Важливо :: Життя громади :: 29 січня 2024 16:20 , Максим Ходушко
VPO

Ситуація з виплатами ВПО на сьогодні: хто й коли з жителів Краматорська може без них залишитися

Минулого року держава виплатила ВПО 73 мільярди гривень та бажає зменшити цю суму

Ще перед новим роком у краматорських групах та каналах стали помітними повідомлення, у яких краматорсці висловлювали свої побоювання щодо скасування виплат ВПО.

На той момент ми розібралися у темі, користуючись офіційними джерелами, та розвіяли ці чутки у матеріалі на сайті Kramatorsk Post.

Але, як кажуть, диму без вогню не буває. Тож продовжуємо слідкувати за ситуацією та розповідаємо, що буде з виплатами ВПО, виходячи з того, що відомо на сьогодні.

Хто має право на виплати ВПО за територіальним принципом

25 січня набрав чинності наказ Мінреінтеграції від 20 грудня 2023 року № 363. Ним внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

У Переліку так само залишаються всі 12 громад Краматорського району, мешканці яких (за певних умов) мають право на виплати від держави у разі вимушеної евакуації:

- Андріївська сільська територіальна громада;
- Дружківська міська територіальна громада;
- Іллінівська сільська територіальна громада;
- Костянтинівська міська територіальна громада;
- Краматорська міська територіальна громада;
- Лиманська міська територіальна громада;
- Миколаївська міська територіальна громада;
- Новодонецька селищна територіальна громада;
- Олександрівська селищна територіальна громада;
- Святогірська міська територіальна громада;
- Слов’янська міська територіальна громада;
- Черкаська селищна територіальна громада.

До території активних бойових дій у Краматорському районі віднесені три громади: Іллінівська, Костянтинівська та Лиманська.

Костянтинівська міська територіальна громада єдина з цих трьох належить до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси. Йдеться про те, що у громаді надається інформація, яка є власністю держави та/або необхідність захисту якої визначено законодавством.

Виплати всім лише до 1 березня: що кажуть у міністерствах

Оксана Жолнович, міністерка соціальної політики, сказала днями в ефірі телемарафону таке:

"Враховуючи певну трудність людям, особливо в зимовий період, знайти роботу.., ми спільно з урядом вирішили ще на місяць абсолютно всім до 1 березня продовжити існуючі умови виплат".

За словами міністерки один місяць продовження виплат коштує бюджету понад 6 млрд гривень.

Так само в ефірі "Єдиних новин" Ірина Верещук, віцепрем'єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, заявила, що виплати внутрішнім переселенцям треба оптимізувати, пославшись на вимоги партнерів:

"Ми напряму прив'язані до рішень наших партнерів. Партнери ставлять вимоги постійно верифікувати виплати з метою їх зменшення або оптимізації. Йдеться про те, що за міжнародними лекалами дваа роки достатньо для того, щоб адаптуватися".

Ірина Верещук розповіла, що у 2022 році Україна спрямувала на виплати переселенцям 57 мільярдів гривень, а у 2023 році - вже 73 мільярдів гривень. При цьому з 4,9 мільйона осіб, які вважаються внутрішніми переселенцями, щомісячні виплати отримують 2,5 мільйона осіб.

Вона також заявила, що кількість ВПО в Україні зростає через евакуацію людей із прифронтових районів.

Кому продовжать виплати з 1 березня

Тепер одного територіального принципу для отримання грошей від держави буде недостатньо. Коло отримувачів зменшується, а вимоги деталізуються та посилюються.

А це означає, що помітна частина жителів Краматорська, які отримують на сьогодні ВПО, незабаром не матимуть ціх грошей від держави, оскільки не відповідають наведеним далі вимогам. 

Отже, на сайті Міністерства соціальної політики стосовно виплат ВПО зазначено, що:

1. Виплату допомоги всім ВПО, які отримували її до 1 лютого, автоматично буде продовжено до 1 березня (без додаткового звернення);

2. з 1 березня 2024 року виплати для ВПО буде продовжено для більшості нинішніх отримувачів виплат – тих ВПО, які належать до найбільш вразливих категорій громадян.

