
Росія не може побудувати атомний криголам, бо розбомбила завод у Краматорську
В Росії не можуть побудувати надпотужний атомний криголам "Росія", тому що деякі деталі для нього мав виготовити краматорський завод "Енергомашспецсталь" (ЕМСС), а російські війська розбомбили цей завод навесні минулого року і він не може виконати замовлення.
Російське видання "Коммерсант" повідомляє, що це питання порушили на нараді у заступника голови міністерства промисловості і торгівлі РФ. Згідно з протоколу наради, термін здачі криголама вже відстає від графіка.
Держконтракт на будівництво криголама було укладено у квітні 2020 року, робота мала завершитися у грудні 2027-го. Корабель виготовляють на судноверфі "Звезда", яка керується консорціумом "Роснефти", "Роснефтегаза" і "Газпромбанка".
Першочергова вартість криголаму становила 128 млрд рублів, але через затримку будівництво судна може зрости на 40-60%.
Згідно з протоколу наради, "Роснефть" пояснює необхідність збільшення вартості та перенесення термінів будівництва зривом поставок великих корпусних виливків — льодового зуба, кронштейнів пера руля та кронштейнів гребних валів зовнішніх. Ці деталі протягом 2022 року мав поставити краматорський завод "Енергомашспецсталь".
Але цей завод не працює вже майже рік, тому що він був зруйнований внаслідок російських обстрілів.
Ще у квітні 2022 року президент ЕМСС, народний депутат Максим Єфімов повідомляв, що цехи заводу завантажені продукцією, заводчани працюють цілодобово, виготовляють продукцію та комплектуючі для станцій "Укргідроенерго".
А наступного дня росіяни вдарили ракетою по підприємству, зруйнувавши один з цехів, "технологічно важливих для виготовлення замовлень".
5 травня 2022 року "ЕМСС" зазнав чергового ракетного удару з боку російської армії. Внаслідок обстрілу суттєвих пошкоджень зазнав один з найважливіших виробничих цехів підприємства - електросталеплавильний.
"У чому, б..дь, логіка?", - запитував пан Єфімов після того обстрілу.
У жовтні 2022 року народна депутатка Роксолана Підласа заявляла, що ЕМСС є у списку з 900 об'єктів, які підлягають націоналізації, тому що підприємство на 92% належить офшорній кіпрській компанії, яку контролює "Росатом".
Того ж місяця повідомлялося, що ЕМСС опинився на межі банкрутства через борг перед німецькою компанією D.A.R.METALL AG, але у січні цього року суд скасував процедуру банкрутства.
Після того суд відкрив нове провадження про банкрутство ЕМСС, яке слухається і досі - цього разу кредитором, який ініціював справу про банкрутство, стало ще одне краматорське підприємство – Краматорський завод важкого верстатобудування. Обидва підприємства входять в орбіту впливу народного депутата Максима Єфімова, повідомляв "ДІЙ-Краматорськ".
Промисловість у Краматорську не працює
Росіяни регулярно завдають ракетних ударів по промисловій зоні Краматорська, руйнуючи заводи та підприємства. Від обстрілів, окрім ЕМСС, постраждали такі підприємства, як "Новокраматорський машинобудівний завод", "Старокраматорський машинобудівний завод", "Краматорський залізобетон", "Донмет" та інші.
Наразі у Краматорську призупинили діяльність "сто відсотків" заводів, 10-11 місяців промисловість у місті не працює, розповідав в інтерв'ю Kramatorsk Post начальник Краматорської міської військової адміністрації Олександр Гончаренко.
Найбільший у місті Новокраматорський машинобудівний завод, попри те, що не працював, понад року продовжував платити своїм працівникам дві третини окладу, але нещодавно оголосив про призупинення дії трудових договорів із частиною працівників.
Частина підприємств релокувалися - перенесли виробництво не лише з міста, а й за межі Донецької області. Так, "УК "Вітропарки України" переїхав на територію Львівщини, "Донмет" переніс основні виробничі потужності до Дніпропетровської області, а "Фурлендер Віндтехнолоджі" почав будівництво виробничого цеху на Закарпатті.
Багато власників промислових підприємств можуть і хочуть відновити роботу у Краматорську, але для цього потрібно, щоб лінія фронту відсунулась якомога далі від міста.
"Ми дуже сподіваємось, що після відтиснення ворога від Бахмуту якомога далі, відповідно до того спілкування, яке я маю, від інформації, яку я маю від приватного бізнесу, від промисловості, багато хто - і здебільшого промисловість - має намір відновити виробництво. Насамперед - "Новокраматорський машинобудівний завод", - казав начальник Краматорської міської військової адміністрації Олександр Гончаренко в інтерв'ю Kramatorsk Post.
* * *
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber
Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram
Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок