Важливо :: Життя громади :: 13 жовтня 2023 19:25 , Максим Ходушко
zruynovaniy-budinok-po-marata-13

Олександр Гончаренко прокоментував чутки про 50 тис. грн компенсації за квартиру у зруйнованому будинку

Але у мешканців цього будинку залишилися питання

На прохання Краматорськ Пост журналісти Свої.City попросили Олександра Гончаренка прокоментувати чутки про те, що жителям зруйнованого будинку по вул. Леонтовича (Марата), 13 виплатять компенсацію у розмірі 50 тис. грн за двокімнатну квартиру.

У середньому 75 тис. гривень компенсації за пошкоджене житло

Олександр Гончаренко, очільник Краматорської міської військової адміністрації (МВА) детально пояснив, як працює система компенсації за пошкоджене або зруйноване житло, зрештою спростувавши ці чутки.

“Було зруйновано два під’їзди (у будинку по Леонтовича (Марата), 13) – перший вщент, другий частково, майже на 70 %. Будинок визначено експертною організацією як непридатний для проживання. Йдеться про 38 квартир”, - прокоментував Олександр Гончаренко стан будинку.

Він розповів, що на сьогодні державна програма єВідновлення передбачає два напрямки фінансування. Перший – це пошкоджене житло, яке можна відремонтувати, та яке буде придатне для проживання.

Цей напрямок уже фінансується. У Краматорську відповідною комісією оброблено уже понад 250 заяв. Станом на зараз з 25 млн гривень нарахованих коштів, люди отримали близько 18 млн грн на рахунки у Дії. І тепер вони мають рік, щоб відремонтувати своє житло.

У середньому, за словами Олександра Гончаренка, кожен заявник на допомогу отримає 75 тис. грн від держави. Це стосується як квартир, так і приватних будинків.

На його думку, це та сума, за яку дійсно можна відновити вікна та відремонтувати те, що заактовано (тобто внесене в акт обстеження пошкоджень).

Компенсацію за пошкоджене житло можна отримати за умов, що дах багатоповерхового будинку та місця загального користування (до них відносять сходові клітки, ліфтові холи, загальні коридори, вестибюлі, тамбури тощо) не зруйновані, та будинок визнано придатним для проживання.

Загалом, коли йдеться про пошкоджене житло, людина має право отримати від держави до 200 тис. грн.

“Це об’єктивна, чесна сума”, – сказав Олександр Гончаренко.

А як щодо компенсації за зруйноване житло?

Але є й інший напрямок – це коли йдеться про вщент зруйноване майно, – приватний будинок або квартиру у багатоповерховому будинку.

 

Саме до такого житла відноситься будинок по вул. Леонтовича (Марата). 13. Очільник МВА розповів, що в системі Дія є певні коефіцієнти (для Києва та області та для Краматорська вони різні).

“З підтверджувальними документами з нашого боку та з залученням фахівців та отриманням експертиз, що багатоповерхівка непридатна для проживання, – а ми ж розуміємо, що Марата, 13 зруйновано вщент, – відбуваються певні розрахунки з підтвердженням щодо рівня руйнування”, - сказав він.

Поки що йдеться про дві квартири, кожна приблизно по 50 кв.м, з 38. Їхні власники зробили заявки як власники квартир у вщент зруйнованому житлі та пройшли певні процедури, і вже одержали такі розрахунки.

Це означає, що вони отримають від держави грошовий сертифікат, який можна буде використовувати для купівлі житла.

“Компенсація по кожній з цих квартир за цим сертифікатом складає близько 1,1 млн гривень”, – додав Олександр Гончаренко.

Питання лише, коли буде фінансування за цими сертифікатами. Але подати заявки на компенсацію можуть й інші мешканці будинку.

Очільник Краматорської МВА також розповів, що від них отримано листа, на який готується відповідь, де зокрема буде зазначено, що два мешканці вже отримали підтвердження, кожний по 1,1 млн грн.

Отримання такого сертифіката займає, за словами Олександра Гончаренка, півтора-два місяці. Це час від подачі заявки до підтвердження суми сертифіката, який уже можна буде побачити у Дії.

