Важливо :: Власна думка :: 30 вересня 2023 11:50 , Краматорск Пост
zhurnalistika

“Природа очистилася”. Сайти Донецької області не розміщують замовні статті

Новинна стрічка онлайн-ЗМІ Донецької області не містить замовних матеріалів і контрагітації. За період з 4 по 8 вересня не виявлено жодного такого випадку

Такі результати моніторингу п’ятьох онлайн-медіа регіону.  Метою дослідження, яке проводилося з 4 по 8 вересня, було визначити кількість новин з ознаки політичної і комерційної замовності, контрагітації і неналежно маркованої реклами. Також визначалися замовники політичної джинси. Досліджувалися сайти 0629.com.ua, bahmut.in.ua, novosti.dn.ua, vchasnoua.com, v-variant.com.ua. Всього було проаналізовано 608 новин. 

Відсутність замовних матеріалів може бути пов’язано з тим, що усі донецькі сайти - релоковані і тримаються завдяки грантовому фінансуванню. Розміщувати джинсу і водночас працювати за гроші іноземних донорів просто неможливо, це нонсенс. Донори чітко контролюють ці процеси, тож, сайти вмикають саморегуляцію. 

Зауважимо, що більшість з перелічених онлайн-ЗМІ працюють ще з  2014 року, початку війни, і того моменту  ніколи не розміщували джинсу. Як приклад, можна назвати сайт novosti.dn.ua. Кожен з моніторингів мав один той самий результат - на цьому сайті не було зафіксовано жодного випадку джинси ані політичної, ані комерційної. 

Зникли з інформаційного простору і ЗМІ, що входили в групу медіа, яка належала олігарху Рінату Ахметову.  В Маріуполі це були телеканали МТБ та частково Сігма-ТБ, телеканал Донбас, регіональне ТБ, яке дублювало сюжети колег по медіа-холдингу, газета Приазовський робочий, і сайт MRPL.city. Саме вони були головними порушниками принципів і професійних стандартів журналістської діяльності. 

Зникла з політичного бомонду і партія ОПЗЖ, яка була основним клієнтом замовних новин і статей. Так, у вересні 2020 року у період виборчої кампанії, лідером серед замовників політичної джинси за партійними списками на Донеччині була саме "Опозиційна платформа – За життя". У Слов'янську ця партія теж була основним замовником політичних матеріалів. Там від ОПЗЖ піарився кандидат у мери Павло Придворов. Також було багато в медіа мера Вадима Ляха та ще однієї кандидатки в мери від Партії миру та розвитку (Опоблок) Нелі Штепи. У Маріуполі ж найчастіше розміщували джинсу про міського голову і його партію "Блок Вадима Бойченка". 

Замовних статей з проросійськими політиками Юрієм Бойком і Наталею Королевською від ОПЗЖ в Маріуполі, на відміну від Слов'янська, майже не було. Натомість Вадим Новинський від Опозиційного блоку якщо не "оселився", то часто "гостював" в новинних стрічках сайту MRPL.city і інших видань, пов'язаних з Рінатом Ахметовим і Опоблоком. 

Вже у жовтні 2020 року джинси в медіа Донеччини стає менше. Тоді ІМІ проводив великий моніторинг регіональних ЗМІ 10 онлайн-медіа. За результатами тодішнього дослідження, партія Слуга народу і Блок Вадима Бойченко (Маріуполь) випередило ОПЗЖ у “джинсі”. Трійка основних розповсюджувачів політичної джинси в онлайн-медіа регіона тоді виглядала так: на першому місці ПП «Слуга народу» із 37% згадок про політичні сили в  джинсі та неналежно маркованій агітації, на другому регіональні партії із 33% згадок, на третьому - ОПЗЖ (11%  згадок). Тим не менш, у порівнянні із вереснем 2020, істотно зменшилася навала джинси і згадок про місцеву партію Маріуполя “Блок Вадима Бойченко”, та й взагалі згадок про мерів, або кандидатів на цю посаду. Можна припустити, що це було пов'язано із початком іншої активної фази передвиборчої агітації. Вже навесні 2021-го і влітку 2021 року моніторинг джинси показав її відсутність, бо виборчі баталії  вщухали і політики “відпускали” свої підконтрольні ЗМІ. 

Наразі немає ніякої агітації, контрпропаганди, як і натяку на вибори. На тимчасово окупованих територіях немає політичного життя, не буде його поки і біля лінії фронту. Тож зараз можна говорити про тенденцію повної відсутності джинси, пропаганди і контрагітації в нинішніх онлайн-медіа Донеччини. Власне, головна причина цього це повномасштабна війна з Росією, окупація великих міст Донеччини, а ще проблеми у ЗМІ з бюджетом, як наслідок, контроль з боку фінансових донорів. І, не дивлячись на трагічність цих подій, їх вплив на медіа виявився позитивним.

Юлія Гаркуша, представниця ІМІ у Донецькій області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Інші статті на цю тему

presa media jurnalist

Більшість новин в онлайн ЗМІ Донеччини є локальними, в меншості регіональні, та національні, міжнародних новин майже немає.

presa media jurnalist

На тлі повномасштабного російського вторгнення значення регіональної журналістики помітно зросло, адже регіональні медіа стають основним джерелом інформації з регіонів.

mariupol

У січні резонансу в інформаційний простір Донеччини знов додали новини з окупованого Маріуполя.

коментарі