Цікаво :: Люди К. :: 23 листопада 2020 12:50 , Олексій Ладика
petro-yurchenko-list

Прочитано через 62 роки: краматорчанка знайшла дуже старого листа до її прадіда

Як листувалися люди понад пів століття тому?

Уявіть собі, що вашу переписку у месенджері хтось побачить через 50-60 років. Яке враження вона справить на читача? 

Нещодавно мешканка Краматорська Інна випадково натрапила на конверт із двома аркушами паперу, розписаними не дуже розбірливим почерком. Цього листа її прадід Петро Юрченко, працівник Новокраматорського машинобудівного заводу, отримав 1958 року. 

"Я перебирала дрова і знайшла старі шкільні зошити моєї тітки. У цих зошитах була папка, там лежали дідові розрахункові книжки і цей лист. Я звернула увагу, що якийсь конверт лежить не розкритий", – розповідає Інна.

У листі описуються банальні буденні речі: хтось впав і зламав руку, хтось з кимось побився, хтось погано себе поводиться і в школі не слухається, адресат запрошує Петра Гавриловича у гості. Лист починається російською мовою, а далі переходить на "суржик" - суміш російської та української мов. 

test

test

Автор листа співчуває пану Петру через горе в його родині - певне, йдеться про його доньку Ганну, яку ув'язнили до сибірських таборів за лист проти введення радянських військ до Угорщини. 

Листа надіслали на тодішню вулицю Лазо (зараз - вулиця Героїв Небесної Сотні), де Петро Юрченко з родиною жили до арешту його доньки. Тоді Донецька область ще була Сталінською.

test

Конверт надійшов із села Мечиславка Ульяновського району (зараз Благовіщенський район. У цьому селі, до речі, народився відомий "співучий ректор" Михайло Поплавський). Це поряд із селом Великі Трояни, де мешкали Петро Юрченко із дружиною перед тим, як втекли на Донбас від "розкуркулення" у 1930-х роках. Попри те, родичі, про яких згадується у листі, живуть на Львівщині.

Інні спочатку здалося, що її прадід до самої смерті на початку 1990-х так і не відкрив листа: конверт був добре запечатаний. Окрім того, не зрозуміло було, хто автор писанини – адресата ні вона, ні її бабуся не пам'ятають. Але невеличке "розслідування" пролило світло на все.

test Петро Юрченко з родиною

"Ніяк не сходиться ім'я на конверті з тим, що в листі. Схоже, що дід прочитав його і поклав у конверт від інших родичів. Але він був погано склеєний, тож вперше коли відкривав - ніяк не пошкодив. А вдруге мені вже прийшлося розрізати", – розповідає Інна.

Конверт був від листа дідової сестри, що з родиною переїхала до Мечиславки. А ось сам лист був від родичів, що мешкають на Львівщині. 

Ось так один старий лист допоміг краматорській родині згадати про своїх далеких родичів у різних куточках України, а нам - побачити, що і пів століття тому, і зараз переписки якщо і відрізняються, то лише способом листування. Але ніяк не змістом.

Інші статті на цю тему

dmitrovka-pamyatniy-znak

Спочатку село мало зовсім іншу назву

mulfilm-pro-kramatorsk (1)

Мульт вже виграв нагороди на двох конкурсах

kramatorsk-povin-1985 (17)

Майже 40 років тому річка вийшла з берегів після прориву дамби

коментарі