Важливо :: 31 серпня 2020 20:30 , Краматорск Пост
foto-4

Сьогодні не варто закручувати гайки: інтерв'ю із головним санітарним лікарем однієї з найбільш заражених областей

Ситуація, яку Рівненщина переживає зараз, може повторитись у східних, центральних, південних регіонах країни. І, не зважаючи на регіональний статус лікаря, те що він розказує цікаво, і стосується усієї країни

27 серпня, на позачерговому засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, затвердили рішення про встановлення рівнів епідемічної небезпеки поширення COVID-19.

Зокрема, до червоної зони віднесли:

- міста Івано-Франківськ, Калуш та Коломия, Городенківський, Косівський та Тисменицький райони Івано-Франківської області;

- міста Біляївка та Ізмаїл Одеської області;

- міста Дубно та Острог, Костопільський та Радивилівський райони Рівненської області;

- міста Бережани та Чортків, Бережанський район Тернопільської області;

- місто Чернівці, Вижницький, Глибоцький, Заставнівський, Кіцманський та Новоселицький райони Чернівецької області.

Станом на 30 серпня в п’ятірці лідерів за кількістю виявлених хворих: Львівська область, місто Київ, Чернівецька, Рівненська та Івано-франківські області.

А статистика за всіма областями, за інформацією МОЗу, виглядає таким чином:

Область чи містоКількість випадків захворювання на COVId-19 на 30.08.2020
Львівська область14356
м. Київ13093
Чернівецька область10145
Рівненська область9098
Івано-Франківська область9014
Харківська область8889
Закарпатська область7456
Одеська область7094
Тернопільська область5865
Київська область5580
Волинська область5417
Вінницька область3948
Житомирська область3213
Хмельницька область2402
Дніпропетровська область2306
Чернігівська область1777
Запорізька область1558
Черкаська область1538
Сумська область1456
Донецька область1416
Миколаївська область1169
Кіровоградська область810
Полтавська область770
Херсонська область392
Луганська область312

«Четверта влада» поспілкувалася з  головним санітарним лікарем Рівненщини однієї з тих, де найбільше виявлено заражених, Романом Сафоновим про те як починалася епідемія в області, чому область в лідерах за кількістю хворих та про доцільність карантину.

– На початках, в період найжорсткішого карантину, активно обговорювали середовища підвищеної небезпеки. Говорили про лікарні і церкви…

– Умовами швидкого розповсюдження хвороб, що передаються повітряно-крапельним шляхом (у нашому випадку – переважно крапельним), є обмежене закрите приміщення і велика кількість людей в ньому. Природно, у лікарняному середовищі ризики є одними з найвищих. Ми бачили це, зокрема, і з повідомлень про сплески захворюваності серед медперсоналу.

Дезінфекція приміщення сільської церкви на Рівненщині. Фото Національної поліції

Десь вогнищем епідемії ставали заклади торгівлі, десь церква… Нашим головним завданням було локалізувати небезпеку. Встановлення блок-постів у Тинному, Зорі та інших селах було швидким і дієвим засобом. Епідеміологи в цей час перевіряли контакти заражених, перериваючи ланцюги передачі інфекції.

Поки кількість хворих обчислювалася десятками, наша діяльність, як на мене, була цілком ефективною. Але, коли ж рахунок пішов на тисячі і потенційно контактною стала чи не половина населення області, працювати стало значно складніше.

– Уточніть, будь ласка, який рівень захворюваності має бути щоб у країні була визнана епідемія?

– Для різних інфекцій рівень має бути різним. Бо одна с справа – це грип, а інша – ебола, яка, слава Богу, до нас не дійшла, але десяток захворювань вже можна було б епідемією вважати. 

Законодавчого визначення відсотку для епідемії ще немає. Але у нас є населені пункти, де навіть рівень Covid-19 досягає того рівня, за якого прирівнюють до епідемії при грипу.

