Важливо :: Життя громади :: 10 серпня 2022 19:02 , Олексій Ладика
gumanitarka-tato-hab-10

Попрацював чотири години - болить спина: як процес видачі гуманітарки у Краматорську виглядає зсередини

Лише в одному пункті видачі гумдопомогу отримують 700-800 людей

8 ранку, а біля "Тато Хабу" - одного з пунктів видачі гуманітарної допомоги у Краматорську - вже людно. Біля сусіднього під'їзду та навпроти входу у "Тато Хаб" стоять і сидять близько двадцяти людей, які прийшли за гумдопомогою, хоча видача розпочнеться лише за дві години. Приблизно стільки ж людей порпаються біля мікроавтобусу.

Ранкове розвантаження

"Отак розвантажиш машину і мінус десять кіло!", - каже комунальниця у помаранчевому жилеті. 

"Ти так думаєш чи це ти так хочеш думати?", - відповідає її молодша колега і обидві сміються.

Вони щойно допомогли розвантажити другу машину з гуманітарною допомогою. До "Тато Хабу" під'їхав забитий пакетами з харчами мікроавтобус, люди спочатку склали ці пакети додолу, а потім брали по два-три і носили їх всередину пункту видачі. Серед вантажників, окрім комунальниць, волонтери "Тато Хабу", а також люди, які прийшли за допомогою і зайняли місце в черзі, але вирішили допомогти. Щойно до них приєднався і я.

Розвантаживши машину, комунальниці вирішили йти, повернули за ріг будинку, аж тут приїхав третій мікроавтобус з гумдопомогою.

"Не встигли", - жартує одна з них і вони повертаються до роботи.

test

test Розвантажена гуманітарка. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Тепер тактика змінилася: усі стали в ланцюг від машини до кімнати, куди складають пакети з гуманітаркою, і передають пакунки один одному. Перші п'ять хвилин усі пристосовуються один до одного, а ще дідусь, який стояв у черзі за гуманітаркою, але вирішив допомогти з розвантаженням, на третій машині почав втомлюватись і на його ланці живий ланцюг почав "буксувати". Зрозумівши, що сил вже немає і він не такий швидкий як інші, дідусь виходить з ланцюга і приєднується до тих, хто стоїть у черзі. Після того робота пішла злагодніше і хвилин за двадцять з вантажем впоралися.

test Волонтери готуються до роздачі гуманітарки. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Але це ще не кінець. Потім приїхав ще один бусик і привіз ящики з яйцями і молоком. Ще хвилин десять-п'ятнадцять - і чергову машину розвантажили. Після того люди, які прийшли за гуманітаркою, але допомогли розвантажувати машини, отримали допомогу поза чергою, і пішли з пакунками додому. 

test Несу яйця. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

До початку видачі гумдопомоги залишається 40 хвилин і волонтери сідають перепочити, випити чаю-кави, з'їсти тістечок і бутербродів. Пропонують і мені, але я пояснюю, що зранку наївся смачнючих тещиних пиріжків, тому не буду. І так тема розмови переходить у русло стосунків між тещами і зятями, чоловіками та жінками.

"Жінка має зробити так, щоб її чоловік відчував, що він головний у домі, але при цьому щоб робив все так, як потрібно їй. Це мистецтво, якому треба вчитися все життя", - ділюся своєю життєвою мудрістю.

"Так, так! Я свого чоловіка так навчила. Тепер треба зятя навчити", - каже одна з волонтерок і всі сміються.

"Сьогодні люди спокійні - жодних скандалів"

10 ранку. Біля "Тато Хабу" зібралося понад сто людей, керівник центру видачі допомоги Олександр Іванов з ганку виступає перед натовпом. Він нагадує, як відбувається процес видачі гуманітарки, просить не шуміти і не смітити, оскільки центр видачі розташований у житловому будинку.  

"У місті війна, тому прохання - не створюйте великий натовп в одному місці. Продуктів вистачить на всіх однозначно, тому штовхатися, пролізати повз чергу сенсу немає", - каже він. 

test Олександр Іванов виступає перед отримувачами допомоги. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Олександр також нагадує, що якщо цього місяця люди вже отримували допомогу, то вони можуть не стояти в черзі - тепер вони отримають продукти наступного місяця.

"У нас є програма, куди ми вносимо дані про всіх людей, які зверталися за гуманітаркою: ім'я та прізвище, адреса прописки, номер і серія паспорту, ідентифікаційний номер. Це єдина база для всіх пунктів видачі у Краматорську. Якщо людина зверталася за допомогою в один з них, то цього місяця отримати її ще раз не зможе - програма не дозволить її зареєструвати", - пояснює Олександр Іванов журналісту Kramatorsk Post.

test Частина черги за гуманітаркою. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

"Тато Хаб" входить до складу гуманітарної асоціації "Все буде добре Україна" - це об'єднання виникло на початку великої війни, коли п'ять громадських організацій і благодійних фондів Краматорська вирішили разом допомагати містянам з вирішенням гуманітарних питань. Наразі у Краматорську чотири пункти видачі гуманітарної допомоги від "ВБД Україна".

