
Пакети у супермаркетах тепер платні. Мешканка Краматорська знає, як взагалі без них обійтись і ось її поради
Вже два тижні в Україні пакети у супермаркетах, магазинах, аптеках, кафе та ресторанах платні - цього вимагає закон, який обмежує їхнє використання.
Заборонено безкоштовно розповсюджувати наступні пластикові пакети:
- оксорозкладні — матеріал для виготовлення яких складається з поліетилену та оксорозкладних домішок;
- надтонкі — зі стінками завтовшки менше 15 мікрометрів;
- тонкі — зі стінками завтовшки від 15 до 50 мікрометрів.
Ця норма не поширюється на біорозкладні пакети чи пакети для первинного пакування риби, мʼяса, сипучих продуктів і льоду — але це поки що, з 1 січня 2023 року і вони стануть платними.
Уряд також встановив мінімальні ціни на "товсті" одноразові пластикові пакети - із стінками товщиною понад 50 мікрометрів. Вони не можуть коштувати дешевше за:
- 2 грн/штуку — без ручок та бічних складок;
- 2,50 грн/штуку — без ручок із бічними складками або з ручками без бічних складок;
- 3 грн/штуку — з ручками та бічними складками.
За безкоштовне поширення пакетів передбачається штраф від 1 700 до 3 400 гривень. Повторне порушення — від 3 400 до 8 500 гривень.
Тож тепер, коли ми йдемо до супермаркету купити мандаринів чи цукру на розвіс чи ще чогось, платимо ще й за пакетики. У "Сільпо", наприклад, вони коштують 10 копійок за штуку.
Але чи можна обійтися без пакетів взагалі і зекономити копійчину, яка, як всім відомо, гривню береже? Мешканка Краматорська Олена Кудаєва своїм прикладом показує, що можна - вона та її родина обходиться без пакетів вже чотири з половиною роки.
Відмовитись від пакетів виявилось дуже просто
Олена каже, що і раніше шукала шляхи, як зменшити вплив на навколишнє середовище: сортувала сміття, здавала макулатуру, залізо. Коли вона з родиною переїхала з Донецька до Краматорська, то оселилася біля Критого ринку. І тут проблема із сміттям постала "у всій красі".
"Ринок, крім понеділка, працює кожен день. І коли виходиш гуляти з собакою, то пакети всюди: на траві, на деревах. Коли вітер, вони долітають до третього поверху. І я вирішила, що треба щось робити. У мене виходить так: коли приймаєш якесь рішення, то життя підсовує вихід якийсь. І я побачила у когось з друзів, що Мар'яна Бойко [ведуча "Українського радіо"] проводила еко-челендж, одним із завдань було придбати щось сипуче - крупу чи цукор - без пакетика", - розповідає Олена.
Вона попросила маму зшити полотняний мішечок і з цим мішечком пішла до магазину купляти цукор.
"Мені було так страшно, бо це було вперше. Я на касі трохи нервувала, але касирка нормально відреагувала, все пробила і навіть не заглядала, що там у тому мішечку. Я подумала: "Тю, це так просто?", - сміється Олена.
Після того випадку пакети повністю зникли з життя Олени. У неї вдома є полиця для походу до магазинів, де лежать еко-торби, шопери, авоськи, полотняні мішечки, контейнери. В її родині є близько 20 мішечків різних за розміром та вагою.
"Це вже настільки увійшло у звичку, що колись мені довелося відривати пакетик, а я забула, як це робити", - каже жінка.
За весь час походів у магазини у Олени був лиш один конфлікт: це сталося у м'ясному відділі "Сільпо" близько двох років тому. До цього Кудаєва без проблем купувала у цьому відділі м'ясо у свій контейнер, але того разу була нова продавчиня і вона навідріз відмовилася покласти м'ясо у тару, яку принесла Олена.
"Вона сказала: я не буду зважувати у ваш контейнер, бо це суперечить якимось санітарним нормам. Я відповіла, що немає такого закону і я маю право купувати у свою тару. Я попросила показати санітарні норми, вона відмовилась і сховала бейджик. Мені довелося викликати адміністратора, я залишила негативний запис у книзі відгуків і надіслала скаргу у Київ. Як я розумію, після того з продавцями провели бесіду, бо потім навіть ця жіночка зважувала [м'ясо у контейнер], вибачилась переді мною і була привітна", - розповідає Олена Кудаєва.
