
Роботи, квітка-самополивайка, "легені мегаполісу": які винаходи створюють краматорські школярі
Станція з очищення повітря, рослина, яка сама себе поливає, пристрій, який визначає ступінь загазованості приміщення, роботи і конструктори - ці та інші винаходи краматорських школярів можна було побачити на виставці STEM-проєктів, яка відбулася у 25-й школі.

Ось учениці 5-ї школи показують кімнатну квітку, яка сама себе поливає! Це досягається за допомогою спеціального горщика, який працює за принципом сполученої посудини. Діти завантажили модель цього посуду і роздрукували на 3D-принтері, який є у школі. Коли коріння рослини проростає, вода у горщику виливається і через спеціальний отвір передається в іншу частину посудини і поливає цю ж саму рослину. Плюс цього виробу у тому, що рослина не буде затоплена і не засохне.
"Це реально працює! Ця квітка так "поливає себе" з вересня", - каже одна з учениць.

Учні 3-ї школи показують три вироби, які вони зробили власними руками: метеостанцію, за допомогою якої можна виміряти вологість у приміщенні та температуру, інформаційну стрічку, яка виводить будь-яку інформацію на дисплей, і газосигналізатор, що показує рівень загазованості у приміщенні.
Учень 3-ї школи Святослав Гартман розповідає принцип роботи газосигналізатора: зелена лампочка показує, коли все нормально, але коли загоряється червона, то це значить, що все дуже погано. За словами хлопця, пристрій розрізняє багато газів - пропан, бутан, спирт, викиди автомобілів. Його колега Артем Скрипник одразу дістає запальничку і наочно показує, як це працює - лампа на газосигналізаторі загоряється червоним.

Винахідники з 25-ї школи беруть машинку, яку зібрали з конструктора та інших деталей, і за допомогою власноруч створеного мобільного додатку на смартфоні керують цієї автівкою.

Але не самими роботами і машинками! Гурток робототехніки 25-ї школи представив на виставці три свої ідеї: очистка води за допомогою вуглекислого газу, вирощування рослин в умовах польоту у космос, "Легені мегаполісу". Ідея останнього полягає в очищенні повітря за допомогою спеціального пристрою, в якому повітря фільтрується через розчину гідроксиду барію. Учні пропонують встановити такі станції біля зупинок громадського транспорту. Вона розрахували, що площа дії одного пристрою - 2123 кв м, вартість - 17 доларів.
Вчителька інформатики 25-ї школи Марина Гончарова каже, що учні провели експеримент, щоб перевірити, чи працює ця їхня ідея. Вони придбали гідроксид барію і з учителем хімії спробували очистити повітря у класі. Усе працює!
Загалом у виставці STEM-проєктів брали участь школи 3, 5, 16, 22, 25, 32, ліцей №4. Але це не всі школи у Краматорську, де є гуртки з робототехніки. Консультантка краматорського Центру професійного розвитку педагогічних працівників Наталія Котлярова каже, що деякі школи не змогли довезти свої вироби на виставку.
"Є і такі проблеми: у школах, де є робототехніка, мало конструкторів. Учні один витвір зробили, потім його розбирають і з нього роблять інший. Дуже хотілося б привернути увагу керівництва нашого міста, щоб, можливо, комусь надати допомогу з придбання конструкторів, бо вони дійсно коштують дуже багато", - каже вона.
Що таке STEM-освіта і чому це важливо
STEM - це поєднання в одному проєкті кількох наук, втілення в життя тих знань, які були отримані на уроках.
Директорка Центру професійного розвитку педагогічних працівників Євгенія Кірєєва каже: Міжнародне дослідження якості освіти PISA показало, що українські учні - хороші математики, хороші хіміки, але вони не можуть свої знання застосовувати у житті.
"І тоді Україна оголосила, що ми проводимо рік STEM-освіти, щоб діти не тільки добре вирішували задачі, але й могли їх застосувати у житті. Краматорськ потужно долучився до цього проєкту, і ми вирішили зробити виставку, щоб усі могли побачити результати цієї роботи і приєднатися", - каже Євгенія Кірєєва.
Три краматорські школи відібрані на обласну STEM-виставку, яка відбудеться 11 червня на базі 10-ї санаторної школи-інтернат, і в якій візьме участь заступник міністра освіти України. Цього дня там відкриється STEM-лабораторія.