Важливо :: Політика :: 18 липня 2019 08:55 , Олексій Ладика
efimov2810

Перша каденція Єфімова у Верховній Раді: десятки законів, половина "прогулів"

Аналіз діяльності народного депутата у парламенті і в окрузі

На фінішу передвиборчої кампанії наші кандидати, принаймні ти з них, хто активно агітує виборців, не соромляться щедро годувати виборців своїми обіцянками. Реальність виконання цих обіцянок - велике питання. В нашому наступному матеріалі, вже сьогодні, ми спробуємо порівняти та оцінити їх програми. А поки - підіб'ємо підсумки колишньої діяльності одного з них Максима Єфімова, тому що він вже відпрацював один депутатський строк і його підсумки є хоч і непрямим показником, але можуть допомогти оцінити ті обіцянки, які він дає зараз.

Читайте також: Нардепи з краматорською пропискою. Хто і як з депутатів, представляв Краматорськ та як вони працювали у Верховній Раді

Народний депутат Максим Єфімов, який обирався у Верховну Раду по 48-му одномандатному округу у Краматорську і входив до фракції “Блоку Петра Порошенка”, став автором та співатором понад 40 законів. Разом із тим, він відвідав менше половини пленарних засідань.

Kramatorsk Post у цьому огляді розбирався, як працював Максим Єфімов у парламенті та на окрузі упродовж каденції, та чи відповідає його діяльність фого ж прямим обов'язкам, покладеним на нього законом. Отже спочатку нагадаємо, які функції народний депутат взагалі має виконувати, згідно з закону.

Законотворча активність

За майже п’ять років роботи у Верховній Раді Максим Єфімов подав понад 150 законопроєктів, 43 з яких стали законами.

Для порівняння — його “сусід” за мажоритарним округом Юрій Солод (Слов’янськ та Слов’янський район) подав майже 170 законопроєктів, з яких жоден не став законом. Інший “сусід” — Денис Омельянович (Дружківка, Костянтинівка та район) за п’ять років роботи у Раді подав лише три законопроєкти і жоден з них також не втілився у закон. Обидва входили до фракції “Опозиційного блоку”.

Максим Єфімов у своїх передвиборних агітаційних матеріалах, які зараз активно розповсюджуються Краматорськом, зазначає, що в якості законотворця обрав для себе декілька пріоритетних тем — зменшення податків, спрощення адміністративних процедур і “справедливий розподіл” бюджетних коштів.

Вісім законів, автором яких є Максим Єфімов, ухвалені з метою спрощення адміністративних процедур. Близько 20 стосуються підтримки бізнесу та промисловості (і тут варто зазначити, що Єфімов є власником десятків підприємств, які продовжували працювати, поки депутат займався законотворчістю). Ще 10 законодавчих ініціатив Єфімова, які стали законами, стосуються соціального захисту громадян.

Найбільшим досягненням депутата у його штабі вважають розробку та ухвалення Закону про відновлення Донбасу. “Як автор Закону я запропонував направити фінанси, які накопичувалися у формі податків з окупованої частини, на розвиток підконтрольної Україні території”, — сказав Єфімов в інтерв’ю, опублікованому в його агітці. Нардеп стверджує, що завдяки цьому закону Донецька область отримала 4,5 млрд грн цільових інвестицій з бюджету на відновлення і розвиток регіону.

Як Єфімов голосував за знакові та реформаторські закони

Максим Єфімов підтримав поправки до Конституції України, які затверджують курс нашої країни на інтеграцію з Європейським Союзом та НАТО. Але він не голосував за Закон про забезпечення функціонування української мови як державної, хоча був присутнім на засіданні. Потім депутат на своїй сторінці у Facebook пояснив, що “цей закон має ознаки аморальності”. На його думку, він “зраджує мільйони руськомовних українців, які за радянських часів на референдумі обрали Україну”.

Єфімов був відсутнім під час голосування за “закон про декомунізацію” та за звернення до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання Томосу про автокефалію Православної церкви в Україні.

Що стосується законів, які впроваджують реформи в Україні, Максим Єфімов підтримує їх на 65% і за цим показником посідає 200-е місце серед усіх депутатів, за даними аналітичного порталу VoxUkraine, який з 2017 року регулярно оцінює роботу депутатів парламенту за допомогою Індексу підтримки реформ.