Що для чого можна використовувати
Ось що і для чого Олена та її родина використовує:
- контейнери - для мокрих сирків, сиру на розвіс, м'яса, риби, заморожених овочів на розвіс, яєць (паперові лотки вона не бере, бо там папір змішаний з клеєм і для макулатури вони не годяться, це сміття, яке потрібно сильно подрібнювати і викидали у компост);
"Через карантин заморожені овочі, печиво, пряники та інші солодощі на розвіс, які раніше можна було брати у контейнери, продаються запакованими, тому доводиться багато брати в упаковці і потім щось придумати, як її переробляти".
- полотняні мішечки - для овочів, фруктів, грибів, горіхів, родзинок, сухофруктів, круп, цукру, для печива (якщо є можливість);
- авоськи - для картоплі.
"Я намагаюсь не брати продукти у тому пакуванні, яке не переробляється. Наприклад, кетчуп я не беру у тих тетрапаках, я беру у склі. Потім ті баночки віддаю бабусям, які консервують".
Що стосується молока, то Олена купляє його у прозорих пластикових пляшках. Вона це пояснює: це краща тара, ніж тетрапак. То тетрапак - це тришарова тара, яка складається з паперу, металу і пластику. Тому краще взяти молоко у прозорій пластиковій тарі, бо її легше здати на переробку у Краматорську.
Сметану бере у пакетах, які чорні всередині - вони нормально переробляються. Після споживання Олена відправляє ці пакети до "Зеленого птаха" у Києві - це компанія, яка робить крафтові речі з переробленого сміття.
Коли все йде не за планом
Люди зазвичай йдуть до магазину не заплановано: згадали після роботи, що треба купити хліба і масла, зайшли до супермаркету і накупили і хліба, і масла, і сиру, і сметани, і яєць, і сосисок, і батончиків, і багато ще чого (у вас же теж так? 😄).
"Як у такому випадку обійтись без пакетів? Адже вранці ми не знали, що підемо до магазину і не взяли із собою шоперів та полотняних мішечків?", - питаємо ми в Олени.

"Ну по-перше, у мене складний шопер завжди є із собою, як і "кіп кап", власна чашка - я завжди її з собою ношу. У мене великий рюкзак, я можу його собі дозволити, бо у мене стиль одягу такий.
У мене є розроблена система походів до магазину - мені так легше жити. Наприклад, я відвожу до школи доньку вранці і вже кладу у рюкзак мішечки, контейнери і роблю покупки по списку. Я не роблю несвідомих покупок, коли йдеш голодний після роботи, заходиш до магазину і купуєш різний мотлох.
Якщо це якийсь недільний похід до магазину, він теж запланований, і ми все купуємо по списку.
Але якщо я все ж заскочу після роботи якихось фруктів взяти, я можу купити, наприклад, банани, лимони, апельсини взагалі без упакування. Яблука можу просто у шопер взяти".
Це питання звички
Олена впевнена: відмовитись від пакетів можна цілком безболісно, потрібно лише змінити свої звички.
"Відмовитися від покупок ми не можемо, тому треба адаптуватися [до нових законів]. Зараз продаються багато полотняних мішечків, багато хто шиє, можна самому зробити. Я розумію, що контейнери тяжко з собою тягати, але пару торб чи складний шопер можна кинути до рюкзака. Це просто звичка, яка виробляється за якихось пару місяців, і це класна звичка!".
"Через 4,5 роки для мене така дикість і жах бачити, коли людина стоїть біля рулону з пакетиками, і відриває, відриває, відриває ці пакетики. І вона висипає, наприклад, цукор у пакетик, а потім кладе його у ще один пакетик. Ти розумієш, що ці пакетики будуть "жити" 15-20 хвилин, поки не дійдеш додому. Потім їх викинуть у сміття, а потім вони повернуться нам у продуктах харчування, таких як риба, у воді. Ну це ж дикість!".
***
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб важливі новини самі вас знаходили, і ви не пропустили нічого цікавого.
Ви також можете слідкувати за оновленнями сайту на нашій сторінці в Facebook. Підписуйтесь на наш Instagram.
Інші статті на цю тему

КП УРСАС заключило договор на распил поваленных деревьев, но краматорчане говорят, что рубят живые насаждения. Полиция открыла производство. Подрядчик отказывается от комментариев.