А це зокрема означає, що з 1 березня виплати автоматично продовжуються ще на 6 місяців для категорій ВПО, які не мають можливості працювати, а саме:

- для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);

- осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей;

- дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.

Також деякі ВПО зможуть отримати продовження виплат ще на 6 місяців, після подання нової заяви на виплату допомоги. Серед умов продовження виплат на додаткові 6 місяців:

- розмір доходу в (таких родинах) не перевищує 9 444 грн на одну особу (це дорівнює чотирьом прожитковим мінімумам для осіб, що втратили працездатність, або, скажімо, 37 776 грн на родину з 4-х осіб);

- ще на 6 місяців зможуть отримати виплати для ВПО ті родини, у яких є діти до 14 років, які не мають змоги відвідувати виховні та навчальні заклади або навчання відбувається в гібридному форматі (офлайн та онлайн), через що батьки не мають можливості працювати;

Зокрема, право на продовження допомоги матимуть родини ВПО з дітьми до 14 років, які проживають в зоні активних чи можливих бойових дій. А також ті родини з дітьми до 14 років, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання в школі відбувається в форматі онлайн;

- допомогу буде продовжено родинам, у яких один з членів сім'ї доглядає за особою з інвалідністю I групи, або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або тяжко хворою дитиною (детальний перелік випадків Міністерсто обіцяє оприлюднити додатково);

- допомога буде продовжена малолітнім дітям, які прибули без супроводу батьків, та вагітним жінкам (починаючи з 30 тижня вагітності).

На думку Мінсоцполітики прийняті зміни мають сприяти стимулюванню внутрішньо переміщених осіб працездатного віку до працевлаштування.

Кількість отримувачів допомоги внутрішньо переміщеним особам в Україні на 01.12.2023 становить 2,6 млн осіб, серед них – осіб працездатного віку – майже 1,3 млн осіб. Проте лише близько 40 % працездатних ВПО наразі працюють, більша частина – не працевлаштовані.

Тому допомога буде продовжуватися також:

- родинам, у яких працездатні особи працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа-підприємець та розпочали відповідну діяльність/ або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант на створення чи розвиток власного бізнесу/ або отримали ваучер на навчання тощо та у складі сім’ї є діти віком до 14 років;

- родинам, у яких непрацююча працездатна особа на дату звернення зареєструвалась в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, але ще не працевлаштувалась, та в сім’ї є діти, які навчаються в школах /вишах. Водночас якщо після перепризначення допомоги на додаткові 6 місяців працездатний непрацюючий член родини, який не займається доглядом за дітьми чи особами з інвалідністю, не сприятиме своїй зайнятості (наприклад, зніметься з обліку в Центрі зайнятості), – виплату допомоги буде припинено.

У Мінсоцполітики вважають, що таким чином, механізм виплат буде поєднано зі стимулюванням ВПО працездатного віку до працевлаштування та отримання власних джерел доходів для родини, і тим самим – допомозі родині стати на ноги після переміщення та інтегруватись у нові громади.

Що може бути далі

Такою є ситуація на сьогодні. Звісно, існує вірогідність, що ці зміни все ж таки не будуть братися до уваги під час нарахування виплат ВПО, позаяк ця тема викликає великий резонанс і навіть обурення мільйонів українців.

Також цілком можливо припустити, які наслідки матимуть такі рішення:

- приховування деякими ВПО частини своїх доходів, щоб відповідати умові щодо розміру доходу на особу/родину;

- повернення частини ВПО на попереднє місце проживання - на території можливих бойових дій або й просто - території бойових дій.

Інші статті на цю тему

VPOcover
VPOworkover

Скільки ВПО влаштували за цією програмою краматорські підприємці та ким працюють переселенці

yuliya-kozhemyakina (1)

Вона працює за спеціальністю, виховує дітей та поступово налагоджує своє життя у чужій країні. Але не має наміру залишатися там назавжди та вірить, що повернеться у Краматорськ