Важливо :: Життя громади :: 20 травня 2021 17:50 , Олексій Ладика
shkola-pervyy-zvonok-kramatorsk

"Ми не можемо піти проти закону": керівниця УО відповіла на питання про масштабну шкільну реформу у Краматорську

Як саме трансформація шкільної мережі зачепить кожну зі шкіл і навіщо взагалі це робити

На шкільну мережу Краматорська чекає масштабна трансформація. Вона передбачає, що усі школи міста будуть поділені на три рівня - початкові школи, гімназії та ліцеї. 19 травня на засідання виконкому Краматорської міськради презентували "дорожню карту" реорганізації шкіл - члени виконкому її затвердили, але останнє слово за депутатами міської ради.

"Дорожня карта" і сам процес трансформації шкільної мережі викликав багато запитань, з якими Kramatorsk Post прийшов до в. о. начальниці Управління освіти Краматорська Олени Дриги. 

test В. о. начальниці Управління освіти Олена Дрига

- Перше питання - навіщо взагалі проводити трансформацію шкільної мережі? Хіба не можна залишити усе, як є?

- Відповідно до Закону України "Про повну загальну середню освіту", стаття 35, ми повинні визначитися до 1 вересня 2024 року з тим, які наші заклади загальної середньої освіти стануть початковими школами, гімназіями та ліцеями. Ця реформа - остаточна. Ми не можемо піти проти закону, ми виконуємо норми закону, і це стосується абсолютно всіх міст нашої держави. 

Ми з цього року, як і частина міст і Донецької області, і загалом України, пішли шляхом поступового запровадження реформи. Тобто ми не будемо чекати літа 24-го року для того, щоб одразу різко взяти всіх дітей, вчителів, переформатувати все і разом з меблями перейти до інших закладів відповідно до того, в яких класах на той момент вони будуть навчатись. 

Щоб цього не було, ми вже визначилися, як в майбутньому - до 1 вересня 2024 року - буде виглядати наша мережа закладів загальної середньої освіти.

test "Дорожня карта" трансформації шкільної мережі у Краматорську

Якщо ми зараз, наприклад, підемо шляхом, що до ліцею №4, або 25-ї чи 22-ї шкіл, які у майбутньому будуть "гімназія+ліцей" - тобто там не буде початкової школи - якщо цього року туди підуть першачки, тоді, закінчивши три класи, у 2024 році вони будуть вимушені перейти до інших закладів освіти разом зі своїми вчителями. Ці діти будуть три роки в одному закладі, і потім на один рік вони перейдуть в інший заклад. Ми вважаємо, що для дітей це буде невиправданим, нераціональним, створить додатковий стрес. 

Наприклад, три перші класи, які мають бути цього року у 25-й школі, переходять до 24-ї школи разом із вчителями. Після закінчення молодшої школи вони повернуться до 25-ї, і будуть там навчатися з 5-го по 9-й класи, і після закінчення 9-го класу - якщо  добре здадуть ЗНО.

Ми переходимо на ліцеї академічні - у кожного буде свій профіль. Якщо дитина, випускаючись з 9-го класу, хоче поступити до математичного, фізико-математичного профілів, вона може обрати будь-який ліцей нашого міста, де є такий профіль. 

Ми йдемо цим шляхом, бо ми вимушені, іншого шляху в нас немає.

- Що ще передбачає реформа середньої освіти, окрім розподілу шкіл на початкові школи, гімназії та ліцеї?

- Якщо ми формуємо ліцеї, ми повинні забезпечити наш профіль матеріально-технічною базою, яка повинна бути у ліцеях і також у гімназіях. Якщо ми у "гімназії+ліцею" або в опорній школі зробимо усі кабінети профільними - у нас будуть предметні кабінети хімії, біології, у нас будуть STEM-лабораторії - то якість освіти дітей покращиться в рази. 

У нас був такий приклад - і це не поодинокий випадок - дівчинка брала участь в олімпіаді з біології. Дівчинка чудова, розумничка, молодець! 25-а школа дала дуже високу базу знань цій дитині. Але коли вона приїхала на всеукраїнський рівень олімпіади, там було практичне завдання - парирувати жабу. Термінологію, усе, що написано в підручниках, дівчинка все знала, але практичних навичок, на жаль, їй не вистачило. 

Якщо у нас в школах буде така база, то у нас діти, окрім написаного у підручниках, будуть ще практичні навички отримувати. І це шлях до успіху у майбутньому для дітей, це дійсно нові можливості для них.