Наприклад, у Дубно, де більше 500 хворих на 100 тисяч населення. В нас в області більше двох з половиною тисяч активних хворих. Та дайте нам зараз стільки ж – і всі ліжка в лікарнях будуть зайняті. І це означатиме, що паралізована система охорони здоров'я, направлена на лікування інших хворих.

Це так звана дезгрупа – бригада спеціалістів дезінфекторів та дезінструкторів, які проводять дезінфекцію приміщень, де виявлені хворі. Залежно від площі, яка потребує обробки, виїжджають від однієї до 3-4 людей. Одна група обробляє 5-7 осередків за день. Це може бути як квартира так і 3-4 поверхи в якійсь організації. За словами Романа Сафонова, якщо людина лікується амбулаторно вдома, то сенсу обробляти квартиру жодного – за кілька годин після роботи бригади все буде знову заражено. Але якщо людина госпіталізується та залишаються здорові співмешканці або колеги по роботі – тоді є потреба. Фото обласного Лабораторного центру

– Які повноваження у налагодженні роботи на місцях має санітарний лікар області?

– Нормативно-правові акти, які регулюють роботу головного санітарного лікаря області, передбачають: якщо йде погіршення епідемічної ситуації в регіоні, він має право ініціювати введення жорсткіших обмежувальних заходів.

Вважаю, свого часу саме своєчасне введення карантину дозволило запобігти сотням смертей, які ми потенційно могли би мати. А іще – що не менш важливо – був виграний час, аби краще підготуватися до протидії, на той момент, іще малодослідженій пандемії.

Не думаю, що у когось складається враження, що заходи щодо протидії Covid-19 найближчим часом перервуться. Зрозуміло, що це доволі надовго. Але, на сьогодні маємо рівень захворюваності цілком прийнятний для того, аби наша медицина могла дати йому раду.

Які карантинні заходи безглузді

– Які карантинні рішення вважаєте безглуздими чи невмотивованими?

– Не буду тут оригінальним, якщо згадаю сумнозвісну заборону відвідування скверів і парків, прибережних смуг. Чого прибережних смуг? Я досі не зрозумів (сміється). Ну нехай сквери і парки ще можна було пояснити великою кількістю людей. А прибережні смуги – це ж поодинокі там відвідини були. Другий момент – мова йшла про дезінфекцію вулиць.

Більшість не стикалася з коронавірусом

– Коли ходиш вулицями, немає враження, що у нас діють карантинні заходи. Люди переважно ходять без масок, інколи надягають їх, але тільки на рот. Інколи і в приміщенні можна побачити людину без маски. Цього стає все більше. Виникає питання, чи можливо взагалі зробити карантин жорсткішим?

– Літньої пори ультрафіолет допомагає знищувати збудник. В цей період хворіють в значно легшій формі, а відповідно і сплесків епідемії не виникає. Думаю, сьогодні не варто закручувати гайки.

Головний санітарний лікар України зі мною не погоджується, але я вважаю, влітку достатньо вживати побільше продуктів, що містять вітаміни та частіше перебувати на відкритому повітрі. І захворюваність протікатиме значно легше, тим більше із збільшенням кількості пасажів (передачі інфекції від однієї людини до іншої) збудник, зазвичай, втрачає силу.

Фото 5. За словами Романа Сафонова пізніше побачили, що вірус не настільки стійкий, як думали – на нього діяли не лише спеціальні сильнодіючі дезінфектанти, а й прості побутові хлорвмісні засоби та й зберігається в навколишньому середовищі він набагато менше ніж очікували: використана маска вже за добу безпечна для звичайної утилізації, так само з обробкою робочих поверхонь: якщо людина захворіла на роботі у п'ятницю, то обробляти в понеділок особливого сенсу вже немає – вірус сам загине. Але це все стало відомо лише через багато часу. Фото обласного Лабораторного центру

Як би там не було, припиняти роботу  закладів у разі виявлення там грубих порушень, входить у сферу моїх повноважень. Бо часто люди потрапляють до нас на стаціонар саме після перебування на ринку або інших місцях масового скупчення.

