілька спроб штурму міста, одна - просто натовпом йшли, але [українські] військові відсікли це.

З дітьми дуже важко там. Постійний шум, вібрація [від обстрілів]. Моральний стан дуже важкий: постійні обстріли з "Градів", важкої артилерії. Дев'ятиповерхові панельні будинки не пристосовані до такого: вікна вилітають.

test Наслідки обстрілу у Вугледарі. Фото - Facebook/Ксения Емельяненко-Мирчева

Але найбільша проблема - відсутність комуналки. Води немає вже більше двох тижнів - запустили технічну воду у водопровід, з шахтних ємностей, це підземні води. Вона умовно чиста. Електрики немає в місті - вона одразу вимкнулась. Зв'язку немає - зв'язок глушиться, [росіяни] намагаються включати систему роумінгу, їхню МТС.

Вони одразу перебили комуналку. Принцип атак [росіян] - розбити газопровід і газорозподільні станції. Автоматично вибиває і теплоцентраль - тепла немає. Потім лікарня, соціалка. Потім вода. І все. Світло, всі системи перебиті. Для багатоповерхових будинків - це смерть.

Найбільша проблема, що ти інформаційно відрізаний повністю. Світла немає, зв'язку немає, ти не знаєш, що відбувається. Плюс будь-який вогник, який з'являється - одразу йде постріл. 

Додатково до цього - бої. Постійний шум, постійна стрілкотня. Обстріл з "Граду" - це страшно. Вбиває будь-яке бажання рухатись, паралізує повністю. 

Проблема багатоповерхових будинків - щільна забудова. Один снаряд покриває три-чотири будинки. Тож сидіти там сенсу немає. 

Люди ходять, сподіваються на краще. Позиція людей: "А раптом пронесе. Раптом до мене не прилетить". Евакуація відбувається, автобуси стоять - охочих немає. Усі сподіваються на краще.

Мародерство. Чесно скажу, наші люди дуже своєрідні. Перший же обстріл - багато місцевих виїхало, поліція. Перед тим, як зайшли військові, було дике мародерство: розікрали все, що можна, магазин "АТБ" розікрали. Навіщо - незрозуміло. У сусідньому селі Пречистівка, через поле: заходиш до магазину - банкомати працюють, термінали працюють, все працює. Навіщо робити у Вугледарі таке розкрадання… Якась неадекватна поведінка у людей просто.

Неорганізованість. Самоорганізації немає абсолютно. Військові працюють - але вони по-своєму працюють. Скоординувати місцевих щось зробити - нічого не виходить. Місцева влада дезорганізована. Зв'язку немає, координації немає, треба якось "сарафанне радіо" організовувати, а у цьому проблема.  

Магазини, банки - нічого не працює. Хліб привозять до першої школи, там ще "жива" школа, у нормальному стані. Там якось гуманітарка розподіляється, об'єми дуже маленькі - рятувальники приїхали, залишили і поїхали. Хто встиг, той отримав. Якогось цільового обходу людей, щоб надати гуманітарну допомогу, поки що не організовано. 

У місті дві великі шахти, вони зараз не працюють: світла немає - забезпечити їхню роботу неможливо, водовідлив, практично все помирає. Перспективи відновлення - чим довше не працюватиме, тим менше шансів". 

* * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber.

Ви також можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook. Слідкуйте за нами у Instagram.

Інші статті на цю тему

Lymantraitorcover

Йому загрожує до 12 років позбавлення волі

admin
volunteerscover

Микола Єрьомко і Тетяна Бурикіна евакуювалися до Слов'янська два місяці тому. Окупанти розбили їхній дім, а вони зайнялися роздачею їжі малозабезпеченим мешканцям міста

коментарі