Важливо :: Життя громади :: 26 квітня 2023 15:32 , Краматорск Пост
viktor-kovalov

Переїзд до Тернополя, онлайн-навчання, нова спеціальність: ректор ДДМА розповів про роботу Академії в умовах війни

А також - чи зменшилась кількість студентів і викладачів через війну, і що з фінансуванням Академії

Головний виш Краматорська і один з найголовніших вишів Донеччини - Донбаська державна машинобудівна академія - відзначає 70-річчя свого існування. Ювілей припадає на важкі часи - через російське повномасштабне вторгнення ДДМА змушена була евакуюватися з Краматорська, її будівлі не раз зазнавали обстрілів.

Як зараз живе і працює ДДМА - Kramatorsk Post запитав у ректора Академії, доктора технічних наук, професора Віктора Ковальова.

Як війна позначилась на роботі ДДМА?

Із початком повномасштабного російського вторгнення керівництво України визнало неможливість забезпечення належного функціонування українських вищів на територіях, що знаходяться під тимчасовою окупацією або де ведуться бойові дії. Була запроваджена програма переміщення закладів освіти.

Не уникла тимчасового переміщення і ДДМА, оскільки на момент переїзду в Донецькій області було централізовано заблоковано доступ до казначейського обслуговування та Єдиної державної електронної бази освіти (ЄДЕБО).

ДДМА було переміщено до міста Тернопіль на базу Тернопільського національного технічного університету ім. Івана Пулюя (ТДТУ). 

Завдяки багаторічному плідному співробітництву і тісному контакту з колективом ТДТУ досягнута домовленість про безкоштовне розміщення ДДМА в аудиторіях ТДТУ. Волонтерські організації ТДТУ допомогли евакуювати серверне обладнання, комп’ютери, оргтехніку, деяке коштовне обладнання кафедр, архіви деканатів, документи бухгалтерії та відділу кадрів. Адміністрація ТДТУ виділила приміщення для розміщення обладнання Академії та для роботи викладачів та співробітників. Досягнута домовленість про надання додаткових аудиторій у разі потреби. Вдалося запустити серверне обладнання та відновити роботу всіх служб Академії, забезпечити можливість дистанційного навчання в системі Moodle DDMA. Також були створені умови для роботи бухгалтерії. У Тернополі знаходиться відділ кадрів. Студентський архів відділу кадрів перевезено з Краматорська до Дніпра. Всі бажаючі студенти та викладачі забезпечені гуртожитками.

Чи постраждали приміщення Академії від обстрілів?

Постраждали, але відновлюються і сподіваємось, що скоро повністю дозволяють проводити навчальний процес.

Як працює ДДМА під час великої війни? 

Викладання відбувається із застосуванням дистанційних технологій. На жаль, аудиторне навчання на зараз неможливе. За короткий термін після переміщення до Тернополя ректоратом проведена значна робота з налагодження взаємодії для забезпечення повноцінного функціонування всіх підрозділів і Академії в цілому та запуску освітнього процесу. Освітній процес у ДДМА відновився з 1 квітня 2022 року, та проходить дистанційно у синхронному та асинхронному режимах.

Слід зазначити, що швидкому відновленню навчання здобувачів став у нагоді попередній досвід Академії з організації освітнього процесу в дистанційному форматі, пов’язаний з епідемією COVID-19. Однак, є випадки, коли викладачі через проблеми з комунікацією (поганий зв’язок, відсутність електроенергії тощо) не мали змоги проводити заняття в онлайн-режимі. Тому практикується застосування асинхронного формату, коли студенти проходять електронний курс на платформі Moodle DDMA, а для передачі матеріалів на перевірку викладачеві використовуються будь-які доступні засоби зв’язку.

Ми навіть церемонію посвяти першокурсників у студенти провели у дистанційному режимі з використанням платформи Zoom.

До речі, студентами першого курсу ми задоволені, адже в умовах війни в Академію поступили ті молоді люди, які прагнули навчатися.

ДДМА також зіткнулася з проблемами технічного характеру, оскільки в Краматорську залишилося лабораторне обладнання, бібліотечні ресурси, значна частина документації із забезпечення освітнього процесу тощо.