- Активісти "Демократичної Сокири" у березні надсилали запит до міської влади щодо трансформації шкільної мережі у Краматорську, і отримали відповідь, що у 2021-2022 навчальному році не буде змін, що це розпочнеться з 2022 року. Але у травні стало відомо, що трансформація розпочинається з 2021-го. Чому за ці два місяці усе змінилося?

- Ми прорахували, дуже ретельно пропрацювали це питання і прийшли до висновку, що ми маємо це робити все ж з нового навчального року. Але з нового навчального року мережа все ж не змінюється, ми тільки в деяких закладах не набираємо перші класи, в деяких - п'яті класи, в деяких - десяті. Це задаток на майбутнє.

test

- Тобто те, що намальовано на карті, яку представили на засіданні виконкому, фактично буде з 2024-го року?

- Ні. Статути деяких закладів ми змінимо, мабуть, у наступному навчальному році. З опорними школами ми вже визначилися і в наступному навчальному році ми вже змінимо їхні статути. І поступово до 24-го ми будемо змінювати [статути усіх шкіл].

Ті школи, які будуть випускати 11-і класи, і вже не будуть набирати десяті, більшість з них змінять статути вже у 2023 році - "початкова школа+гімназія". 

- Скажіть, будь ласка, по кожній школі - що зміниться вже цього року?

- Відповідно до нашого плану трансформації, цього року дітей до перших класів не набирають ліцей №4, школи №6, 16, 22 і 25. Набір до п'ятих класів не проводить ЗОШ №24.

До серпня цього року ми будемо перепрофілювати дмитрівський заклад загальної середньої освіти №29. У наступному навчальному році передбачається підвіз дітей 5-11 класів цієї школи до 32-ї школи [на Шабельківці]. У Дмитрівці залишається початкова школа (1-4 класи), а також дошкільний навчальний заклад. 

Цього року не проводить набір до десятих класів ЗОШ №24 та ЗОШ №19. І до грудня цього року ми визначимося з опорними закладами і, можливо, до цієї дати ми змінимо їхні статути.

- Що таке опорна школа? Чим вона відрізняється від звичайної?

- У законодавстві чітко прописано поняття "опорної школи". Така школа передбачає наявність філій. Це може бути одна філія, або дві-три філії. Що стосується нашої мережі, у нас буде три опорні школи (ліцей № 8, Краматорська українська гімназія, ЗОШ №6 - Post), кожна з них матиме по одній філії - початкову школу.

Коли на базі якоїсь школи робиться філія, вона втрачає свій юридичний статус. Це буде підрозділ опорної школи, і там призначається не директор, а завідувач філії. 

- Тобто, якщо взяти і пояснити "на пальцях": є 6-а опорна школа і 11-а. Юридично це буде як один заклад, але в 11-й будуть навчатися лише учні початкової школи, а в 6-й - гімназія та ліцей?

- Так.

- У ліцеї №8, як я зрозумів, філіал початкової школи буде розміщуватися на території самого ліцею. Чи вистачить у нього потужностей для цього?

- Вистачить.

(Філіалом Краматорської української гімназії буде теперішня 19-а школа - там будуть навчатися учні 1-4 класів - Post)

Лицей №4

Теперь будут общественные обсуждения, а окончательное решение - за депутатами

 - Чи відомо, який профіль буде у кожного з ліцеїв? 

-  Профілі ліцеїв ми будемо формувати. Кожного року школи збирають заяви батьків і дітей, і визначаються з профілями відповідно до більшості заяв. Ми і минулого року таке робили і цього року зробимо - збирали інформацію про майбутні профілі і виставляли на сайті Управління освіти таблицю з наявними профілями на наступний навчальний рік. В цьому році теж таке зробимо. Якщо хтось не визначився з профілем або в їхньому закладі немає того, якого бажалося б, то є можливість цього року перевестися до іншої школи і здобути там профільну освіту.

- Хочу уточнити - з певним профілем буде увесь ліцей?

- Ні, всі ліцеї у нас будуть багатопрофільними. Тобто, в одному ліцеї будуть декілька профілів, вони будуть визначатися за вибором учнів та їхніх батьків.

- На представленій "дорожній карті" у 4-му освітньому окрузі, який об'єднує селища, немає жодного ліцею. Чому?

