Важливо :: Політика :: 21 січня 2022 19:15 , Олексій Ладика
shariy-soros

Шарій і "соросята": як мешканці Донеччини "клюють" на проросійську пропаганду

Донецька область - лідер за вразливістю до російської дезінформації

Проросійські наративи про "зовнішнє управління України", "Майдан як державний переворот" тощо мають найбільший успіх на Донеччині у порівнянні з іншими областями Східної та Південної України. А Анатолій Шарій залишається одним з найпопулярніших лідерів думок.

Такими є результати дослідження “Дезінформаційний ландшафт у східній та південній Україні: спільні наративи та джерела”, зроблений ГО "Детектор медіа" та Групою з аналізу гібридних загроз. Їх представили під час престуру, влаштованого Українським кризовим медіацентром та Естонським центром східного партнерства.

Дослідження проводилось з березня по жовтень 2020 року. Під час нього проводилося соціологічне опитування, в якому взяли участь 3264 людини, 15 глибинних інтерв'ю з експертами у темі, збирали 4 фокус-групи. Учасники досліджували вміст українських медіа - як всеукраїнських, так і регіональних, а також соцмережі. Дослідження охоплює всі області півдня та сходу України, у тому числі Донеччину. 

Як мешканці споживають інформацію

Телеканали досі залишаються популярним способом отримання інформації для мешканців східних та південних областей України. Проте зростає значення соціальних мереж - люди називають їх як такі, яким довіряють у плані отримання інформації. 

Найпопулярнішим телеканалом на Донеччині станом на 2020 рік виявився телеканал "Україна", потім - "Інтер", "112", за ними "1+1", ICTV, СТБ та інші.

12% респондентів прямо сказали, що довіряють російським ЗМІ, 40% мають доступ до російських ЗМІ. 

"Ми припускаємо, що цифра вища, бо коли люди відповідали на це питання, дуже часто вони не те що відмовлялися відповідати, а радше замовчували і боялися дати якусь "соціально неприпустиму" відповідь", - каже Ксенія Ілюк, менеджерка проектів ГО "Детектор медіа".

Зростає популярність місцевих груп у соцмережах та Телеграм-каналів. Велику популярність має блогер Анатолій Шарій. У Телеграмі 7% контенту каналів, які мають охоплення понад 25 тисяч читачів, згадується Шарій. Навіть у президента Володимира Зеленського немає такої цифри, кажуть дослідники.

Із зростанням запиту на локальну інформацію зростає запит на місцевих блогерів і місцевих лідерів думок. За даними дослідження, у Донецькій області на першому місці у Facebook Борис Колєсніков, потім Наталія Королевська, Денис Казанський, Юрій Бойко, В'ячеслав Аброськін, Єгор Фірсов, Таня Адамс, Енріке Менендес, Максим Єфімов та інші.

На яку російську дезу "клюють" мешканці Донеччини

Дослідження споживання інформації і дезінформації проводиться регулярно і автори визначили, що прихильність до російської дезінформації у мешканців Донецької області найбільший серед усіх регіонів півдня та сходу України. У порівнянні з 2015 роком, прихильність російській пропаганді на Донеччині зросла з 50 до 58 балів за 100-бальною шкалою. На другому місці - Запорізька область (40 балів), потім Одеська (35) і так далі.

За словами авторів дослідження, на вразливість до російської дезінформації впливають чотири фактори: рідна мова, віросповідання, вік, економічні орієнтації. 

"[Проросійські] наративи стабільні, вони системні. Ті, які ми побачили ще 2014 року, вони зараз і є. Просто витягуються нові інформаційні приводи, щоб їх підживлювати. Це не просто вкидування фейків, це системна робота з формування бачення світу", - каже каже Ксенія Ілюк.

У питаннях Майдану і війни на сході України зростає кількість тих, хто не визначився щодо причин цих подій. 2-3 роки тому більше людей казало, що вважають Революцію гідності виступом за проєвропейський розвиток держави. Зараз багато з цих людей перейшли до стану тих, хто не визначився.

"Вони ще не на боці проросійських наративів, але вони вже посередині і це тривожний тренд", - каже авторка дослідження.

Ось як мешканці Донеччини відповідають на питання щодо Євромайдану:

Євромайдан був…

варіант відповіді

по всіх південно-східних областях

по Донецькій області

народним протестом на підтримку європейського шляху розвитку

35,4% 

4,9%

боротьбою за владу антиросійських націоналістичних сил за підтримки західних спецслужб 

33,7%

22,8%

важко сказати

30,8%

72,3%

Події на Майдані - це…

варіант відповіді

по всіх південно-східних областях

по Донецькій області

справедливе повстання народу проти диктатури

28,7%

10,5%

незаконний державний переворот

53,1%

81,6%

жодне з цих тверджень

5,2%

2,5%

важко сказати

13%

5,4%

Найпопулярніший наратив у соціальних мережах - про "зовнішнє управління" України. 58% респондентів зі сходу і півдня України вважають, що з 2014 року найважливіші рішення в Україні приймають під тиском західних держав. Популярність цього наративу впливає на картинку світу людей і Телеграм став центром розповсюдження антизахідної риторики. 

"Якщо проросійська інформація - централізована, то антизахідна поширюється із соціальних мереж, вона там зароджується. Україною "керують" то Сполучені Штати, то МВФ, то Євросоюз, дуже великий список. І цей наратив дуже гарно "лягає" на певні незадоволення на місцях - він дається як відповідь, є кого звинувачувати", - каже Ксенія Ілюк.

Дослідники перевірили, як часто "соросята" згадуються у місцевих Фейсбук-пабліках у негативному ключі, і з'ясувалося, що Донецька область - лідер за цим показником серед усіх областей. Автори дослідження нарахували у донецьких групах 621 таке згадування "соросят". На другому місці - Одещина (583 згадування). На третьому місці з великим відривом Дніпропетровщина (263).

І варто додати, що дослідження не враховує мешканців окупованих територій Донеччини...

Інші статті на цю тему

oglyad-socmerezh

Топ-5 публікацій, що стали найбільш обговорюваними цього тижня у краматорському сегменті фейсбуку

socmerezhi

А ще - можливе підвищення тарифів на проїзд і пам'ятник жертвам обстрілу

oglyad-socmerezh (1)

А ще як записатися до тероборони та страшний фейєрверк на День Валентина

коментарі