За даними аналітиків, на 100% Єфімов підтримує реформи у таких сферах, як корпоративне управління, валютне регулювання, управління державним боргом, держазкупівлі та державне управління. На 53% депутат підтримує реформи з децентралізації, на 68% - у галузі енергетичної незалежності, на 73% - регулювання бізнесу, на 75% - реформи у банківському секторі і на 78% - у боротьбі з корупцією.

ef

Як депутат ходив на роботу

За даними реєстрації депутата за допомогою електронної системи, Максим Єфімов був присутнім на 74% пленарних засідань. Але більш показові дані письмової реєстрації показують, що він відвідав менше половини засідань — 49%, тобто нардеп був на 287 засіданнях, а пропустив 294 з невідомих причин.

єфімов статистика (1)

За час своєї каденції Максим Єфімов 21 раз виступав з місця і десять разів — з трибуни. Він подав шість депутатських запитів — щодо пенсійного забезпечення внутрішньо переміщених осіб, щодо термінового ремонту дорожнього покриття у Донецькій області у зоні АТО, антиконкурентних узгоджених дій на ринку закупівель хімічних реагентів, встановлення “зеленого тарифу” на електроенергію. Також депутат цікавився розширеним переліком блоків теплоелектростанцій, що підлягають реконструкції, і тривалим розслідуванням загибелі державних діячів В’ячеслава Чорновола та Євгена Павлова.

Згідно з Законом України про статус народного депутата, мажоритарник зобов’язаний підтримувати зв’язок з виборцями своїх округів.

Народний депутат відповідно до закону розглядає звернення виборців, а також від підприємств, установ, організацій, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, вживає заходів для реалізації їх пропозицій і законних вимог, інформує виборців про свою депутатську діяльність під час особистих зустрічей з ними та через засоби масової інформації”, йдеться у 7-й статті цього Закону.

У Максима Єфімова у Краматорську є дві приймальні — по Марата, 8, та на проспекті Миру, 6. Ще дві робочі групі займаються питаннями округу у Києві.

Згідно з даними штабу Єфімова, за майже п’ять років його помічники та колектив його приймальні отримали та розглянули 7811 звернень громадян (у тому числі 3510 — у письмовій формі). Сам народний депутат провів 286 особистих прийомів громадян.

В якості прикладу, як працюють звернення, можна навести історію з дитячим садком у селищі Біленьке. До приймальні депутата надійшло 400 звернень від мешканців селища з проханням посприяти у відновлення дитсадку у Біленькому. Після ухвалення Закону про відновлення Донбасу цей об’єкт було включено до переліку тих, які підлягають реконструкції, міська рада викупила його у власника і зараз там тривають ремонтні роботи. Дитячий садок зможе прийняти близько 100 дітей.

Зарплатня депутата та його помічників

Максим Єфімов — доволі забезпечена людина, він входить до десятки найбільш заможних народних депутатів поточного скликання, тому депутатська зарплатня для нього не є основним джерелом доходу.

На графіку нижче показано, яку зарплату отримував Єфімов у Верховній Раді, і які у нього були доходи загалом.

Нещодавно новинний портал Ліга.net написав, що доходи Єфімова за роки роботу у парламенті виросли у 19 разів. Сам депутат називає цю інформацію “абсолютною нісенітницею”. В інтерв’ю, оприлюдненому в його агітаційній газеті, він зазначив: “Я продав облігації, які придбав раніше. Ці цінні папери завжди проходили у моїх деклараціях. Коли я їх офіційно продав, то частина мого майна перейшла з облігацій у грошову форму. І те, що зберігалося у мене у вигляді облігацій, тепер зберігається у вигляді фінансів”.

У кожного народного депутата можуть бути помічники-консультанти, які отримують оплату своєї праці з бюджету. За законом, народний обранець може мати до 31 помічника. У Максима Єфімова два помічники за строковим трудовим договором та на постійній основі, а ще 17 — на громадських засадах. Згідно з чинним законодавством, кожному народному обранцю на місячне утримання помічників-консультантів виділяється 34 тисячі гривень.

Три погляди на підсумки роботи Єфімова у Верховній Раді

Володимир Сергієнко, директор заводу “Донмет”, член партії “Європейська солідарність”:

serg

“Оцінювати діяльність депутата потрібно лише у порівнянні. Якщо порівнювати діяльність Єфімова з його попередниками — Боярським та Скударем — то можна задати собі питання: скільки доріг було відремонтовано, скільки нових тролейбусів було придбано, скільки було побудовано новітніх футбольних дитячих майданчиків? Якщо не помиляюсь, то 28 майданчиків, а за попередників Єфімова — нуль.