Минулого року першокурсниками стали студенти, які поступили до Академії під час війни. Як цей набір студентів відрізнявся від попередніх?

Війна внесла значні корективи у наше життя, і вступна кампанія не стала винятком. Замість запланованого ЗНО (кожний із предметів в окремий день) міністерство вирішило проводити НМТ (з метою безпеки дитини всі три предмети в один день). 

На території Донецької та Луганської областей НМТ не проводився, тому нашим дітям, тим, хто не виїхав за межі областей, довелося складати тест у Дніпрі. Не у всіх це вийшло, і такі діти могли втратити шанс на вступ у 2022 році. З огляду на це МОН дозволило вишам приймати дітей з особливо небезпечних територій із внутрішніх іспитів без проходження НМТ. Завдяки цьому ми змогли прийняти на навчання на ступінь "Бакалавр" понад 200 осіб, більшість з яких - це діти з Донецької області. Ця цифра менша за попередні роки. Ми втратили певну кількість абітурієнтів з числа тих осіб, що виїхали в інші області України.

Як взагалі війна позначилася на кількості студентів та регіонах, звідки вони поступають?

До військових подій 2022 року при вступі до ДДМА основна частина (близько 95%) вступників складалась з школярів Краматорська, Слов’янська, Дружківки, Костянтинівки, Бахмуту, Соледару та прилеглих до них територіальних громад. У вступній кампанії 2022 року більше 95 % зарахованих на перший курс після середньої школи - це випускники Краматорська та Слов’янська. В цьому році ми маємо можливість для прийому та навчання абітурієнтів з цих міст та інших регіонів.

Чи багато охочих вчитися в онлайн-форматі в ДДМА? Які спеціальності на сьогодні найпопулярніші у ДДМА?

ДДМА має багаторічний досвід забезпечення дистанційних форм навчання. Методика багато років відпрацьовувалась на заочній формі навчання з використанням навчальної платформи Moodle.

Коли надії на швидке закінчення війни не здійснились, нами було прийняте рішення забезпечити умови безперебійного функціонування навчально-інформаційного середовища й відповідних електронних ресурсів Академії шляхом перевезення відповідного серверного обладнання з Краматорська у більш безпечний регіон України й розгортання цього обладнання у працездатний стан на базі Тернопільського національного технічного університету імені І.Пулюя. Завдяки успішній реалізації цієї вимушеної міри Академія отримала змогу відновити на 100% працездатність власних навчально-інформаційних ресурсів, а саме:

- веб-сайту академії;

- платформи дистанційного навчання Moodle DDMA;

- корпоративної електронної пошти тощо.

Завдяки цьому Академія мала змогу успішно завершити 2021-22 навчальний рік, організувавши в дистанційному режимі якісний навчальний процес, в т. ч. складання здобувачами освіти підсумкового контролю знань під час заліково-екзаменаційних сесій й підсумкової атестації у вигляді державних кваліфікаційних іспитів й захистів кваліфікаційних дипломних робіт.

Популярними залишаються спеціальності пов’язані з комп'ютерними технологіями, деякі технічні спеціальності. Добре формується контингент нової спеціальності "Фізична культура і спорт".

Чи з'явилися якісь нові спеціальності?

До війни ми відкривали 1-2 нових спеціальності щорічно. Так, з’явились нові перспективні напрямки підготовки "Фізична культура і спорт", "Математика", "Публічне управління та адміністрування", значно розширилася спеціальність "Менеджмент" із можливістю підготовки молодших бакалаврів. В цьому році на базі кафедри ливарного виробництва запускаємо нову спеціальність "Ювелірне та художнє литво".

ДДМА готує фахівців за самими актуальними для України спеціальностями. Про популярність спеціальності та її потребу свідчить кількість бюджетних місць, які виділяється Міністерством.

Чому саме їх обрали для розширення списку пропонованих професій?

Це пов’язано з попитом, за яким ми слідкуємо. Наприклад, на спеціальність "Фізична культура і спорт" готують тренерів, включно з тренерами з фітнесу, що користується попитом. Спеціальність "Публічне управління і адміністрування" передбачає роботу в органах державного управління, що теж приваблює абітурієнтів. Завдяки наявності в Краматорську ювелірних фірм з’явилась потреба у фахівцях з ювелірного та художнього литва. Взагалі, на сьогодні все оцінюється з прагматичної точки зору: "Ким я стану і який дохід буду мати після закінчення Академії".