Програма, про яку розповідав Олександр, допомагає вести облік виданої гуманітарної допомоги і запобігає так званому "гуманітарному туризму" - це коли одна й та сама людина по декілька разів отримує продукти в усіх пунктах видачі, а хтось тоді залишається ні з чим. Такі випадки траплялися на початку великого російського вторгнення, коли процес видачі гуманітарки у місті тільки налагоджувався.

test Оператори реєструють отримувачів допомоги у спеціальній програмі. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Чотири волонтери-оператори сідають за ноутбуки і смартфони, щоб вносити дані отримувачів гумдопомоги. Навіть попри оголошення Олександра, приходять люди, які цього місяця вже отримували гуманітарку - їх просять прийти вже наступного місяця. Люди ставляться до цього з розумінням і йдуть, не сперечаючись, але так буває не завжди.

"Сьогодні спокійний день, люди спокійні - жодних скандалів. А ще буває, коли приходять п'яні, і починають буянити - це неприємно", - розповідає Олександр.

"Я тут, щоб не здуріти"

Волонтери організували процес видачі гуманітарки так, щоб все відбувалося швидко, зручно і без нервів. Двоє стоять на вході і пускають людей з черги, коли бачать, що оператори, які вносять дані у комп'ютери, вільні. Чотири оператори одночасно реєструють отримувачів допомоги. 

Усі інші волонтери, у тому числі і я, видають пакунки з продуктами - щоб отримувачі не штовхалися і не заважали один одному, гуманітарку видають у двох протилежних місцях кімнати. Люди, які реєструються у перших двох операторів, отримують допомогу з рук волонтера Саші, а тим, хто реєструється в операторів номер три і чотири, видаємо пакунки я і американець Патрік, а також час від часу Олександр Іванов і ще одна волонтерка.

test Процес видачі гуманітарки у розпалі. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Патрік Майкл Джонс працював у магазині, де продають зброю, у рідному Техасі, а коли почалася велика війна в Україні, кинув все і приїхав сюди волонтерити. Спочатку він займався евакуацією людей з "гарячих точок", тепер він допомагає видавати гуманітарку у "Тато Хабі". Ось тут ми писали про його історію.

Сьогодні у пакунку, який отримують краматорці, - паштет, чотири банки різних м'ясних чи рибних консервів, консервовані овочі, консервовані персики, сосиски, кава, боби, яблука, тушівка, кус-кус, макарони, борошно, згущене молоко, галетне печиво, олія. Пакет з усіма цими продуктами важить кілограмів 10-12. Майже всі продукти - польського виробництва. Ці харчі постачають донори - всесвітній благодійний фонд "World Central Kitchen". Окремо до цих пакетів даються яйця, молоко і хліб.

"Я не продаю м'ясо!", - каже Саша, перериваючись на телефонний дзвінок. Кладе слухавку і сміється: "Жесть! Хтось сказав, що я продаю м'ясо і дав мій номер телефону".

test Саша за роботою. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Він згадує, що 24 лютого йшов на роботу і саме в цей час прилетіли ракети у місто. За два дні після початку великої війни Саша втратив роботу - його підприємство, яке займалося розповсюдженням напоїв, припинило працювати. 

"Є три основні моменти, чому я тут. Перше - щоб не здуріти, не повіситись вдома від неробства. Мені вистачило тижня, після чого мене почало просто "накривати". Друге - я реально корисний людям. Це не те, що пішов, попрацював, поклав собі зарплату до кишені і все. Так, тут я ні копійки не маю, цигарки і то "стріляю", проте я почуваю себе потрібним і корисним. Ну і третє, меркантильне - тому що я тут також отримую пайок", - каже Саша про свою мотивацію волонтерити.

Після двох годин видачі гуманітарки болить спина

Ми без зупину видаємо людям пакети з продуктами - схиляємось за ними додолу, підносимо до отримувачів допомоги, окремо дістаємо з ящиків яйця, молоко і хліб. Всі пакети від "World Central Kitchen" зав'язані, я спершу розв'язував їх, щоб додати туди яйця-хліб-молоко, але більш досвідчені волонтери попередили, що я так зламаю собі нігті і після кількох годин роботи не відчуватиму пальців. Тож ми просимо людей самим розв'язувати пакети і додавати туди все інше. 

