Важливо :: Життя громади :: 25 жовтня 2023 15:05 , Краматорск Пост
nelya-shtepa

Шостий суд над Штепою: справу колишньої очільниці Слов’янська знову розглядатимуть з самого початку

Розповідаємо про хід розгляду справи, що триває вже 9 років

Ще на початку вересня стало відомо, що справу ексголови Слов’янська Нелі Штепи вкотре перенесли на два місяці.

Прийдешній суд має бути вже шостим, на якому справу розглядатимуть наново.

Нагадаємо, що Нелю Штепу звинувачують у пособництві проведенню незаконного референдуму у Донецькій області, а також у створенні терористичної організації та посяганні на територіальну цілісність України. За даними слідства, у 2014 вона сприяла захопленню міста бойовиками, яких підтримувала рф. Тоді Слов’янськ був окупований з квітня по липень. За версією звинувачення, дії Штепи призвели до загибелі людей. 

Її затримали у липні 2014 й наступні три роки вона перебувала під вартою. З 2017 ще один рік вона знаходилася під домашнім арештом з електронним браслетом. У січні 2018 році сплив термін і цього запобіжного заходу.

У липні 2021 року Нелі Штепі обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Тобто вона не перебуває на волі, але не може покидати Україну, має інші певні обмеження й обов’язки щодо взаємодії з судовою владою.

Суди над Штепою тривають вже 9 років. Журналісти видання Watchers з посиланням на відповідь Харківської обласної прокуратури описали, чому новий суд досі не почав розгляд та що відбувалося з минулими судовими розглядами по цій справі.

Чому новий суд досі не почав розгляд?

До початку великої війни справу колишньої очільниці Слов’янська слухав Орджонікідзевський райсуд Харкова. На той момент там вже дослідили докази, допитали обвинувачену та майже усіх свідків. 

Проте у березні 2022-го через початок великої війни всі справи, підсудні цьому суду, скерували до Київського райсуду Полтави. 

Але, як пишуть журналісти, процедура визначення судді для справи у Київському суді Полтави відбулась лише через рік після передачі справи – 21-го лютого 2023-го. Слухання справи розпочато зі стадії підготовчого судового засідання, тобто з самого початку. 

Перше засідання у суді в Полтаві мало відбутись 19-го квітня 2023-го. Але цього не сталося через хворобу Штепи та зайнятість одного з її захисників в іншому засіданні. Така сама причина була й в перенесенні слухання в вересні.

У прокуратурі також зазначили: Нелю Штепу не оголошували у розшук у зв’язку з відсутністю на це підстав, адже підсудна знаходиться на території України.

Наступне засідання, нагадаємо, має відбутися 6 листопада.

Що відомо про хід розгляду справи Штепи?

Вперше обвинувальний акт у справі Штепи надійшов до Червонозаводського районного суду Харкова 31-го жовтня 2014-го року. Інкримінований їй злочин територіально належав до іншого суду, саме тому глава установи скерував подання до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ. Але справу лишили за цим судом. 

31-го січня 2017-го року глава Червонозаводського суду звернувся до апеляційної інстанції щодо зміни підсудності. Адже після задоволення заяв про відвід і самовідвід судді Віктора Єжова, який входив до складу колегії, у Червонозаводському районному суді не змогли утворити новий склад суду через брак суддів. 

Через цю обставину справу скерували до Комінтернівського районного суду Харкова, де розгляд почався із самого початку. Але, за зверненням захисників Штепи, 25-го травня 2017-го року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ апеляційного суду Харківської області вирішила направити справу для розгляду до Ленінського райсуду Харкова. 

Того часу Штепа ще перебувала під вартою. Її адвокати намагалися відвести колегію суддів та прокурорів у справі. У січні 2018-го року судді Євген Ольховський, Анжеліка Гримайло та В’ячеслав Євтіфієв взяли самовідвід, посилаючись на обставини, які можуть вказувати на їх упередженість. Адже прокуратура Харківської області тоді розслідувала ймовірне отримання суддями Ленінського райсуду хабаря. 

Надалі за справу взявся Жовтневий суд Харкова. Але вже у лютому 2018-го року адвокати Штепи відвели суддю Наталю Васильєву від розгляду. 

У 2018-му році обвинувальний акт надійшов до Орджонікідзевського  районного  суду Харкова, де розгляд знову почали спочатку.

У 2019 році Штепа, за рішенням ЄСПЛ, отримала 3600 євро компенсації за порушення права на свободу, а саме за занадто довге перебування у СІЗО.

До початку повномасштабної війни 2022 розглядом справи займався саме Орджонікідзевський  районний суд Харкова.

Інші статті на цю тему

policiya-naruchnyky

Інформацію він поширював у Телеграмі-каналі

nelya-shtepa

Ексголова Слов’янська цьогоріч пропустила всі судові засідання по її справі через стан здоров’я обвинуваченої

dnr-kramatorsk

Обидва залишаться на волі попри судимості

коментарі