Корисно :: Довідник :: 07 березня 2022 13:35 , Краматорск Пост
Чи буде велика війна

Що коїться з психікою під час війни і де отримати психологічну допомогу

Чому ми можемо відчувати провину та відчай, та як з цим впоратись у найважчі часи

Наші колеги з коломийського видання «Глуzд» підготували дуже корисний матеріал, в якому по полицях розклали особливості реагування психики людини на воєнні події. Навели поради психолога щодо зниження негативного впливу цих подій на наш емоційний стан. А також надали перелік контактів, куди можна звернутися за психологічною допомогою.

Психотерапевт Edgar зі Львова допоможе зрозуміти емоції, які ми відчуваємо під час війни, та розповість, як зменшити негативні наслідки на психіку. 

Що відбувається з психікою людей під час війни?

Коли стається щось жахливе й неочікуване, спочатку настає шок. Ти дієш автоматично за програмою виживання. Розум намагається перебирати варіанти майбутнього, щоб якось підготуватися до нього, але планування обмежене кількома годинами.

Потім повертаються базові емоції, і шок можуть замінити різні стани, наприклад, відчай, жах, заперечення. Більшість українців відчули сильну ейфорію від того, що ми вистояли перші години та дні, і кинулися до бою.  Це показує силу психічного ресурсу. Але ейфорія не може триматися постійно — це шкідливо для психіки. Тому, будь ласка, дуже добре запам’ятайте цю картинку і просто знайте про цей цикл настрою. Коливання настрою — це НОРМАЛЬНО.

Як війна впливає на кожного з нас

 

Провина

Найстрашніше в цьому — не знати, що з тобою коїться, і думати, що ці почуття відтепер будуть завжди. Звісно, не завжди. Дуже довго боятися чи тривожитись не вигідно організму, тому він знайде, як упоратись із цим.

Війна триває не лише на лінії фронту, і це не гучні слова. Війна вже всередині кожного: на лінії фронту вона фізична, поза ним — психологічна, і це не другорядне питання. 

Настрої людей так само важливі, як техніка

Психологічна війна — це атака на ідентичність кожного, на базові питання “Хто я?”, “Яка моя функція?”, “Яке моє місце у всьому, що коїться?”, “Що я маю робити?”. У військових із цим проблем переважно немає, там усе чітко, а в цивільних ідентичність під сильним ударом.

На фронті страшно, там немає місця провині, а в тилу вона деморалізує. І те, і те почуття нормальне в певних межах. Якщо воно поглинає людину, психіка не справляється. Від страху боєць заклякає на місці. Якщо в тилу переповнює провина, людина перестає нормально працювати.

Важливо не дозволяти провині заморожувати себе в бездіяльності. Так, не всі зараз у лавах героїчного ЗСУ, але ми та ЗСУ — це єдине тіло. Не дозволяй переконувати себе, що якісь дії тут неважливі, інакше почнеться знецінення себе.

24 лютого ми відчули, що ми одне тіло. І це правда. Ми маємо вплив одне на одного: посмішка в Рівному, гарний настрій у Львові і якісно виконана робота в Тернополі передасться через сотні рук і врятує життя солдату в Харкові. 

Це і є єдність духом.

Зараз немає неважливої роботи, немає неважливих людей. Кожен може докластися по крихті — і ми переможемо.

  • Допомагати одне одному онлайн, поширювати інформацію — теж дуже важливо.Тримати зв’язок, м’яко переконувати, підбадьорювати, жартувати — потрібна справа.
  • Берегти себе — неймовірно важливо.
  • Варити каву клієнтам кав’ярні, дякувати, малювати меми —  важливо.

Найкращий засіб від атаки на ідентичність — це чітко знати свої сильні сторони й визначити свій сектор оборони, як у стрілка в ЗСУ — до 40 градусів — чи у кулеметника — до 120. 

  • Не намагатися тягнути все. Визначитися, що робити, і робити це добре.

Уявіть, що ЗСУ — це білі кров’яні тільця, що вбивають хворобу, коли тіло хворіє. Без усіх інших клітин вони не зможуть так добре справлятися, як зараз. Кожен є важливою клітиною в тілі. Кожен має функцію. Кожен має її чітко знати й виконувати. 

Якщо сили фізичні та психічні почнуть всякати, прокинуться перші негативні емоції відчаю і страху. Це нормально, треба дозволити їм бути, але не вірити на 100 % і продовжувати тримати свій сектор оборони.

Очікування

Коли виникають розчарування та відчай? Коли є очікування, що війна зупиниться скоро. 

Як уникнути розчарування? Рецепт простий: нехай краще перемога стане для нас шоком і несподіванкою, ніж очікування скорого закінчення доведуть до відчаю. Звикніть. Це тепер усе, що в нас є.

Як зменшити негативні наслідки?

Подолавши провину і надмірні очікування, можна починати жити.

У фільмі “Вигнанець” Том Генкс ходив до клубу щочетверга. Знав: якщо не буде рутини й традицій, не буде ритму життя, то реально збожеволіти. 