Можливо, якісь спеціальності закрилися?

Ні, жодної спеціальності ми не втратили. Навпроти, є багато задумок із розширення профілю Академії з підготовки за напрямками, які знадобляться при відбудові звільненої України. Але розкривати наші плани ще не на часі, бо для цього потрібно відновити пошкоджене обладнання та приміщення.

Що з фінансуванням ДДМА зараз?

Фінансовий стан Академії забезпечувався за рахунок асигнувань загального фонду державного бюджету України, надходжень від надання платних послуг та надходжень, отриманих за іншими джерелами власних надходжень.

Витрати державного бюджету на фінансування ДДМА на червень-грудень 2022 р. було скорочено. Крім того, багато студентів-контрактників втратили можливість платити за навчання. Оскільки тривалість щорічної відпустки викладачів на період воєнного часу скорочено з 56 до 24 днів, було ухвалено рішення про оголошення простою на серпень для співробітників кафедр та деяких служб Академії.

Але, не зважаючи на труднощі, видатки за загальним фондом проводились відповідно до бюджетних призначень та спрямувалися в першу чергу на забезпечення потреби за захищеними статтями (виплата заробітної плати та стипендії; оплата комунальних послуг).

Скільки сьогодні коштує платне навчання?

З 2021 року ДДМА не змінювала плату за навчання. Для отримання освітнього ступеня бакалавра плата за навчання денної форми здобуття освіти складає 23930 грн на рік та заочної форми здобуття освіти - 12500 грн на рік.

Які пропорції між платним та бюджетним навчанням?

85% - бюджетних, 15% - фінансування за рахунок фізичних осіб (платним).

Чи є якісь пільгові умови для вступу і для кого?

Так. Спеціальні умови для вступу існують для певної категорії осіб. Це - учасники бойових дій, особи з інвалідністю, діти-сироти, діти з тимчасово окупованих територій та територій населених пунктів на лінії зіткнення. На базі нашої Академії 8 років працює освітній центр Донбас-Україна, Крим-Україна. Кожного року до нас поступають біля 30 осіб з непідконтрольних територій і "сірої зони". За цей період близько 200 осіб з непідконтрольних територій отримали на території вільної України свідоцтва про загальну середню освіту та вступили на навчання до ДДМА. Найближчим часом ми очікуємо роз’яснень від МОН щодо особливостей вступу в цьому році для осіб з особливо небезпечних територій, до яких відносяться учні Донецької області (наші потенційні абітурієнти).

Раніше студенти ДДМА проходили практику на НКМЗ чи інших підприємствах Краматорська. Як вони проходять практику зараз, в умовах, коли підприємства не працюють, а навчання онлайн?

Хочу зазначити, що виробнича практика студентів вишів передбачає роботу з технічною документацією і вивчення виробничих процесів в цехах підприємств.

З початком бойових дій всі види практики для студентів проводяться у дистанційному форматі. Ми не розслабляємось. Як і в мирний час, готуються накази про строки усіх видів практики на кожній спеціальності, а також накази про направлення здобувачів на практику і призначення керівників практики. Керівництво практикою здійснюють викладачі кафедр з хорошим досвідом. Понад 80% керівників практики мають вчені ступені кандидатів і докторів наук.

Слід зазначити, що незважаючи на нові обставини, всі види практик, передбачені навчальними планами, проводяться у встановлені терміни.

У зв’язку з тим, що більшість підприємств тимчасово припинили свою роботу або виїхали в інші регіони, було вирішено проводити всі види практик на базі Академії.

Викладачі проводять організаційні лекції, індивідуальні і групові консультації, контролюють виконання календарних планів, дають рекомендації щодо проходження практики, використання необхідної літератури і оформлення звітів. Для практичного втілення цих заходів студенти та керівники практики використовують всі доступні інтернет-ресурси, а також телефонний зв’язок. Допомагають відеоролики виробничих процесів.

Незважаючи на певні труднощі, основне завдання виробничої практики - закріплення теоретичних знань, отримання професійних навичок та умінь, збір матеріалів для курсових і кваліфікаційних робіт – успішно вирішується.

