Важливо :: Життя громади :: 12 жовтня 2020 10:43 , Лєра Пімкіна
supersorters-event-2

Supersorters: цікавий досвід Чернігова в сортуванні сміття може бути корисним для Краматорська

Як можуть допомогти рідному місту у вирішенні проблем сміття ековолентери та громадські активісти

Протягом останніх років ми отримуємо тривожні сигнали щодо екологічної катастрофи в сіті. Сміття стає все більше, а роздільний збір відходів в Україні  все ще на низькому рівні. Держава поки що не створила належних умов для цього.

Що стосується ситуації зі сміттям в Краматорську, проблема тут існує в широких масштабах, а вирішувати її  намагаються поки що теж "точково", силами небайдужих активістів. Цікавим прикладом можна назвати "сортувальній проєкт" в одній із шкіл міста, започаткований мамами школярів і підтриманий директоркою. В цілому ж ситуація з сортуванням сміття в Краматорську поки що дуже далека від вирішення, хоча її і намагаються "розколихати" вже майже 20 років.

Нещодавно, відвідавши Чернігів, наші журналісти побачили приклад цікавого освітнього проекту та відповідального сортування сміття, яким хочемо поділитися із вами.

Коли влада міста не бачить проблему, або не вважає її досить серйозною, на допомогу приходять активісти.

В Чернігові, як і в Краматорську, проблема сортування сміття і досі не вирішена. Тому, на допомогу рідному місту прийшли активісти та волонтери з громадської організації "Еко місто".

Керівник ГО «Еко Місто» Сергій Безбородько розповів, як вони почали поступово вирішувати проблему сміття в своєму місті.

Керівник ГО «Еко Місто» Сергій Безбородько Керівник ГО «Еко Місто» Сергій Безбородько разом з однодумцями започаткували проект Supersorters

 «Одного разу під час прибирання сміття на вулицях Чернігова, було вирішено відсортувати та здати його.

З того часу я почав сортувати й вдома. А також став багато читати про різні види пакування, щоб розуміти які види є найбільш безпечними для екології, - розповідає Сергій Безбородько.

Ми зрозуміли, що так само багато містян замислюються над цією проблемою, але не знають з якого боку до неї подступитися, як сортувати, куди здавати відсортоване сміття. Так і народився проект  «Supersorters».

Своїми силами та з допомогою волонтерів було відремонтовано приміщення, яке раніш було старим гаражом, закуплено обладнання для станції сортування.

волонтери займаються сортування м сміття

Сергій розповів, що окрім звичного пластику та паперу, на станції можна залишати плівку, одноразові пакети, паперовий посуд, пакети з бульбашками, пакети від молочної продукції та тетра паки. Ці види продукції не приймають звичайні пункти прийому сировини, а активісти "Еко міста" відправляють його на переробку до Києва.

Результат роботи за ці місяці був неочікуваний. З моменту відкриття станція відправила на переробку більше 5000 кг пластику, скла і макулатури.

Інша складова проєкту «Supersorters» - освітня. В чернігівських школах було встановлено пункти роздільного збору відходів з трьох контейнерів: для макулатури, ПЕТ-тари та алюмінієвих бляшанок.

Вторсировину зі шкіл забирає місцевий підприємець, а виручені кошти школи використовують на власний розсуд.

Краматорськ, як згадувалось вище, також мав досвід встановки таких пунктів прийому сировини, але після декількох місяців роботи, щось пішло не так, сміття ставало все менше, діти втрачали інтерес до сортування.

"Звичайно, це розповсюджене явище, коли контейнери встановлено, а цікавості у дітей немає, розповідає Сергій, але ми заздалегідь підготували почву. Було проведено заняття для вчителів та директорів шкіл, зацікавли спочатку їх, а потім вони в свою чергу почали доносити інформацію до дітей".

Ще один з напрямків діяльності проекту «Supersorters» - навчання "екоменторів", які будуть навчати інших, як розбиратися у видах сміття та куди їх здавати.

test

test

"Після місяця прийому сміття ми зрозуміли, що це тільки початок, що людям потрібно докладно пояснювати про інший спосіб життя, який називається  "Нуль відходів". Це відповідальний підхід до споживання пластику та вибору пакування в магазині. На цих курсах ми розповідаємо, що не вся вторинна сировина, нажаль, може піти на вторинну переробку, багато пластику, який ми купуємо в магазинах, йде на спалювання, а це дуже дорого та шкідливо для оточення."

Екоментори провели 150 лекцій, які почуло приблизно 4000 осіб.

Бажаючих стати волонтерами стає дедалі більше, і, що приємно, молодь та діти дуже зацікавились цим проектом. І саме небайдужість людей надихає активістів рухатися цим шляхом.

Можливо досвід Чернігова надихне когось на подібний проект в Краматорську, і через освіту та комунікації з'явиться змога надихнути людей на свідомий спосіб життя.

Інші статті на цю тему

sapphire-3-general
pokrishki (1)

Виявляється, "радянської спадщини" не так вже й легко позбутися

preskonferenciya-mizhnarodnogo-proyektu-chiste-povitrya-dlya-ukrayini-u-kramatorsku (1)

Чеські експерти з екології проведуть низку круглих столів з місцевими представниками влади та громадскості щодо регіональних планів покращення якості повітря