- Як жодного? На території цього округу є міні-округ - у Старій частині міста, де багато закладів освіти. У ньому ліцеєм визначена 6-а школа. 

- Мабуть, ви читали коментарі у соцмережах, що багато батьків написали заяви на зарахування їхніх дітей до перших класів ліцею №4. Що їм зараз робити? 

- На цей рахунок я вам можу навіть більше сказати. Я - одна з тих батьків, яка теж написала заяву на зарахування моєї дитини до ліцею №4, моя дитина у майбутньому навчальному році йде до першого класу. І я теж опиняюся у цій ситуації. 

З 4-м ліцеєм вже визначено - там цього року набирають чотири перших класи. 

Три майбутніх перших класи йдуть до 9-ї школи. Там відстань між школами дуже невелика. Завжди дітей перших класів приводять до школи батьки або бабусі, дідусі та інші родичі. Тому немає нічого страшного у тому, щоб дитині з батьками перейти дорогу і опинитися у 9-й школі. 

Ще один перший клас з 4-го ліцею, який буде займатися за програмою "Інтелект України", перейде до 8-го ліцею. 

Я читала коментарі, бачила, що було дуже багато запитань саме від батьків майбутніх першокласників 4-го ліцею. У мене до них одне-єдине питання: чи вони згодні цього року піти до ліцею, їхні діти після закінчення третього класу перейдуть лише на один рік у 9-у школу або 8-й ліцей, а потім повернуться до 4-го ліцею? Вони згодні із цим? Як мати я вважаю, що для моєї дитини краще буде, якщо вона чотири роки відучиться в одному закладі, а потім разом зі своїми однокласниками безболісно перейде до 4-го ліцею, і будуть продовжувати там своє навчання.

- А як щодо інших шкіл, де не будуть набиратися перші класи? 

- У 25-й школі набрані перші класи йдуть до 24-ї школи. У 22-й школі один клас йде до 24-ї, інший - до 5-ї. У 16-й школі перші класи йдуть до 10-ї школи. У 6-й школі перші класи йдуть до 11-ї. 

Ми повинні зробити цю реформу, тому що це норма нашого законодавства. Якщо ми цього не зробимо, у нас взагалі жодна дитина потім не отримає свідоцтво про закінчення школи

- Таке питання: ось, наприклад, 11-а школа. З 2024 року вона повністю буде початковою. Але там є вчителі, які викладають історію, хімію, фізику та інші профільні предмети. Вони будуть звільнені? 

- Ні, вони будуть переведені до інших закладів, де не вистачатиме вчителів, куди перейдуть більше п'ятих класів. Наприклад, 22-а школа - там вчителі з 24-ї будуть читати предметні години у тих п'ятих класах, які зараз випускаються і перейдуть до 22-ї школи.

Це не проблема. Так, я згодна, що це незручно для вчителів, але ми від цього не можемо відійти.

- Як буде відбуватися підвіз учнів з дмитрівської та новоселівської шкіл?

- Зараз у нас є підвіз з Василівської Пустоші до 10-ї школи. Це наша практика, яка існує вже багато років. Ми підвозимо дітей і у 33-ю школу, і в 13-у. Досвід у нас є. Таким самим чином ми будемо складати договори з перевізником і діти [з Дмитрівки та Новоселівки] будуть підвозитися автобусами до закладів, а після закінчення навчання - додому. 

- Я поставив всі питання, які хотів. Можливо, ви хотіли би додати щось від себе?

- У мене звернення до батьків учнів: будь ласка, не треба зараз дуже гостро реагувати. Ми розуміємо, що це процеси, які змінюють наші життєві підвалини, змінюють те, до чого ми звикли. Але ми від цього нікуди не дінемося - ми повинні зробити цю реформу, тому що це норма нашого законодавства. Якщо ми цього не зробимо, у нас взагалі жодна дитина потім не отримає свідоцтво про закінчення школи. 

Якщо є якісь питання, ви можете завжди і прийти, і зателефонувати, вирішити все в індивідуальному порядку, і звернутися до керівників своїх закладів - вони обізнані у цій реформі. Вони допоможуть усе пояснити і дадуть свої рекомендації, як вчинити у тій чи іншій ситуації.

Інші статті на цю тему

posledniy-zvonok-shkola-24-7
1

Пропозиції інших компаній були відкинуті, хоча вони пропонували свої послуги за значно менші гроші

licey-8-kramatorsk

В обласному департаменті освіти і науки розповіли про особливості нового навчального року

коментарі