Важливо :: Життя громади :: 30 жовтня 2023 17:35 , Краматорск Пост
Associated Press

"Ракета може прилетіти в будь-який момент": кажуть підприємці, які працюють у Краматорську

The Associated Press розповіли про бізнес у прифронтовому місті

Власники бізнесу в українському прифронтовому місті адаптуються, навіть якщо «ракета може прилетіти будь-якої миті» - саме під такою назвою днями вийшов матеріал на сайті The Associated Press.

Пропонуємо вам переклад цієї статті.

КРАМАТОРСЬК, Україна (AP) — У місті, де повсюди пошкоджені будівлі, зруйнована піцерія виділяється як болюче нагадування про життя та засоби до існування, які були миттєво зруйновані.

У червні російська балістична ракета влучила в популярний ресторан на сході України, убивши 13 людей, у тому числі відому українську письменницю та кількох підлітків. Семеро постраждалих були співробітниками закладу.

Сьогодні там, де колись був вхід, покладені живі квіти та записки. Біля імпровізованого меморіалу з написом «Ніколи не забудемо» висить футболка, яка є частиною форми офіціанта.

«Мені як підприємцю, звісно, ​​шкода втрати майна, але є те, що не можна повернути: людські життя», — каже Дмитро Ігнатенко, власник RIA Pizza.

Розбомблена будівля в Краматорську підкреслює величезні ризики для бізнесу в цьому прифронтовому місті Донецької області. Але це не зупинило багатьох інших власників бізнесу, які знову відкрили свої двері для клієнтів минулого року.

За оцінками міської ради, зараз у Краматорську працює 50 ресторанів і 228 магазинів, - а це втричі більше, ніж за аналогічний період минулого року. Вважається, що більшість із них є підприємствами, що вже існували, та такі, що закрилися в перші дні війни та знову відкрилися.

«Ми розуміємо, що це ризик, і йдемо на нього, тому що це наше життя», — сказала Олена Зябіна, головний адміністратор ресторану «White Burger» у Краматорську. «Де б ми не були, нам потрібно працювати. Ми тут працюємо. Це наш свідомий вибір».

Мережа White Burger до війни працювала переважно в Донецькій і Луганській областях. Але після того, як Росія вторглася в Україну в лютому 2022 року, роботу мережа змогла відновити лише в Краматорську. Щоб зберегти мережу живою, вона запустила два нових ресторани в столиці, Києві та Дніпрі.

Краматорський ресторан є лідером мережі за прибутковістю, хоча ціни у ньому на 20 % нижчі, ніж у столичному.

Після атаки на RIA Pizza власники White Burger не розглядали питання про закриття краматорського ресторану, повідомила Зябіна. «Я багато плакала», — розповідає вона, згадуючи день, коли почула про обстріл.

Економіка Краматорська адаптувалася до війни. Численні кафе та ресторани відвідують переважно військові, а також журналісти та гуманітарні працівники.

Українки часто їздять туди, щоб зустрітися на кілька днів зі своїми чоловіками та хлопцями.

Солдати жартують, що Краматорськ – це їхній Лас-Вегас, де є всі необхідні «розкоші», як-от смачна їжа чи кава. Але ресторани пропонують тільки безалкогольне пиво через близькість міста до поля битви.

Вулиці міста здебільшого порожні, за винятком військових машин. Жителі, які залишилися, уникають великих скупчень та людних місць.

Але це вже далеко від перших днів війни, коли в Краматорську були закриті магазини, ресторани та кафе. Десятки тисяч людей залишилися без роботи, заводи були закриті.

«Напевно, завдяки військовим ми ще зможемо повернутися в це місто», – сказав Олександр, який з міркувань безпеки попросив назвати лише його ім’я.

Він є співзасновником одного з численних військових магазинів у Краматорську, який обслуговує солдатів. Олександр каже, що ставить ціни лише на 1 гривню (2 центи) вище за ціни виробника. За його словами, мета – не заробити гроші, а забезпечити військових потрібним спорядженням.

Багато жителів цінують нові можливості роботи, які принесли наново відкриті магазини та ресторани.

Але для людей старшого віку варіантів менше, каже 54-річна Тетяна Подосьонова. Вона 32 роки працювала на Краматорському машинобудівному заводі, але завод закрився через безпекові ризики, коли почалася війна.

«Я сподівалася пропрацювати на фабриці до пенсії», — розповіла Подосьонова. Більшість робочих місць зараз у ресторанах і магазинах, досвіду роботи у яких вона не має.

Нарешті вона знайшла роботу в Amazing Fish Aquarium, який відновив роботу через кілька місяців після початку війни. В акваріумі є сотні екзотичних риб і десятки папуг, і він залишається відкритим для розваги мешканців, які часто відчувають стрес від ракетних ударів.

Але кожен знову відкритий бізнес несе ризик. Власник піцерії Ігнатенко досі щодня приходить до свого зруйнованого ресторану, коли він у Краматорську. Він не знає чому. Він виглядає втомленим. Його голос ледь голосніший за шепіт.

Він, як і багато власників бізнесу, побачив успішний контрнаступ України в сусідній Харківській області минулого року як знак того, що життя може повернутися до Краматорська.

«Тут здавалося безпечніше», — пояснив він, стоячи серед уламків свого ресторану.

Він не планує перебудовувати та знову відкривати (цей ресторан).

Його трагічний досвід показує, з якими проблемами стикаються власники бізнесу, тримаючи двері відкритими.

"Ракета може прилетіти в будь-який момент", - сказав він.

Інші статті на цю тему

quart-cover

Як ІТ-компанія QuartSoft з Краматорська пережила велику війну, релокацію і блекаути, при цьому збільшила виробництво і штат працівників

land
business5

Історії трьох підприємців, які наважилися на відновлення діяльності у прифронтовому місті