
«Таке враження, що у нас тут суцільна «наркологія», – краматорці про «сухий» закон на Донеччині
З початком повномасштабного вторгнення рф у деяких регіонах України запровадили заборону на продаж алкогольних напоїв на час дії воєнного стану.
Пояснення такої заборони досить просте — це вплив алкоголя на реакції людини, зокрема на небезпеку, оскільки він уповільнює роботу центральної нервової системи.
Продаж алкоголя у Донецькій області минулого року забороняли двічі
Вперше про заборону на продаж алкоголя у Донецькій області повідомив 1 квітня минулого року очільник Донецької ОВА Павло Кириленко у своєму телеграмі:
Справа не обмежилася лише квітневим розпорядженням. 11 липня 2022 року наказом командувача оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» у Донецькій області було заборонено торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Про це повідомив сайт Донецької ОДА. У наказі йшлося зокрема про те, що «На території області буде організоване також патрулювання з метою контролю за дотриманням заборони торгівлі алкоголем». Тому влітку було організоване патрулювання з метою контролю за дотриманням заборони торгівлі алкоголем.
Скільки правопорушень щодо обігу алкоголя виявила патрульна поліція
Результати патрулювання за сім місяців ми дізналися у Патрульній поліції Краматорська та Слов’янська. На середину лютого вони були такими:
З липня 2022-го до середини лютого 2023-го Патрульна поліція Краматорська та Слов’янська виявила 47 правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом алкогольних напоїв. З них: у Слов'янську – 27, у Краматорську – 10, у Олександрівці – 4, Лимані –3, Костянтинівці, Добропіллі, Дружківці –- по 1.
Патрульна поліція продовжує фіксувати нові правопорушення. А значить, сталий попит на заборонену продукцію у регіоні та місті зберігається.

Як заборона на продаж алкоголя вплинула на мешканців Краматорська
Отже, ми вирішили поцікавитися у краматорців різного віку та занять, як часто вони купували алкоголь до початку великої війни, чи вплинула на них заборона на продаж алкоголя і чи вважають вони це правильним рішенням. Ось які різні відповіді ми отримали.
Олег Ботвінов, 49 років, безробітний
Я алкоголь не вживаю, тож особисто на мене заборона на його продаж ніяк не вплинула. Але я вважаю це правильним і необхідним кроком.
Заборона на продаж алкоголя зменшила кількість п'яниць на вулиці і цим рятує мешканцям Краматорська життя.
Майя Шипілова, 54 роки, вчителька
До війни алкоголь я купувала дуже нечасто – з якоїсь нагоди, на свято тощо.
Якось минулого літа я купила пляшечку пива у спекулянтів. Йшла у гості. Доволі дорого це мені обійшлося.
До людей, які полюбляють випити, я себе не відношу. Тому заборона на продаж на мене особливо не вплинула.
Але я не розумію ось чого – війна по всій Україні, а спиртного офіційно немає лише на Донеччині. Таке враження, що у нас тут суцільна «наркологія».
Кому заборона, а кому… Я думаю, що все одно пронирливі люди на цьому чудово заробляють. Сенс такого локального «сухого закону» я до кінця зрозуміти не можу.
Богдан Зуяков, 23 роки, волонтер
Я займаюсь волонтерською діяльністю у Краматорську і усій Донецькій області, де цим можна зараз займатися. Алкоголь взагалі не вживаю. До війни його теж не вживав, а тому мені навіть важко відповісти. Я ніколи алкоголь навіть і не купував.
Відповідно заборона на продаж на мене ніяк не вплинула. Вважаю, що продавати його під час війни є неправильним. Але зараз процвітає контрабанда. Треба боротися з цим.

Едуард Мельников, пенсіонер, інвалід війни 3 групи
До початку великої війни міг випити 1 л сидру на тиждень, та й то влітку. І зараз теж іноді хочеться сидру випити. Мені його з Дніпра передавали. Виходить, що на мене заборона на продаж алкоголя вплинула негативно.
На мій погляд ця заборона не є правильною. Вона вигідна тим, хто «кришує» спиртові потоки. Алкоголь все одно з-під поли продають, але у два рази дорожче. Мені боятися нема чого, тому і кажу як є.
Нічого у нас не змінилося. Тільки постраждали люди, які звикли до певних правил гри. Свого часу ми вже проходили щось подібне. Скільки людей померли від «пальоної» горілки у 90-ті.
Ольга Васильцова, 38 років, фізична особа-підприємець
До цієї війни я купувала алкоголь не часто, тільки на свята або комусь на подарунок.
Заборона на продаж алкоголя особисто на мене ніяк не плинула, тому що я підтримую здоровий образ життя, а якщо вживаю алкоголь, то дуже-дуже рідко. На мою думку заборона на продаж алкоголя під час воєнного стану є цілком правильним рішенням.
Разом з тим хочу відмітити, що є такі моменти, про які я точно знаю, – «любітелі» цього діла все ж таки знаходять канали і місця, де алкоголь можна придбати.
Тому вважаю, що правоохоронним органам треба ретельніше ставитися до цього питання.
Дмитро Котов, 36 років, робітник Краматорськміжрайтепломережі
Один або два рази на місяць – здається, так. Алкоголь я купував нечасто. І то не завжди те, що б я хотів, а як у гості йти чи для гостей. Пиво чи вино.
Мені зараз іноді хочеться випити пива. То, мабуть, трошки заборона на мене вплинула. Пива хочеться, а його нема або є за подвійною ціною, та й то – місця треба знати, де його взяти.
Алкоголем торгують з-під прилавку. Кому дуже треба, той знайде, де купити і гроші на це теж. Думаю, через те, що зовсім дорого, алкаші попили весь спирт з аптек. Так що я думаю, ця заборона неправильна.
А що мене більше турбує як мешканця Краматорська, – це захмарні ціни на все навіть без продажу алкоголя. Хтось нормально заробляє на війні на місцевому рівні. Не було газу – на електроприладах заробляли. Або – це мене шокувало просто – скотч звичайний за 180 гривень! Як вам таке?!
Виходить, що алкоголь не головна проблема з того, що продається або не продається у нас зараз.