Важливо :: Політика :: 30 січня 2023 15:57 , Олексій Ладика
image

“Принц Дубаю” Ростислав Солод: як він взагалі став депутатом у Краматорську у 19 років

І що робити, щоб наступного разу таких обранців у раді не було

Нещодавно “Українська правда” опублікувала розслідування про українських депутатів, які під час великої війни переховуються у Дубаї, і серед них був депутат Краматорської міської ради Ростислав Солод.

Після того, як ми написали про це, ви залишили багато гнівних коментарів, особливо під відео у ТікТок. У вас виникло багато питань: скільки йому років? як він став депутатом у такому юному віці? як взагалі стають депутатами? чи отримує він зарплату? чи можна його відкликати?

Якщо ви не дуже розумієте, як солоди потрапляють в депутати, відповідаємо на ці та інші питання.

Скільки Солоду років? Чи можна у такому віці бути депутатом?

Балотуватися у депутати можна, починаючи з 18 років. Ростиславу Солоду на момент виборів було 19, зараз 21. Він був наймолодшим депутатом Краматорської міської ради, за його плечима була лише школа, він не мав іншої освіти і був безробітним. Проте він був і найбагатшим депутатом у Краматорську — володів криптовалютою на суму понад 675 млн гривень. Найближчий його конкурент по статкам — колишній керівник заводу НКМЗ Геннадій Суков, статки якого оцінювалася в 11 млн грн.

Солод є старшим сином бізнесменів і народних депутатів з великим стажем Юрія Солода і Наталії Королевської. Попри те, що ці депутати на кожних виборах виступають за захист пенсіонерів, пільговиків і всіх знедолених і лякають українців “зубожінням”, самі вони не бідують — наприклад, як повідомляє УП, у жовтні минулого року за 10 млн доларів придбали нерухомість у Дубаї, де і живуть зі своїм сином - краматорським депутатом.

"Як вони повлазили до влади? Хто їх обирає?"

Їх обирає краматорська громада. Ростислав Солод балотувався від партії “ОПЗЖ”, ця партія на останніх виборах у Краматорську набрала 33% голосів місцевих мешканців.

До виборів юнак не мав жодного відношення до Краматорська. Але він не один такий в “ОПЗЖ”: ще два депутати від цієї партії, які влаштувалися у нашій міській раді, не мають стосунку до нашого міста: Марія Голуб - з Харкова, Юрій Орденко - з Києва.

Як підсумок, іногородні депутати не надто добросовісно ставляться до своїх обов’язків. Той самий Солод лише чотири рази відвідав сесії, Голуб — дев’ять, Орденко — три. Це люди, наближені до нардепки Наталії Королевської. До речі, всі троє входять до п’ятірки найбагатших депутатів Краматорської міської ради.

Напередодні останніх місцевих виборів у списки кандидатів від “ОПЗЖ” увійшли люди як від Королевської, так і від народного депутата Максима Єфімова. Детальніше про орбіти впливу у Краматорській міськраді читайте на сайті Kramatorsk Post.

Висновок: перед тим, як голосувати за якусь партію наступного разу, уважно вивчіть списки кандидатів від цієї партії. Якщо там є люди, які не мають жодного стосунку до Краматорська, то чи варто за них віддавати свої голоси?

“Я за нього не голосувала і ніхто з моїх знайомих не голосував. Як він потрапив у раду?”

На останніх місцевих виборах була складна система голосування, коли можна було голосувати як за партію, так і за конкретного кандидата. Але все ж головний показник — голоси за партію. Чим більше голосів ви віддаєте за якусь політичну силу, тим більше її представників потрапить до міської ради.

Ростислав Солод був 11-м у списку від “ОПЗЖ”, а від цієї політсили до Краматорської ради пройшло 14 депутатів. Ось так Солод і потрапив до нашої ради.

Тому ще раз: перед голосуванням уважно вивчайте списки кандидатів, щоб потім не було соромно за свій голос.