Чимало земляків і досі не мали справи з проблемою коронавірусу. Якщо взяти статистично, у нас захворіло більше 9 тисяч людей. Помножте цю суму на кількість їх родичів, в середньому на 4-5. І що таке 32-40 тисяч на фоні більше ніж мільйона населення Рівненщини? Чому маємо дивуватися?

В процесі роботи нам не раз траплялися надто комунікабельні, і в той же час безвідповідальні люди, які заразили одразу велику кількість людей. Через поцілунки, обнімання і значну кількість подібних контактів. Вони про це не знали. Але відбувалося все у період жорсткого карантину, а отже було прямим і завідомим порушенням законодавства.

Як на мене, витрати на діагностику і лікування заражених мали би покладатися саме на таких «суперпоширювачів».

Я весь час отримую інформацію про десятки складених протоколів про порушення обмежувальних заходів. Це свідчить, що робота контролюючими органами ведеться.

Зрозуміло, бізнес шукає шляхи, щоб заробити. Але це зовсім не звільняє від відповідальності і розуміння, що там, де є сто людей завжди знайдеться хворий. Це стосується, зокрема, також і масових весіль чи днів народжень.

У контролюючих органів є повноваження, як накладати фінансові санкції, так і припиняти роботу того чи іншого закладу. Щодо точної кількості цих випадків, варто цікавитися у Держпродспоживслужби та Нацполіції.

Польський і шведський сценарії в Україні

– Верховний суд України нещодавно звертався в Конституційний суд України і просив його встановити, чи є обмеження, встановлені на час пандемії конституційними. Вам особисто закидали, що порушуєте чиїсь права?

– До мене особисто таких закидів не було. А щодо вищих інстанцій, то йдеться про споконвічний конфлікт індивідуальної свободи і убезпечення колективу від певних ризиків. Це як сперечатися про вакцинацію. З одного боку медицина переконує, що вона необхідна. З іншого, лунає відповідь, що кожна людина має особисте право не щеплюватися.

В більшості країн світу інтереси колективу зазвичай ставляться вище інтересів однієї конкретно взятої особи.

Сьогодні багато говорять, мовляв, жорсткіші заходи, як в авторитарних країнах, могли би бути дієвішими. Але особисто я волію жити при демократії.

Жорсткість покарання за порушення пандемії у нас приблизно така ж, як і жорсткість покарання за інші правопорушення. Але ця проблема значно глобальніша за регіональну політику і має вирішуватись на міжнаціональному рівні.

На жаль, громадянська свідомість українців перебуває на тому рівні, на якому перебуває. Це те, чого ми не можемо не враховувати, рівняючись на досвід Швеції, Китаю чи когось іншого.

– З якою країною, на вашу думку, сьогодні коректно порівнювати перебіг пандемії в Україні?

– У багатьох моментах він повторює той, що був у Польщі. Раніше я спостерігав, що у нас з кількатижневим запізненням повторюється те саме, що було у них. Тим не менше, змушений констатувати, що ситуація в Україні плавно перейшла радше у шведський сценарій, коли обмежувальні заходи мінімізовані, а рівень захворюваності лишається одним з найвищих в Європі.

– Часто доводиться чути, от коли хворих було мало, карантин ввели жорсткий. Тепер же, хворих значно більше...

– Якщо говорити про період жорсткого карантину, не вважаю, що ми допускали якісь кардинальні помилки. Звичайно ж, були моменти, по яких я вважаю, що не допрацював. І тоді це розумів, але фізично не мав ні часу, ні ресурсів, аби зробити так, як хотілося. Тому, думаю, навіть коли б мав можливість переграти ситуацію, усе одно вчинив би, як вчинив. Тим не менше, ми працювали навіть більше, ніж могли.

