
Паспорт у смартфоні: коли електронні документи у Краматорську запрацюють на повну
Україна стала першою державою у світі, яка визнала електронні паспорти на рівні з паперовими і пластиковими. З 23 серпня такі паспорти будуть обов'язковими для приймання в усіх державних та недержавних установах - відповідний закон набуде чинності. Але не всі українці наразі можуть скористатися електронними документами.
Ірина - краматорчанка, але навчається і працює у Києві. Вона каже, що електронний паспорт у неї вже давно, і ще не було жодного разу, щоб він не спрацював.
"У лікарнях, у поїздах [користувалася], паперовий взагалі не ношу. Декларацію з лікарем підписувала - одразу його показала. Те саме під час вакцинації. В усіх випадках його приймали, жодного разу не було ніяких конфліктних ситуацій", - каже Ірина, але додає: її досвід стосується столиці.
У сусідньому Слов'янську електронні паспорти теж працюють. Місцева журналістка Вікторія розповіла Kramatorsk Post, що використовувала паспорт у смартфоні у місцевому ЦНАПі, діагностичному центрі, при оформленні закордонного паспорту.
"У ЦНАПі сказали, що у них поки що немає обладнання для зчитування, але все одно дані звідти собі занесли", - каже вона.
І у Краматорську е-паспорти працюють. Журналіст Микола Жалнін розповідає, що показував паспорт у смартфоні, коли забирав доставку на "Новій Пошті" - жодних проблем не виникло.
В яких випадках можна користуватися електронним паспортом:
- під час подорожей залізницею або літаком у межах України;
- під час медичного обслуговування чи банківських операцій;
- для отримання адміністративних, готельних, телекомунікаційних, бібліотечних послуг та пошти;
- під час придбання товарів у магазині;
- для підтвердження особи на запит поліції та правоохоронних органів.
Електронні паспорти пред'являються без додаткового пред'явлення паперового паспорта та інших документів. Але цифрові документи наразі не можна використовувати для перетину кордону України або виїзду на тимчасово окуповані території.
Хто може користуватися електронними паспортами
Е-паспорти доступні українцям, які мають ID-картку або біометричний закордонний паспорт. Зараз ними можуть користуватися близько 20 млн українців — більше 5,5 млн з них мають ID-картку і ще 18 млн є власниками закордонних біометричних паспортів.
Для того, щоб скористатися електронним паспортом, потрібно у своєму смартфоні встановити додаток "Дія". Електронні документи завантажуються туди автоматично. Але якщо у вас паперовий паспорт зразка 1994 року або не біометричний закордонний паспорт, електронний паспорт у вашому смартфоні не з'явиться.
Міністр: електронні паспорти більш надійні, ніж паперові
Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров стверджує: електронні паспорти більш надійні, безпечні та більш зручні, ніж паперові.
"Паперові поки що можна купити в Інтернеті: купуєш - візуально показуєш і тобі кажуть: "Проходь". Коли ми говоримо про електронний паспорт, я можу вашу "Дію" без додаткового обладнання в режимі реального часу перевірити, чи є такий документ. Я наводжу камеру на QR-код на вашому паспорті, йде запит в реєстр і у мене на телефоні показує, що ваш документ існує і що він працює. Це більш перевірено, більш захищено, ніж паперові паспорти", - розповів він під час престуру, влаштованого Українським кризовим медіацентром та Естонським центром східного партнерства.
Федоров також наголошує: додаток "Дія" не зберігає персональні дані користувача, а лише відображає те, що є у державних реєстрах. Тому, за словами міністра, "Дія" цілком безпечна.
"Наприклад, є телевізор і є студія, звідки відбувається трансляція. Якщо кинути цеглину в монітор і розбити його, то зі студією нічого не відбудеться. Те саме із додатком "Дія" - якщо щось зробити із смартфоном, нічого не відбудеться з реєстром і нічого не відбудеться із системою. Вона тільки відображає те, що умовно відбувається у "студії" - у нашому випадку, у реєстрі. Тому "Дія" не зберігає персональні дані, вона безпечна", - сказав Михайло Федоров, відповідаючи на питання Kramatorsk Post про можливу вразливість електронних паспортів.
Федоров настільки впевнений у захищенності додатку, що міністерство обіцяє сплатити мільйон гривень тому, хто знайде вразливості у "Дії".

Міністр вважає, що для того, щоб українці не боялися користуватися електронними документами, потрібно підвищувати рівень цифрової освіти населення і поступово впроваджувати відповідну культуру.
"Дослідження показало, що 53% українців мають менше ніж середній рівень володіння цифровими навичками. Від цього у них виникають упереджене ставлення до технологій, вони вважають цифрову державу монстром, кіберзагрозою, що усі дані контролюються", - каже Михайло Федоров.
Разом із тим вже 6 мільйонів українців завантажили собі додаток "Дія", що, за словами Федорова, свідчить про те, що цифрова культура в Україні зростає, і потрібен деякий час, щоб вона охопила якомога більше людей. Найбільше "Дією" користуються мешканці великих міст, обласних центрів, взагалі міське населення.
Окрім електронних паспортів, в Україні останнім часом й інші документи перевели в цифровий формат. Так, з'явився сервіс єМалятко для реєстрації новонародженої дитини онлайн - за словами Федорова, наразі 70-80% дітей реєструються через цей сервіс. У деяких регіонах запустили онлайн-реєстрацію місця проживання - міністр каже, що до кінця року ця послуга буде працювати по всій країні. У червні запустили електронні лікарняні.
Михайло Федоров заявляє, що Міністерство цифрової трансформації України поставило собі за мету - до кінця 2023 року відцифрувати усі державні послуги. За його словами, це допоможе звільнити час для людей, а держава стане працювати ефективніше.