Як ситуація з працевлаштуванням?

До загострення війни з росією ми займали 32 місце серед вишів України по працевлаштуванню випускників. Це досить високий показник. Але в умовах воєнного стану проводити роботу зі сприяння працевлаштуванню студентів дуже важко. Частина підприємств припинила свою роботу, а ті підприємства, що виїхали в інші регіони, з якими Академія співпрацювала багато років, не звертались з проханням направити до них молодих фахівців тої чи іншої спеціальності, тим більше, що в тих регіонах може і не бути наших випускників. Випускники Академії знаходяться в різних містах та населених пунктах, а також за межами країни, тому знайти роботу можуть тільки за місцем проживання.

Не зважаючи на труднощі, Академія допомагає випускникам в пошуках майбутнього місця роботи. Завдяки особистим контактам ректорату та працівників випускових кафедр накопичена база даних із інформацією про вакансії. Ми також співпрацюємо із представниками Державної служби зайнятості не тільки Краматорська, а і всіх регіонів, де зараз тимчасово перебувають наші співробітники.

Чи сталися якісь зміни у педагогічному складі Академії?

На щастя, завдяки злагодженій роботі колективу з організації вступної кампанії, кадрові зміни незначні. З різних причин звільнилося 16 працівників (з них - 3 професори, доктори наук, 10 доцентів, кандидатів наук). Зараз в ДДМА працюють 158 викладачів, серед них: 28 професорів, докторів наук, 103 доцентів, кандидатів наук. Відсоток викладачів із вченими званнями й науковими ступенями становить 82,9 %. Із них кандидатів наук, доцентів – 65,2 %, а професорів, докторів наук – 17,7 %.

Багато випускників і деякі студенти ДДМА долучилися до лав ЗСУ, чи слідкуєте ви за їх долею?

Так. Обов’язково. Це одна з наших головних задач. На сьогодні захищають Україну викладачі, співробітники, студенти і випускники. На сьогодні на фронті з Академії - від піхотинців до танкістів. Я не можу, на жаль, назвати їх прізвища, з відомих причин, але думаю, що невдовзі зможу про них розповісти, та і вони розкажуть про себе, а ми, після війни, зустрінемось в нашій рідній alma mater. З нетерпінням цього чекаємо. 

У нас є студент, який на фронті вже вдруге. Перший раз - у 2014-2016 роках, і зараз, у 2022-му. До речі, він пішов добровольцем, а на зараз йому потрібно було через два місяці захищати дипломний проєкт магістра, але він вирішив, що його вміння на фронті важливіші.

На жаль, серед осіб, хто пішли захищати країну, є вже загиблі. Це один з наших аспірантів і наш випускник. Ще один випускник зник безвісти.

На їх прикладах ми будемо виховувати прийдешні покоління.

Що буде далі з ДДМА?

Незважаючи на значні труднощі, була забезпечена стабільна робота Академії, виплата заробітної плати та стипендії. Академія забезпечує належний рівень надання освітніх послуг, наукової та громадської роботи.

Ми адаптувалась, змогли організувати онлайн-навчання. Впевнений, що ми разом успішно впораємося із труднощами.

За результатами планових заходів державного контролю, що здійснювалися протягом 2022 року Державною службою якості освіти України за ступенями ризику від провадження господарської діяльності у сфері вищої освіти, ДДМА, згідно з чинними нормами, відповідає середньому ступеню ризику, що є позитивним показником провадження господарської діяльності, а нам дає надію на швидке відновлення роботи в місті Краматорськ, як тільки закінчиться війна і буде отримано від МОН України дозвіл на повернення додому.

Академія відзначає свій ювілей, працює, розвивається та має великі плани на майбутнє.

Слава Україні!

 * * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber

Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram

Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок

Інші статті на цю тему

DDMAratingcover

Інші виші пов’язані з Краматорськом теж є у цьому рейтингу

DDMAsportcover

Їхні перемоги допомогли Україні стати першою у загальнокомандному заліку

Kramatorskunivercitiescover

Куди перемістилися вищі навчальні заклади з Краматорська та Слов'янська та що про них зараз відомо

коментарі