Нинішнє послаблення запобіжних заходів, вважаю, є природним, бо ми не можемо підпорядкувати все життя держави виключно боротьбі з епідемією.

Це правда, зберігається дуже високий рівень захворюваності. Тим не менше ситуація є відносно контрольована. Натомість, що відбуватиметься в осінньо-зимовий період прогнозувати важко.

Часто доводиться чути про можливість другої хвилі корона вірусу, але особисто я переконаний, у нас іще навіть перша не завершилася. Тільки, коли матимемо кількість нових випадків менше 20-ти на день і ця тенденція триматиметься бодай два тижні, з’являться підстави говорити, про щось подібне. Поки ж триває перша хвиля і натяків на стабілізацію епідситуації немає.

Переконаний, свій шлях пройде кожен регіон. Не виключаю, що ситуація, яку Рівненщина переживає зараз, пізніше може повторитись у східних, центральних, південних регіонах країни.

Уникати не мертвих, а живих

– Навіщо померлих від коронавірусу ховають в мішках?

– Дуже хороше питання. Особисто я іронічно ставлюся, коли півметра хлорки насипають, кладуть мішок в закриту труну і іще хлоркою присипають. Епідеміологічно це ніяк не обґрунтовано. Мертвий не здатен заразити. Тим більше після обробки, якій його піддали.

Разом з тим, не варто забувати: якщо людина померла від коронавірусу, дуже висока вірогідність, що його родина також заражена. Тому, щоб уберегтися, просто уникайте поцілунків та інших контактів з цими людьми. Які б почуття вас не переповнювали.

Чому різні підходи до визначення червоних зон

– Яким чином сьогодні відбувається поділ області на червоні і зелені зони? Чим, у першу чергу, відрізняється ситуація в одних та інших районах?

– Найбільш болючими для людей проблемами перебування у червоній зоні є припинення транспортного сполучення та дистанційне навчання, припинення планових госпіталізацій. Натомість, до помірних вимог «зелених територій» ми вже звикли і вони, про що вже було сказано, надовго.

Критерії червоних територій – захворюваність більше 240 випадків на 100 тисяч населення за останні 14 днів для обласного центру, районів і міст обласного значення із населенням менше 70 тисяч осіб.

Для районів більше 70 тисяч норматив жорсткіший: щоб потрапити в червону зону, достатньо 160 випадків на 100 тис. населення. Іншим критерієм є завантаженість ліжок 5 днів поспіль більше 75%. Поки що ми тримаємо рівень близько 50%.

Можна прогнозувати збільшення кількості червоних та інших «проблемних» зон впродовж найближчих 2-4  тижні. Тому необхідність  мобілізації спільних зусиль актуальна як ніколи.

– Найпопулярніше питання із соцмереж, коли, на вашу думку, епідемія може завершитися?

– Зрозуміло, що у цьому та у першій половині наступного року це точно не скінчиться. Вірус не дуже традиційний, тому просто переносити на нього уявлення про перебіг інших гостро-респіраторних захворювань не зовсім правильно. Але, якщо це все таки відбуватиметься схожим чином, можемо спрогнозувати проміжок, тривалістю у приблизно півтора роки.

Думаю, в осінньо-зимовий період буде ще один, набагато більший, підйом захворюваності, а далі пандемія поступово піде на спад.

Спілкувалися: Максим Коломис, Антоніна Торбіч, "Четверта влада"

Інші статті на цю тему

karantin-koronavirus

Краматорськ - серед лідерів за рівнем захворюваності

lokdaun-kramatorsk

Промислове виробництво в основному впало, а ось роздрібна торгівля зросла

kritij-rinok-karantin-kramatorsk

В четверг, 23 сентября в Краматорске и на всей территории Украины начнут действовать правила желтой зоны. Что запретят и какие запреты смогут обойти вакцинированные

коментарі