Це те, що ми бачимо, а насправді робота депутата полягає у законотворчості. Якщо не помиляюсь, Георгій Маркович був автором двох або трьох законів, а Єфімов приймав безпосередню участь у прийнятті більше 40 законів.

І тут виникає питання: а які це закони? Бо закони бувають різні. Із того, що я знаю, більшість законів, які розробляв і впроваджував Єфімов, були направлені на поліпшення умов ведення бізнесу. Він розуміє, що свобода бізнесу є запорукою нашого благополуччя.

Я відношуся до представників малого бізнесу і скажу, як підприємець. Я ніколи не бачив, щоб на наші зустрічі приходив Георгій Маркович. Була Рада директорів підприємств міста, він туди приходив і раз на квартал звітував, читав обласні статистичні дані зі своїми коментарями. А Максим Єфімов менше, ніж через місяць після обрання у Верховну Раду прийшов до нас у Клуб підприємців Краматорська. Він прийшов запитати нас, що потрібно зробити для бізнесу, розповів, що він думає з цього приводу, і потім на протязі п’яти років він регулярно зустрічався з підприємцями. Раніше такого ніколи не було.

У Єфімова прямі комунікації з виборцями. Стільки зустрічей, скільки він провів, у його попередників ніколи не було — ті обмежувалися спілкуванням з працівниками заводу і цього їм було достатньо, щоб обратися до Верховної Ради. Єфімов дуже сильно підняв планку конкуренції, у тому числі справжньої політичної конкуренції. Останні п’ять років НКМЗ було вимушено робити більше, ніж вони робили до того, щоб наздогнати те, що робив Єфімов. Конкуренція — це завжди добре”.

Марина Романцова, журналіст Центру громадського контролю “ДІЙ”:

Марина_Романцова

«Єфімов хоче, щоб його сприймали у Краматорську як людину, яка залучила інвестиції у місто. Але що за цим стоїть насправді?

У 2018 році «Схеми» (програма журналістських розслідувань Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший» - Ред.) написали, що найактивніший учасник будівельних тендерів - «Крамміськбуд». А портал DoZorro вказав, що компанія входить до трійки переможців закупівель, оголошених Департаментом капітального будівництва Донецької ОДА. Загальна сума - 150 мільйонів гривень.

Із 500 мільйонів гривень, які були виділені на Краматорськ, третина знову ж таки пішла в цю компанію.

Максим Єфімов до 2016 року був одним із засновників «Крамміськбуду», тобто, зовсім нещодавно. Потім замість нього туди увійшла Уляна Улященко, яка є заступницею генерального директора ЕМСС.

Тобто, що виходить? Ми залучаємо гроші в область і ми ж вкладаємо їх у свій бізнес.

Я дивлюся на діяльність Єфімова через діяльність наших перевізників. Відкриті джерела кажуть, що в АТП-11410 у депутата є акції. Працюючи у транспортній комісії вже чотири роки за різними напрямками (якість обслуговування, ціни і так далі), я прийшла до висновку, що якщо все буде робитися так, як у нас працюють перевізники, до яких має відношення Максим Єфімов, то у мене погані новини для регіону.

Якщо людина підіймає зараз питання про аеропорт, який взагалі не входить до компетенції депутата Верховної Ради, то мені цікаво: коли ми будемо добиратися в напрямку аеропорту, чи не випадуть двері у маршрутці, як це вже колись було?».

Юрій Трембач, член виконкому Краматорської міської ради, директор ТОВ “Сателіт-Сервіс”:

Trembach

«Діяльність народного депутата-мажоритарника завжди потрібно розглядати в двох площинах - законотворчість і «робота на окрузі». З моєї точки зору, основна робота депутата перебуває у першій - законотворчій - площині, але реальність така, що виборці з великим задоволенням підтримують промисел бюджетних грошей на проекти в окрузі.