“Все одно наш голос нічого не вирішує. Нагорі все вирішили без нас”

Це неправда. Під час передвиборчих перегонів кандидати можуть використовувати такі брудні технології як чорний піар, обливання брудом своїх конкурентів, “роздача гречки” (коли видають продуктові набори, подарунки чи навіть гроші в обмін на обіцянку проголосувати за потрібного кандидата), реєстрація технічних кандидатів зі схожими прізвищами, як у конкурентів (щоб заплутати виборців і “відкусити” певну кількість голосів у конкурента), різними способами намагаються завести якнайбільше своїх людей у виборчі комісії, щоб мати там вирішальне право голосу, але на етапі підрахунку голосів “змахлювати” вже майже неможливо — за цим слідкує велика кількість спостерігачів, у тому числі міжнародних.

Ви би бачили, як під час підрахунку голосів спостерігачі від різних кандидатів чатують, щоб їхні представники отримали саме стільки голосів, скільки за них проголосували і не менше — і щоб не було жодних помилок! Іноді може буквально доходити до бійок, тому в таких умовах накрутити зайвих голосів за свого кандидата майже нереально.

Також за “махлювання” з голосами передбачена кримінальна відповідальність - до двох років в'язниці. Нікому не хочеться мати кримінальну справу за кілька вкинутих бюлетенів, які нічого насправді не вирішують, бо для відчутного результату вкидання мають бути масштабними - а це фактично неможливо приховати. 

Від цього висновок: ваш голос значить багато і вирішує багато. Тому наступного разу думайте, за кого його віддати.

“Він ще й зарплату отримує?”

Ні, не отримує. На відміну від депутатів, які сидять у Верховній Раді, депутати місцевих рад не отримують зарплати — для них це громадське навантаження. Тоді навіщо 19-річному юнаку з Києва їхати до Краматорська, щоб бути депутатом? Нам теж це було цікаво і свого часу ми поставили це питання експерту.

"Для політика національного рівня важливо мати якісь ресурси. Один із видів ресурсів, які можна показати, - це представництво в місцевих радах. Королевській потрібен цей ресурс - і вона його в політичному сенсі "монетизуватиме", показуючи, що в неї є фракція, одна із найбільших фракцій, і є люди, які нею повністю контролюються", - пояснював Kramatorsk Post Андрій Романенко, координатор Центру громадського контролю "ДІЙ-Краматорськ".

“Не потрібен нам такий депутат! Як його відкликати?”

Згідно з Законом про статус місцевих депутатів, обранці можуть достроково припинити свої повноваження з наступних причин:

  • його відкликання за народною ініціативою
  • припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України
  • обрання або призначення його на посаду, зайняття якої несумісне з виконанням депутатських повноважень
  • обрання його депутатом іншої місцевої ради
  • визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім
  • якщо його засудили до позбавлення волі або покарали за корупцію
  • його смерті

Минулого року в Україні заборонили партію “ОПЗЖ”, а після повномасштабного російського вторгнення краматорська фракція “ОПЗЖ” саморозпустилася. Але заборона партії не є підставою для відкликання депутатів — тому вони зберігають свій статус і продовжують діяльність як позафракційні.

Все може змінити закон 7476, якщо Верховна Рада його ухвалить — він передбачає автоматичне позбавлення мандатів депутатів, які обиралися від заборонених партій.

Депутат також може сам відмовитися від свого мандата. Наприклад, батьки Ростислава Солода — Юрій Солод і Наталія Королевська — вже подали заяви на припинення повноважень депутатів Верховної Ради. Навесні минулого року ходили чутки, що Солод-молодший склав свій мандат депутата Краматорської міськради, але ці чутки не підтвердилися.

“На наступних виборах вони знову будуть лізти в раду”

Якщо родину Солода-Королевської не позбавлять громадянства України (зараз йдуть такі розмови), то все може бути. Тому перед голосуванням вивчайте списки кандидатів від партій і якщо бачите там знайомі скандальні прізвища, то просто не голосуйте за ці партії. Все просто.

 * * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber

Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram

Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок

Інші статті на цю тему

deputaty-kramatorskogo-gorsoveta

Але депутати від цієї партії не позбавлені свого статусу

rostislav-solod-1

У той час як місто майже щодня потерпає від обстрілів

KorolevskaSolodcover
коментарі