Важливо :: Політика :: 25 липня 2019 12:01 , Олексій Ладика
vot4

Цитати великих, подяки та гроші

Підсумки виборів у порівнянні, скільки грошей витрачали кандидати, та як вони віддячили своїм виборцям

21 липня відбулися позачергові вибори до Верховної Ради України. Нагадаємо, що перемогу у 48-му одномандатному окрузі здобув чинний нардеп Максим Єфімов. А серед партій лідером по нашому округу стала "Опозиційна платформа "За Життя".

Цікавий факт: Єфімов виявився на четвертому місці серед усіх мажоритарників України, які отримали найбільший відсоток голосів виборців. Рекордсменом у цьому рейтингу став Антон Яценко (одномандатний виборчий округ №200, Черкаська область), який  отримав 69,08% підтримки. На другому місці Ігор Гузь - від 19-го виборчого округу. (Волинська область)  з результатом 59,70%.  3 місце зайняв Анатолій Урбанський - діючий голова Одеської облради, за якого проголосували 56,96% виборців. Єфімов зі своїми 54,88 % - четвертий.

rez2 rez1

(тисніть на самі зображення для їх збільшення)

Можна порівняти результати виборів з попередніми виборами до Верховної ради у 2014 році. Звісно ж багато персоналій з тих часів змінилося. Але деякі з них приймали участь в обох виборах, та, принаймні, лідер залишився незмінним (на графіках представлені кандидати та партії, що набрали більше 1 % голосів).

v14 v142

Як можна побачити, переможець Єфімов покращив свій результат на 20%, а в абсолютному числі голосів - майже подвоїв. Кандидат, що зайнв друге місце - змінився. Був Боярський, став Ошурко, але обідва вони - кандидатури, яких відкрито підтримував НКМЗ. Отже видно, що підтримка ця знизилась і у відстоковому і у абсолютному значенні. Щодо партійного результату, то тут треба мати на увазі персоналії, які стоять за назвами партій. Раніше, наприклад, був лише Оппоблок, зараз є Оппоблок  і ОПЗЖ, яких в політичному сенсі характеризують, як проросійсько-орієнтованими силами. Отже їх підтримка з 2014 року суттєво збільшилась.

Щодо віборців, то в минулих виборах прийняли участь 34,22% або 52,3 тис із  майже 153 тис виборців. На цих виборах явка виборців у Краматорську склала 48%, або майже 69 тис із 143,7 тис. осіб, тобто значно більше.

Без істотних порушень

На відміну від деяких інших округів країни, 48 виборчий округ провів вибори без якихось істотних порушень та гучних інцидентів. Звичайно, правоохоронцям поступали повідомлення про поодинокі випадки порушень процесу. Офіційно на час підготовки матеріалу, результати виборів в цілому по країні ще не було оголошено. Але ні в заявах правоохоронів ні спостерігачив про якісь суттєві інціденти Краматорськ не фігурує.

"Велика подяка" та "Не прощаймося"

Переможець виборів подякував усім, хто прийшов на дільниці і підтримали його. Він сказав, що "курс вірний" і пообіцяв не підвести.

Головний конкурент Єфімова Денис Ошурко був більш багатослівним. Він також подякував за підтримку виборцям та усім, хто допомагав йому під час передвиборчої кампанії. Ошурко додав, що як секретар Краматорської міськради додасть максимум зусиль, щоб місто стало кращим, і що жодне з проблемних питань, яке було порушено на зустрічі з виборцями, не забудеться і вже пішло у роботу. Також Денис Ошурко пообіцяв, що не припинить практику живого спілкування з мешканцями різних районів міста.

Кандидат від "Слуги народу" Євген Васілі вже повернувся до Києва. Він також подякував краматорцям, які його підтримали, і зізнався, що йому дещо сумно від того, що вибори завершилися. 

Кандидат від ВО "Свобода" Сергій Корнієнко, який був одразу за трійкою лідерів (якщо не враховувати "клона" Єфімова), подякував своїм виборцям, і гарантував, що їхні голоси "не пропадуть даремно". Корнієнко пообіцяв, що "продовжить боротьбу за українську Україну", і що "голос націоналістів і патріотів лунатиме скрізь, де ми потрібні". Зазначимо, що цей допис Корнієнка у Facebook був єдиним проявом його агітаційної активності за увесь передвиборчий період.

Кандидат від ВО "Батьківщина" Олександр Толстогузов, який також не вирізнявся особливою активністю, одним з перших подякував виборцям за підтримку. Його допис у Facebook з'явився за вісім хвилин після закриття виборчих дільниць.

За годину після цього Толстогузов опублікував цитату колишнього прем'єрміністра Великої Британії Вінстона Черчілля.

Ще один кандидат Костянтин Селезньов замість якихось слів у ніч після виборів репостнув відео, на якому російський актор Сергій Безруков читає вірш Євгена Євтушенка "Не треба боятися".

Але на третій день після виборів кандидат написав більш розлогий допис зі своїми думками про вибори та передвиборчу кампанію.

Ну і нарешті ще один кандидат Олександр Тихоненко скористався можливістю прорекламувати свою книгу. Він зазначив, що "слуга народу" від 48-му округу визначений і порадив прочитати в його книзі, як із цим "слугою" треба взаємодіяти.

Як кандидати витрачали кошти

Знову ж таки нагадаємо, що на момент публікації в країні ще не були оголошені остаточні результати виборів. Відповідно, ЦВК ще не отримала та не оприлюднила остаточні фінансові звіти кандидатів. Але вже на цей час ми можемо подивитись декілька проміжних звітів. По нашому округу Їх надали переможець Єфімов, а також Василі, Корнієнко, Ошурко, Селезньов та Толстогузов. Звичайно, мова йде про офіційно зафіксовані кошти, які не пройшли мимо ока держави та фіскалів. До того ж це поки проміжні дані, станом на період з 1 по 12 липня. Але й вони, принаймні, можуть бути цікавими, особливо для порівняння між собою, та досить точно корелюються з нашими оцінками активності кандидатів у передвиборчий період.

Отже, згідно звіту, кандидати Толстогузов та Корнієнко мали нульові виборчі фонди, що повністью збігається з їх майже нульовою агітаційною активністю. Найбільший розмір виборчого фонду на вказаний період мав Максим Єфімов - 1 060 000 гривень. Фонди  Ошурко, Василі та Сеоезньова, відповідно, складали 610 тис, Василі - 299 тис, та Селезньова - 128,7 тис гривень. Цікаво при цьому, що всі кандидати, які витрачали гороші на кампанію, робили це за власний кошт. Принаймні, офіційно. Kbit фонд Дениса Ошурко наповнювався за рахунок НКМЗ шістьома послідовними траншами.

Витрачались кошти, як і має бути, на зовнішню рекламу, агітаційні матеріали та рекламу в ЗМІ.

Олексій Ладика, Дмитро Лук'яненко

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

 

Інші статті на цю тему

коментарі