Важливо :: Власна думка :: 31 березня 2023 20:45 , Краматорск Пост
zmi-blog

Про що пишуть у політичних новинах Донецької області: моніторинг онлайн-ЗМІ

Частіше за все, в політичних новинах Донеччини фігурували іноземні політики. Таких новин в стрічках донецьких онлайн-медіа було бльше за чверть від усіх політичних новин.

І так співпало, що органи центральної влади України згадували в новинах  на однаковому рівні зі згадками російських політиків.

Такі результати моніторингу онлайн-медіа Донеччини, який проводили з 6 по 10 березня 2023 року.  Мета дослідження - визначити кількість новин про політику під час війни, суб'єктів цих новин, дослідити кількість і тематику політичної джинси, наявність контрагітації іненалежно маркованої реклами. 

Аналізувалися стрічки новинних сайтів: 0629.com.ua, karachun.com.ua, novosti.dn.ua, vchasnoua.com, v-variant.com.ua.  В моніторингу не враховувалися блоги, аналітичні статті, розслідування, інтерв'ю, анонси тощо. Всього промоніторено 624  новини, з них 18, або 3% від загальної кількості новин, - політичні новини. Частіше за всіх політичні новини  публікували на сайті karachun.com.ua - 7% від загальної кількості новин на сайті, і маріупольському сайті 0629.com.ua - 6% політичних новин. У v-variant.com.ua та novosti.dn.ua політичні новини склали по 2% політичних новин відповідно. Сайт vchasnoua.com взагалі не цікавився политікою - за період моніторингу в стрічку не потрапила жодна новина на тему політики. 

27% суб’єктів у політичних новинах Донецької області - представники міжнародної політичної спільноти. Це впливові політики, офіційні представники та експерти. Наприклад, сайт міста Слов’янськ karachun.com.ua згадує і про голову Китаю Сі Цзіньпіна, який хоче подати Путіну свій мирний план, бо не хоче “втрачати” Україну. Згадували у стрічці слов’янського сайту і про Джона Кірбі, координатора Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій США, в новині “Білий дім назвав причини, чому США допомагають Україні”. Не пройшли і повз новину про Дональда Трампа, де той “зізнався, що міг би "дозволити" РФ окупувати частину України, щоб уникнути війни”.

Абсолютно іншу думку має МЗС Австрії. Про це інформує сайт v-variant.com.ua в новині “МЗС Австрії вважає небезпечними розмови щодо тиску на Україну поступитися рф територіями”. Сайт, до слова, вдало комбінує місцеве та закордонне у незвичній темі для регіональних новин “Уродженка Костянтинівки стала депутатом Берлінського парламенту”. 

Сайт novosti.dn.ua, який спеціалізується на новинах з усього регіону, включно з окупованими територіями Донецької області, геть не згадував політиків ані місцевого, ані обласного рівні. При цьому на сайті серед політиків, поряд з іноземними, здебільшого фігурували російські, як от у новині про Арабські Емірати і про РФ “В РФ заявили, що обміну полоненими сприяла Саудівська Аравія”.

Разом з цим, не фігурували іноземні політики в політичних новинах міського сайту Маріуполя 0629.com.ua. Тут активно згадуються чиновники місцевого рівня. Загалом згадок про політиків місцевого самоврядування - 21% від усіх суб'єктів політичних новин. До речі, це єдиний серед промоніторених сайтів, які згадували про партійну приналежність у новинах. 

Мова йшла про те, що мер Маріуполя Вадим Бойченко скликає чергову сесію міськради онлайн і що частину депутатів не влаштовує перспектива працювати з діючими депутатами із заборонених партій ОПЗЖ та Шарія. У підсумку, Маріупольські депутати почали збирати голоси під зверненням до начальника ОВА Павла Кириленка, де просять створити в Маріуполі військову адміністрацію, про що пише 0629. Нагадаємо, що політичні баталії в Маріуполі відбуваються в соціальних мережах та на онлайн сесіях, далеко поза містом, адже Маріуполь в окупації, та наразі поза виборами.

Про російських та білоруських політиків писали, зазвичай, у поєднанні з політиками міжнародними чи українськими, як відгук на заяви або  події. Кожен п'ятий  суб'єкт політичних новин був саме про них. Наприклад, що Лукашенко обізвав Зеленського, писали на novosti.dn.ua. 

Березнева “джинса”

Новини з ознаками політичної замовності публікувалися лише на одному сайті. Так, слов’янський karachun.com.ua опублікував дві таких новини, що склало 0,3% політичної джинси від загальної кількості матеріалів на сайтах.

Одна новина була опублікована 6 березня. В ній начальник Бахмутської військової адміністрації Олексій Рева одноосібно повідомляє про те, що “у кількох містах України працюють Центри підтримки жителів Бахмута”, з ілюстративним фото в оточенні жінок. Ще одна, 8 березня, -  привітання жінок зі святом від діючого мера Слов’янська Вадима Ляха під заголовком “Наближаєш перемогу! Вадим Лях вітає жінок Слов'янська”. Обидві новини - іміджева джинса представників місцевої влади.

Юлія Гаркуша, регіональна представниця Інституту масової інформації у Донецькій області

Інші статті на цю тему

volonter

Лише 3% від загальної кількості новин онлайн ЗМІ Донеччини стосуються волонтерів та волонтерських ініціатив. Але і серед них зустрічаються новини з ознаками замовності

genderni-novini

Лише 2% жінок виступає у якості експерток у новинах онлайн-ЗМІ Донецької області.

blog-zmi

У 88% новин журналісти Донецької області використовують надійні джерела інформації. І лише у 9% - сумнівні.

коментарі