З точки зору фактів і цифр, Максима Єфімова слід визнати найбільш ефективним законотворцем від Краматорська цього століття. З 2002 по 2014 Краматорськ в Раді представляли новокраматорці - сам Георгій Маркович (2002-2012) і його "альтерего" Юрій Іванович Боярський (2012-2014). Перший за 10 років роботи в Раді подав 13 законопроектів, другий за 2 роки - 9. Жоден з цих проектів нормативним актом не став. Серед знакових голосувань наших представників за ці 12 років - ратифікація сумнозвісних «харківських угод» і прийняття «законів 16 січня» що призвели до крайнього ступеня політичної кризи і кровопролиття на вулицях Києва.

Перелік проектів, поданих Єфімовим протягом чотирьох з половиною років каденції, займає приблизно стільки ж екранів на моєму ноутбуці, скільки проектів подали його попередники, кілька десятків з цих проектів стали нормативними актами. Я не беруся глибоко оцінювати якість цих законопроектів, але в наявності системна участь (самостійно або в співавторстві) у законодавчій діяльності. Окремо я б відзначив закон про використання коштів окупованих територій для розвитку контрольованої частини області - наприклад, 7 нових тролейбусів у Краматорську куплені за ці гроші. Це все великий плюс. 51% відсутності на засіданнях Ради (згідно з даними письмової реєстрації) - помітний мінус.

З боку «роботи на окрузі» головний позитивний результат діяльності Єфімова, з моєї точки зору, не стільки в кількості відремонтованих доріг або залучених мільйонів грошей, скільки в підтримці в місті атмосфери політичної конкуренції. Саме той факт, що колись єдина команда «Партії регіонів» розпалася на дві частини, які досить енергійно і жорстко борються, надав динаміки розвитку міста. І саме ця боротьба вилилася в парки, дороги, тролейбуси та інші блага цивілізації. Я днями читав враження агітбригади однієї з нових партій від відвідування навколишніх міст - вони були неприємно здивовані затхлістю обстановки і старістю інфраструктури. Я думаю, це прямий наслідок голосування жителів цих міст в єдиному пориві за «єдиний блок ***стів і безпартійних». У тихому болоті життя немає.

З моєю думкою щодо мінусів депутатської діяльності Єфімова на окрузі багато хто не погодиться. Я і сам розумію слабке місце своєї позиції - оцінювати завжди легше, ніж робити. Проте - мені далеко не все подобається в реалізованих за підтримки депутата проектах і в ефективності освоєння «здобутих» ним для міста бюджетних вливань.

Зрозуміло, реконструйований Сад Бернацького краще за ті зарості, що були на його місці багато років. Але я бачив на порядок якісніші проекти, які оцінюються у відповідні суми за 1 га, та й взагалі я не дуже розумію логіки в розвитку цього парку як парку загального призначення. Мені, як і раніше, складно зрозуміти, чому мільйони з обласного екологічного фонду було витрачено на плитку, асфальт, тренажери та дитячі майданчики - де плитка, а де екологія? Так, в місті «відремонтовано 86 та ремонтується ще 3 дороги», але я ніколи не втомлюся повторювати, що доріг у місті немає, в місті є вулиці. А вулиця складається далеко не тільки і не стільки з покриття проїжджої частини. А саме його ми всі ці роки і ремонтували в інтересах користувачів особистого автотранспорту (а це лише 10% міської мобільності Краматорська).

Журналісти і опоненти часто дорікали Максиму Єфімову в тому, що значну частину залучених ним коштів «освоюють» близькі йому підприємства. Я б не бачив в цьому особливої проблеми, якби всі реалізовані проекти були адекватно опрацьовані і якісно реалізовані - нехай місцевий бізнес заробляє. Але не думаю, що про всі проекти останніх 4-5 років ми можемо таке сказати.

Підсумовуючи, Максим Єфімов високоефективний бізнесмен, чия депутатська діяльність безумовно принесла вигоди як йому, так і місту. У якій пропорції були розподілені ці вигоди - думки можуть бути різними. У перспективі робота команди Єфімова як одного з учасників міського політичного ландшафту абсолютно необхідна. У статусі народного депутата або в якомусь іншому - питання дискусійне».

Олексій Ладика

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Інші статті на цю тему

ffu-prodaksn-1

Де зараз завод і його обладнання - невідомо

aleksandr-kovalev-maksim-efimov

Депутат домігся ухвалення закону, за яким у НКМЗ можуть вилучити обладнання, але це не всі його здобутки

aleksandr-kovalev-maksim-efimov

Як змінилась фінансово-промислова група колишнього нардепа, які компанії до неї входять та що приносить найбільші прибутки

коментарі