Важливо :: Гроші :: 21 грудня 2021 11:30 , Краматорск Пост
spromojnist-budjetu-maista

Спроможна чи не дуже? Як виглядає скарбниця Краматорської громади серед бюджетів інших обласних центрів

Краматорська міська територіальна громада посіла передостаннє місце в рейтингу фінансової спроможності територіальних громад обласних центрів

Про це свідчать результати дослідження наших партнерів - Центру спільних дій. Аналітики Центру спільних дій проаналізували наш бюджет та бюджети інших обласних центрів і підготували матеріал, у якому розповідають, чи вистачає органам місцевого самоврядування (ОМС) грошей для виконання своїх повноважень, та створили рейтинг фінансової спроможності територіальних громад обласних центрів. Він показує, наскільки ефективно ОМС нарощували свій фінансовий потенціал у 2018 -2021 роках.

test натисніть на зображення для перегляду у великому розмірі

Рейтинг складений на основі 10 індикаторів, за кожен із яких присуджувався низький, середній або високий рівень спроможності. Детально ознайомитись із методологією дослідження можна за посиланням. 

У 2021 році Краматорська МТГ розділила у рейтингу 11-те місце із 12 можливих із сусідньою Сєвєродонецькою та Миколаївською МТГ. Кожна з цих громад отримала по 25 балів зі 100 можливих. Очолює цьогорічний рейтинг Дніпровська МТГ. 

У 2021-му Краматорська МТГ отримала 10 балів лише за “Видатки на утримання апарату управління на 1-го мешканця”. Цей індикатор відстежує “вартість” управлінського апарату громади – скільки кожному мешканцю коштує утримувати всіх місцевих чиновників. Цього року кожному мешканцю громади утримання апарату управління коштує 488 гривень. До прикладу, Сєвєродонецька МТГ, яка розділяє передостаннє рейтингове місце з Краматорською МТГ, у 2021-му не отримала 10 балів за жоден із індикаторів.

Від 2018 року Краматорська МТГ завжди посідала останні місця в рейтингу. У 2018-му була на 12-му (з 13-ти), у 2019-му — на 14-му (з 14-ти), а у 2020-му на 10-му (з 11-ти).

Читайте також Бюджет міста на наступний рік склав майже 2 мільярди гривень

test
натисніть на зображення для перегляду у великому розмірі

Найвищим показником, який громада досягала за цей період, була оцінка в 40 балів у 2018-му році. Тоді утримувати місцевих чиновників одному жителю коштувало 430 гривень, а на всю зарплату з бюджету виділяли менше 40%. Найвищий бал також був за рівень капітальних видатків, що показувало спроможність ОМС “грати в довгу” та забезпечувати реальний соціально-економічний розвиток громади.

З року в рік Краматорська МТГ має низькі показники в індикаторах “Доходи загального фонду на 1-го мешканця” та “Рівень дотаційності місцевого бюджету”. Перший дозволяє визначити, наскільки ОМС може забезпечувати потреби кожного жителя громади виключно тими грошима, які збирають на її території. Оцінка 0 означає, що МТГ має низький рівень доходів — 4645 гривень на 1 мешканця. 

Краматорська МТГ має низький рівень дотаційності місцевого бюджету — лише 1,1%. Цей показник означає спроможність громади ці гроші віддавати до державного бюджету, звідки вони перерозподіляються у “бідніші” громади. 

Раніше в Центрі спільних дій аналізували, на які потреби мешканців управлінці спрямовували кошти у громадах обласних центрів. Зокрема, аналітики оцінили бюджети Харківської, Дніпровської, Сєвєродонецької та Краматорської територіальних громад за 2018–2020 роки.

АвторКостянтин Шокало, Центр спільних дій

* * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили;

Ви також можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook. Слідкуйте за нами у Instagram.