
Різотто, чілі, чахохбілі, та молочка з огірками від Єфімова: яким може стати шкільне харчування у Краматорську
Різотто, чахохбілі, чілі кон карне, булгур та кус-кус замість "Артеку", салат зі свіжої капусти з горошком та соняшниковим насінням і багато іншого - так, принаймні у назвах, має стати схожим на ресторанне меню шкільних їдалень у Краматорську.
На його презентацію до їдальні КУГ запросили Батьківську раду, директорів та представників інших шкіл та керівництво міста. Готували страви кухарі - завідувачки виробництвом з багатьох шкіл міста.
За словами Алли Кущ - виконавчої директорки та співзасновниці ТОВ "Краматорський комбінат дитячого харчування" (ККДХ, - підприємство, що обслуговує сферу дитячого харчування у Краматорську, Костянтинівці та Бахмуті) , це лише орієнтовне меню, яке "наполегливо рекомендує Держпродсптживслужба".
Отже Алла Кущ каже, що це скоріш ознайомча презентація. "Спочатку пройде конкурс. Якщо ми виграємо тенедер, а наскільки я знаю, в нас будуть на ньому конкуренти, то тоді це меню можна буде втілювати. В мене є деякі напрацювання, як його можна трошки вдосконалити. Отже тоді, якщо переможемо в тендері, ми вже проведемо презентацію саме того меню, яке ми запропонуємо дітям наступного року", - каже Алла Кущ.
За її словами норми харчування на наступний рік суттєво змінилися і запропоноване меню все це враховує.
По-перше меню розробляєтья на 4 тижні, і за цей період воно не має містити повторів. Мʼясо буде в меню двічі на тиждень, в інші дні фундаментом меню будуть почергово молочка, яйця, риба. Правда, що робити для тих дітей, які не переносять компоненти молока, поки що думають.
Свіжі фрукти та молочні продукти додаватимуться до раціону щодня.
Є нові вимоги і до самих рецептур та технологій.
Наприклад, з усіх напроїв, включаючи чай та какао, прибрали цукор. Навіть постачальника соків знайшли такого, який виробляє соки без додавання цукру.
Суттєво зменшилися норми жирів та цукру у випічці. Тепер цукру в ній має бути не більше 5 грамів на 40 г борошна. Але віипічка, одразу скажемо, і на наш субʼєктивний погляд, і на смак присутніх на презентації вишла доволі смачною та різноманітною - це й коржики, і пиріжки, і ватрушки, і бублики.
Доречі батькам та вчителям сподобалось не все. Навіть самі представники ККДХ визнають, що та сирна запіканка, яка враховує всі нові вимоги та нормативи, вийшла досить невдалою за такою рецептурою.
Чахохбілі вийшло трохи зайво пряним та гоструватим, як для дітей. А найбільших побоювань викликає те, що їжа зі зниженим змістом цукру, а особливо напої, - ті ж узвари з сухофруктів,- діти геть будуть ігнорувати.
Але, як уже казала Алла Кущ, якщо її підприємство виграє тендер, є можливість трохи ще допрацювати меню.
Доречі, щодо конкурсу, таке собі невелике спостереження. Досить субʼєктивне. Алла Кущ пару разів закцентувала увагу на тому, що "все це буде, якщо ми виграємо конкурс". Але про всі плани та наміри казала впевнено, ніби не може бути й сумніву, що саме ККДХ й надалі годуватиме школи міста.
І ще присутнім представили нового потенційного постачальника молочної продукції, - кефіру, йогуртів, сметани, сиру тощо, - який дуже сподобався очильниці ККДХ. Це місцеве підприємство "Крамагросвіт" та його торгова марка "Крам-ням". "Крамагросвіт", як відомо, належить народному депутату Максиму Єфімову. Як і компанія "Урожай", яка поставлятиме з наступного року школам солоні огірки.