Тому як ніколи вас прошу: заведіть рутину і традиції.

Традиції в роботі, як у фільмі “Good Morning, Vietnam”, у спілкуванні, ранкові традиції (так, дивитися новини теж традиція). Виділити собі три-чотири перерви на перегляд новин замість усього дня. 

ЗСУ справляться без нашого перегляду новин, а без нашої роботи — їм буде важче

Тим, хто в укриттях міст, що в облозі: ваше завдання — вижити. Україні потрібні українці.

Сенс

Без сенсу ми не можемо жити. Сенс цієї війни ми знаємо чітко, ворог не знає, тому і програє. Бо сенс не може бути неправдивим. 

Настане день, і це буде день нашої перемоги, назавжди закарбований у календарі.

Безкоштовна психологічна допомога під час війни

У цей період дуже важко стабілізувати емоційний стан та не піддатися страху. На щастя, чимало психологів, психотерапевтів та психологічних центрів погодилися надавати безкоштовні консультації. 

Отож коли не справляєшся самостійно  — контактуй зі спеціалістами.

телеграм @kasilova_a та інстаграм  @kasilova.psy — Аліна Касілова.

+380979338985 — Богдан Басій.

+380 67 740 59 64 — Лайма Корчинська.

+380638354434 — Наталія Черниш.

 (097)879-73-37 — контакт для психологічної підтримки чи консультації.

Психологи, які готові надати консультацію через фейсбук:

Надія Кутинська

Юлія Боринець

Галина Попович

Олександра Василик 

Марія Венгрін

Юлія Шкромида

Валерія Худзіцька

Юлія Кушнір

Надія Федорук

Наталія Матвіюк 

Олена Геринович

Психологи Ізраїля, які готові допомогти українцям:

Надати безкоштовну онлайн-допомогу мешканцям України та постраждалим від воєнного вторгнення також готові психотерапевти Ізраїля:

+972-50-3062267 (вотсап, вайбер) — Женя Пукшанская. 

+972-52-6658977 — Ольга Шабанова. 

+972-58-4449545 (вотсап, телеграм) — Ирина Коре. 

+972-50-6842867 (вотсап, вайбер) — Лена Червец (медпсихолог). 

+972-54-4528145 (вотсап) — Инга Майк. 

+972-50-7181575 (вотсап, вайбер) — Анна Зимбовски.

+972-53-7142607 (вотсап) — Регина Спектор.

+972-58-6689786 (вотсап) — Таня Свешникова. 

+972-54-4322827 (вотсап, вайбер) — Галина Городецкая.

+972-52-8705745 (вотсап, вайбер) — Сара Вайнштейн. 

+972-52-2904954 — Анна (сімейний психологиня). 

+972-53-82726575 — Ханна Валерия Гришко.

+972-55-2769489 — Мейра Сазонов (психолог).

cbt: +972-54-6245885 (вотсап, вайбер) — Юлия Захарова. 

cbt: +972-52-3650485 — Лина Глузман. 

Психологічна допомога в телеграм-каналах, застосунках та сервісах:

Телеграм-канал “Allure коло підтримки”.

Чат “Коло підтримки Allure”.

Чат психологічної підтримки “Як ти?

Психологічна студія СЕНС створила чат-бот першої психологічної допомоги.

Скористайся застосунком для медитації Svitlo. На думку розробників, це найпростіший спосіб впоратися з емоціями та подолати стрес.

Тут пошук сервісів психологічної допомоги.

Гарячі лінії безкоштовної психологічної допомоги:

Міжнародна гуманітарна організація “Людина в біді” надає безкоштовні цілодобові психологічні консультації та скеровує до основних інформаційних служб людей, які живуть уздовж лінії розмежування. Крім того, зателефонувавши за номером 0 800 210 174, можна дізнатися інформацію про наявну гуманітарну допомогу. 

Фундація “ВАРТО ЖИТИ” запустила ініціативу, у рамках якої 50 психологів зі всієї України в будні дні надаватимуть безкоштовну психологічну допомогу за номером: 5522 (Водафон та ін.) або +38 (093) 170 72 19 — для абонентів Kyivstar.

Психологічну допомогу можна отримати за номером цілодобової гарячої лінії  —  0 800 210 160.

Також є цілодобова гаряча лінія для учасників війни та їхніх родичів — 0 800 501 212. Телефонувати можна зі всіх областей України.

Допомогу онлайн надає психологічний центр pleso та онлайн-платформа Розкажи мені, а також національна психологічна асоціація (щоб отримати допомогу асоціації  — заповни анкету).

Платформа teplo допомагає через листування.

Перелік українських психотерапевтів шукай також тут.

Як допомогти собі самостійно, дивися тут.

* * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber.

Ви також можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook. Слідкуйте за нами у Instagram.

Інші статті на цю тему

soldiers

З пʼятьма загиблими попрощались в один день

poloneniy-viyskoviy-rf

Це трапилось на одному з Бахмутських флангів

informator_1
коментарі