Але Патрік все одно самотужки розв'язує пакети, і ні, це не через мовний бар'єр і він не розуміє порад своїх українських колег - він досить непогано знає російську і в якусь мить навіть пересідає на місце оператора. Можливо, йому просто не шкода пальців. А ще повні пакети видає Саша зі свого столику - він заздалегідь приготував пакунки, доклавши туди яйця-хліб-молоко (коли він тільки встиг!?).

test Патрік видає черговий пакунок з гуманітаркою. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Якщо є час, ми допомагаємо винести пакунки на вулицю літнім людям, вагітним жінкам та людям з інвалідністю. Коли пакети з продуктами закінчуються у кімнаті видачі, йдемо за ними на імпровізований склад у другій кімнаті. І так майже дві години.

Близько опівдня всі люди, які стояли у черзі, отримали гуманітарку, тож можна перепочити - і тоді я розумію, що у мене болить спина і я так стомився, що важко сідаю на диванчик, де ми кілька годин тому пили чай і обговорювали стосунки між зятями і тещами, і пару хвилин навіть не ворушусь. Ми видали 200 пакунків, але Олександр Іванов каже, що це мало.

"Вчора ми видали вісімсот. Сьогодні якийсь спокійний і легкий день видався. Можливо, тому що п'ятниця", - каже він і додає, що найбільший наплив отримувачів допомоги спостерігається на початку кожного місяця. Так триває приблизно два тижні, а потім людей меншає.

Волонтери не розходяться - люди продовжують приходити за гуманітаркою, хоч вже і не так інтенсивно. Пункт видачі допомоги у "Тато Хабі" працює до 14:00 - і загалом цього дня волонтери видали сімсот пакетів з продуктами.

"Веземо продукти бабулічкам"

Тим часом до "Тато Хабу" приходить Андрій Ільїн - цей волонтер займається тим, що розвозить гуманітарку по місту. Свого часу він працював у реабілітаційному центрі для людей з алко- і наркозалежними, допомагав їм ставати на шлях тверезості.

"Я ходив до церкви, [у Біблії] написано: "Роблячи добро, не втрачаймо запалу". Це моє гасло. Я помітив, що коли ти допомагаєш людям, то це потім тобі повертається: хтось допоможе з пальним, хтось ще з чимось. Це як бумеранг у хорошому сенсі слова", - каже Андрій.

Він завантажує свій легковик 30 пакунками, сідаю до нього в машину і ми їдемо до дев'ятиповерхівки на бульварі Краматорському.

"Ми веземо продукти бабулічкам, які не в змозі дійти до місця, де видають гуманітарну допомогу. Вони збираються всім будинком, ми привозимо і вони усі там отримують", - розповідає волонтер.

test Андрій і "бабулічки" вивантажують гуманітарку. Фото - Олексій Ладика/Kramatorsk Post

Біля будинку його зустрічають три літні жінки, допомагають вивантажити з машини пакунки, складають їх біля лавки, і потім одна з них починає обдзвонювати сусідів, для яких привезли гуманітарку. Вони фотографуються з Андрієм, він сідає у машину і їде.

Як отримати гуманітарку у Краматорську

Гуманітарна допомога Краматорськ

Фонд "Все буде добре" збільшив кількість пунктів видачі та обʼєми гуманітарної допомоги у Краматорську

Краматорськ поділений на чотири умовні частини, щоби люди могли отримувати допомогу у найближчій до свого місця проживання точці.

Точка в мікрорайоні Лазурний знаходится в клубі "Спартак" і охоплює Лазурний, Станкобуд та околишні селища - Біленьке, Василівську Пустош.

Точка видачі у Старому місті умовно охоплює стару частину міста та всі селища, що знаходяться по інший бік річки - Ясногірка, Ясна Поляна, Шабельківка, Малотаранівка та інші.

Ще дві точки знаходяться в Соцмісті. Перша - Тато Хаб по б. Машинобудівників, 49. Ця точка охоплює мешканців Соцміста, Даманського, Нового Світу, Красногірки, Василівки та інші в тому напрямку.

Друга - вул. Академічна, 63, - це Благодійний фонд Едуарда Мкртчана. Вони також охоплюють Даманський і Соцмісто.

Щоб отримати гуманітарну допомогу, треба звернутись до точки, яка знаходиться найближче до місця її реєстрації (не фактичного проживання, а саме реєстрації). Потрібно мати при собі паспорт. Всі точки видачі починають працювати з 10-ї години. Отримати гумдопомогу від "ВБД Україна" можна раз на місяць.

Якщо у людини є сусіди, які не можуть самостійно переміщуватися на такі відстані, то можна взяти у цих людей документи та отримати пакунок для них. Єдине зауваження: потрібні лише оригінали документів, а не ксерокопії.

 * * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber

Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram

Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок

Інші статті на цю тему

shelterbox5

За кілька місяців у Краматорську і навколишніх селищах було видано сотні гуманітарних наборів

lyalka6

Діти не лише дивились виставу, а й брали в ній участь

shelterbox2

Люди можуть оформити виплати, отримати гуманітарну і психологічну допомогу, але влада радить все ж виїжджати за межі області

коментарі