Важливо :: Життя громади :: 14 грудня 2021 14:29 , Олексій Ладика
voda-s-pod-krana

Ситуація зі смердючою водою: у Сіверському Дінці вода покращується, шукають винних у забрудненні

Міський голова запропонував директору водоканалу випити води з-під крану на камеру

Стан води у Сіверському Дінці покращується - "лікарський" запах не зафіксований у жодній точці відбору проб води. 

Про це 14 грудня повідомляє Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів (БУВР), посилаючись на результати щоденного моніторингу.

Останні два тижні мешканці Краматорська та деяких інших міст Краматорського району скаржаться на неприємний запах води з-під крану. Вони побоюються, що вживання такої води зашкодить здоров'ю.

На початку грудня, коли тільки почалися скаргу на смердючу воду, чиновники пов'язували це із процесами життєдіяльності і відмирання синьо-зелених водоростей у Сіверському Дінці - ця річка є джерелом водозабезпечення мешканців північного регіону Донеччини.

Але за тиждень начальник Сіверсько-Донецького БУВР Сергій Трофанчук розповів журналістам, що за результатами аналізів проб води, відібраних 3-4 грудня, у річці знайшли відхилення.

Так, вище Ізюму та в районах поверхневих водозаборів на Донецьку область були зафіксовані специфічні лікарський та болотяний запахи інтенсивністю 2 бали по 5-бальній шкалі. В районі Яремівки [Харківська область] зафіксовано підвищений вміст амонію та нітритів, також зафіксували максимальні значення амонію в річці Уда у селищі Бабаї - там, де зливова каналізація "Харківводоканалу".

За новими даними, які 14 грудня наводить Сіверсько-Донецьке БУВР, останнім часом спостерігається покращення – "лікарський" запах не зафіксований у жодній точці відбору проб води. Також не виявлено вмісту фенолів.

"Найбільш імовірна причина погіршення стану води в Дінці – це викид забруднюючих речовин вище за течією, що спричинило реакцію в самій річці. Фахівці БУВРу звернулися до профільних установ та водокористувачів Харківської області з метою з’ясувати, чи були якісь аварійні ситуації в цьому регіоні", - йдеться у повідомленні.

7 грудня під головуванням першого заступника голови Донецької облдержадміністрації Ігоря Мороза відбулося засідання робочої групи Міжвідомчої комісії Донецької ОДА.

Щоб встановити, хто скидає неочищені стічні вод у притоки та безпосередньо річку Сіверський Донець, повідомили  Державну екологічну інспекцію України та направили листи до Державної екологічної інспекції у Харківській області, ГУ Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях  та ГУ Національної поліції в Донецькій області.

Водоканал: запах води з Краматорської фільтрувальної станції краще, ніж від "Води Донбасу"

Директор "Краматорського водоканалу" Валентин Яковенко на апаратній нараді 14 грудня розповів, що працівники лабораторії підприємства кожного дня беруть проби води - як з фільтрувальної станції Краматорська, так і тієї, що надходить від "Води Донбасу". Щотижня на водоканалі беруть до 500 проб води.

За словами Яковенка, відхилення є тільки по запаху води, інших відхилень по жодному показнику не було.

Директор водоканалу також розповів, що вода, яка надходить на фільтрувальну станцію Краматорська, після очищення та хлорування постачається у Соцмісто, а останні два місяці - на "Лазурний" та частину селища Біленьке.

Компанія "Вода Донбасу" забезпечує готовою питною водою селища Ясногірка, Шабельківка, 3-а Олександрівка, Старе місто, Новоселівка, Семенівка, Красноторка, Малотаранівка. Ця вода очищується на Слов'янській фільтрувальній станції і надходить з Другого донецького водопроводу.

Валентин Яковенко зазначив, що перші скарги на поганий запах води почали надходить 2-3 грудня від мешканців Станкобуду і Шабельківки. По запаху вода після фільтрувальної станції Краматорська була краще, ніж в районах, які отримують воду від "Води Донбасу", зазначив директор "Краматорського водоканалу".

"Після досліджень у нашій лабораторії були скориговані режими роботи фільтрувальної станції щодо хлорування води, дози коагулянту, додатково почали використовувати флокулянт, а також активоване вугілля", - сказав Яковенко.

Міський голова Краматорська Олександр Гончаренко запропонував директору "Краматорського водоканалу" Валентину Яковенку взяти приклад зі свого колеги з Маріуполя і випити води з-під крану на камеру. І зробити це просто на фільтрувальній станції.

"Я цю воду п'ю вранці, в обід і ввечері. Можу пить на камеру. Не бачу проблем"", - відповів на це пан Яковенко.

Гончаренко також запропонував зробити це своєму заступникові з питань ЖКГ Андрію Безсонному та секретареві міськради Ігорю Сташкевичу.

 
 
 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация от Kramatorsk Post (@kramatorskpost)

Наталія Ананських, в. о. начальника управління освіти, повідомила, що у школах та садочках використовується водопровідна вода, яка, за інформацією водоканалу, є придатною для приготування їжі. У всіх дитсадках встановлені вугільні фільтри.

Чиновники радять не використовувати воду для приготування їжі

Сергій Гончаров, начальник відділу обласного департаменту з питань цивільного захисту, на брифінгу 14 грудня підтвердив, що джерелом забруднення Сіверського Дінця є не встановлені стоки на території Харківщини.

Проби води відправили до Києва і за результатами цих аналізів виявили сполуки, які не виявляються місцевими лабораторіями. Зокрема, це ароматичні сполуки на кшталт бензолів.

"За рекомендаціями органів екологічного контролю, воду, яка наразі знаходиться у водопровідних мережах області, не рекомендовано використовувати для приготування їжі. Але для побутових потреб її можна використовувати - загрози здоров'ю людей вона не становить", - сказав Сергій Гончаров.

"Вода Донбасу": потрібні зміни у законодавство

Компанія "Вода Донбасу" зауважує, що останні 10 років різко погіршилася якість води у Сіверському Дінці через людський вплив на річку.

"Природою закладено механізм самоочищення річок та інших поверхневих джерел, але часто вплив, який робить діяльність людини настільки великий, що біологічна рівновага у річках неспроможна встановитися протягом тривалого часу. Для попередження скидання забруднюючих речовин неможливо поставити охорону вздовж берегів Сіверського Дінця, безлічі його приток та каналу", - йдеться у повідомленні.

Великою проблемою для річок та поверхневих водойм є використання миючих засобів, що містять фосфати. Потрапляючи у джерела води, вони викликають сильний ріст синьо-зелених водоростей, які потім у процесі очищення та знезараження води стають джерелом нехарактерних запахів, повідомляє "Вода Донбасу".

У компанії наголошують на необхідності змін у законодавстві, щоб за потрапляння забруднюючих речовин у поверхневі джерела водопостачання карали штрафами та іншими видами відповідальності.

***

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб важливі новини самі вас знаходили, і ви не пропустили нічого цікавого.

Ви також можете слідкувати за оновленнями сайту на нашій сторінці в Facebook. Підписуйтесь на наш Instagram.

Інші статті на цю тему

watersupply

Наступного року вони підвищуватимуться у два етапи

USAIDhelp

Проект закупив ліхтарі та мотопомпи для прифронтових громад

wateringcover

Водоканал також нагадує про заборонені методи та нераціональне використання води

коментарі