
Посилення вимог до лікарень, пріоритети НСЗУ і нові безоплатні медичні послуги: що передабачає Програма медгарантій-2022
З 1 січня в Україні почала діяти Програма медичних гарантій на 2022 рік. Цьогоріч вона передбачає 38 пакетів послуг.
Про напрямки її реалізації розповіла заступниця начальника відділу стратегічного розвитку охорони здоров'я та забезпечення лікарськими засобами управління організації та розвитку медичної допомоги населенню Донецької ОДА Марина Корнєєва.
Збільшення бюджету
Бюджет Програми на поточний рік збільшився на 33,8 млрд грн і становить 157,3. млрд грн.
Він передбачає фінансуванн наступних медичних послуг:
- первинна допомога: послуги у сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів;
- спеціалізована та високоспеціалізована допомога: послуги в лікарнях, наприклад, операції та перебування у стаціонарі;
- екстрена медична допомога: виклик швидкої 103;
- паліативна допомога та медична реабілітація;
- ведення вагітності та пологи;
- програма “Доступні ліки” та програма відшкодування інсулінів.
Як зазначила Марина Корнєєва, бюджет Програми медичних гарантій-2022 передбачає понад 26 млрд грн на первинну медичну допомогу, що на 6 млрд більше, ніж у 2021. За рахунок цього підвищили капітаційну ставку (розмір оплати за медичне обслуговування одного пацієнта) лікарям первинної ланки. Тепер вона складає 786 грн.
Понад 8 млрд грн заплановано на лікування онкологічних захворювань, що на 4,8 млрд грн більше, ніж минулого року.
На лікування пріоритетних серцево-судинних захворювань, зокрема інфарктів та інсультів, передбачено 4,8 млрд грн. Це на 1,8 млрд грн більше порівняно з 2021.
На відшкодування інсулінів та лікарських засобів за програмою «Доступні ліки» наступного року заплановано 4,6 млрд грн. Це на 1,8 млрд грн більше, ніж торік.
Крім того, до програми “Доступні ліки” в цьому році включили препарати для лікування хвороби Паркінсона. Загалом, “Доступні ліки” містять 354 лікарські засоби. З них 198 - при серцево-судинних хворобах; 51 - при діабеті II типу; 27 - для профілактики інсультів та інфарктів; 16 - при бронхіальній астмі; 30 - при розладах психіки та поведінки; 27 - при епілепсії; 5 - при нецукровому діабеті.
Нові послуги
Цього року до переліку безоплатних медичних послуг додали дві нових.
Одна з них - “Хірургічні операції дорослим і дітям в умовах стаціонару одного дня”. Ця медична послуга має стимулювати впровадження нових підходів у стаціонарному лікуванні, які будуть дозволяти скоротити термін перебування пацієнта у лікарні, якщо немає об’єктивної необхідності в тривалому перебуванні.
Ще один новий пакет послуг - це “Готовність до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема інфекційного характеру”. Запровадження цієї послуги обумовлюють епідемічною ситуацієї через поширення коронавірусу. На це пакет послуг має забезпечити стабільність роботи інфекційних лікарень. На нього передбачено 2,5 млрд грн.
Збільшення тарифів та нові вимоги до лікарень
Національна служба України (НСЗУ) визначила пріоритетні напрямки стаціонарного лікування на 2022 року - це лікування інсультів, інфарктів та онкопатологій. Також в фокусі уваги залишається й охорона материнства та дитинства.
Через збільшення фінансування будуть посилені і вимоги до лікарень, які їх надаватимуть. Для цього вводиться новий показник - мінімальна кількість наданих послуг за минулий рік.
Так, договір з НСЗУ можуть підписати ті заклади, які минулоріч пролікували не менше, ніж 100 інсультів або 50 інфарктів. На лікування цих серцево-судинних захворювань у 2022 році бюджетом Програми передбачено витратити 4,8 млрд грн.
Із 25 тис. грн до 35 тис. грн зріс тариф на хіміотерапевтичне лікування онкологічних захворювань. За лікування онкохворих дітей заклади отримуватимуть до 131 тис. грн. Тариф за лікування онкогематологічних захворювань теж значно зріс - з 54 тис. до 74 тис. грн.
Зі 113 тис. до 135 тис. грн цього року збільшили тариф на надання неонатальної допомоги. А за лікування недоношених дітей у закладах, які відповідатимуть додатковим вимогам, встановили максимальний тариф - 161 тис. грн. Щоб надавати цю послугу, медзаклади мають організувати мобільну неонатальну бригаду, яка може перевозити новонароджених між лікарнями.
Але договори на лікування складних неонатальних випадків не будуть укладатися із закладами, які переводять до інших лікарень більше 30% новонароджених.
Збільшився до 15 тис. грн й тариф за пологи. Послуга передбачає меддопомогу при фізіологічних або ускладнених пологах та кесаревому розтині, знеболення, спостереження стану породіллі та немовля, всі необхідні обстеження та консультації, вакцинацію дитини, ліки з Нацпереліку.
Для закладів, які відповідатимуть додатковим вимогам, виконуватимуть низку важливих лабораторних досліджень, тариф за послугу становитиме 20 тис. грн. Мінімальна кількість наданих послуг, яка дозволяє укласти договір з НСЗУ - 150 пологів на рік.
* * *
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber.
Ви також можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook. Слідкуйте за нами у Instagram.