Але сума у сертифікаті не означає, що кошти будуть виплачуватися одразу готівкою або у безготівковій формі.

У мешканців будинку по Леонтовича, 13 виникло нове питання

Після пояснень Олександра Гончаренка щодо системи компенсацій пошкодженого та зруйнованого житла у мешканців будинку по Леонтовича, 13 залишилося до влади Краматорська ще одне питання. Воно стосується перспективи відбудови цього будинку і можливості повернення до власних квартир тих мешканців, які не скористаються сертифікатами за програмою єВідновлення.

Мешканці озвучили це питання вже після виходу інтерв’ю у вигляді відкритого листа з проханням голови МВА публічно на нього відповісти.

Наводимо далі текст їх листа:

“Звернення мешканців будинку по Марата, 13 до влади Краматорська

Чи матимуть можливість краматорці повернутися до власних квартир після відбудови будинку?

 1 лютого 2023 року – один із найтрагічніших днів у новітній історії Краматорська. Російська ракета Іскандер-К зруйнувала будинок за адресою Леонтовича (Марата), 13, внаслідок чого загинули 4 людини та декілька десятків зазнали травм різного ступеня тяжкості.

На трагедію відреагував як Президент України Володимир Зеленський, так і провідні світові ЗМІ: від Reuters до CNN.

Проте у жителів зруйнованого будинку все ще залишається одне ключове питання, щодо якого позиція влади міста Краматорська є незрозумілою.

Зокрема у лютому Голова Краматорської міської військової адміністрації Олександр Гончаренко зазначав наступне:

За словами очільника Краматорська, попередньо фахівці все ж схиляються до демонтажу будинку. У такому випадку багатоповерхівку побудують заново у тому первинному вигляді, якій він мав. 

"Тільки одне питання виникає – щодо цього приватного магазину та приватних приміщень на першому поверсі. Чи можна, щоб там були житлові квартири, згідно з чинного законодавства – це ми будемо з'ясовувати", – сказав Олександр Гончаренко.

Більшість мешканців будинку по Леонтовича (Марата), 13 виступають за відбудову будинку та повернення квартир їх поточним власникам відповідно до права власності на житло. Такий підхід був успішно реалізований у Ірпені, Бучі та інших містах, які відбудовуються після збройної агресії РФ.

Терміни відбудови – це окреме питання, яке залежатиме від безпекової ситуації у регіоні. Наразі мова не про конкретні терміни, а бачення влади щодо розв’язання проблеми.

На нещодавнє звернення мешканців будинку, єдиний озвучений варіант від міської військової адміністрації був сформульований наступним чином: «пропонуємо вам подати заяву на отримання компенсації за зруйноване майно по відповідній державній програмі».

Згідно з українським законодавством, в момент використання сертифіката під час придбання нового житла право власності на зруйноване житло автоматично припиняє свою дію. Тобто люди, які використають сертифікати, змінять місце проживання. Тут усе зрозуміло.

Залишається питання щодо тих, хто не використовуватиме сертифікат та хоче повернутися до Краматорська й отримати аналогічну квартиру після того, як будинок буде відбудовано.

Очільником міста неодноразово наголошувалося на відбудові Краматорська після війни та важливості повернення людей. Тому просимо владу міста Краматорська та пана Гончаренка надати публічну відповідь щодо того, який із наступних двох (і взаємовиключних) варіантів вони підтримують.

Варіант 1: Ті власники квартир будинку по Леонтовича (Марата), 13, які не використають сертифікат, отримають аналогічні квартири у відбудованому будинку.

Варіант 2: Влада міста вимагатиме використання сертифікатів усіма мешканцями незалежно від їхнього вибору, а квартири у відбудованому будинку планується розподілити серед інших людей.

Будемо вдячні за відповідь.

 

З повагою,

мешканці будинку по Леонтовича (Марата), 13”.

Інші статті на цю тему

zrunovaniy-budinok-po-leontovicha-13

Адміністрація міста озвучила конкретні суми компенсації за програмою єВідновлення

zruynovaniy-budinok-po-marata-13

Жінка скористалася житловим сертифікатом за програмою єВідновлення

marata13-7

Як склалася доля постраждалих мешканців і чи є шанс, що будинок заново побудують

коментарі