Корисно :: Пояснюємо :: 21 липня 2022 15:07 , Краматорск Пост
feiki-o-kramatorske

ТОП-6 небезпечних фейків про Краматорськ та Донеччину

Російські медійники поширюють фейки та маніпуляції, щоб змусити українців панікувати, а весь світ — повірити у викривлену картину світу.

Від початку повномасштабного вторгнення команда фактчек-бота «Перевірка» перевірила більш ніж 42 тисячі новин. З них майже 8 тисяч виявилися фейками. Тож ділимося з вами найнебезпечнішими «вкидами» цієї війни, що стосуються Краматорська та Донецької області в цілому.

Фейк №1. Українські військові завдали удар по Краматорську

8 квітня стало однією зі страшних дат цієї війни. Йдеться про обстріл залізничного вокзалу в місті, внаслідок якого загинули понад 50 людей. Російські ЗМІ звинуватили в обстрілі Україну і заявили, що армія РФ не має «Точки-У», яку начебто Україна запустила по Краматорську.

Але численні факти вказують на те, що радянський тактичний ракетний комплекс «Точка-У» перебуває на озброєнні РФ. На початку березня Росія замість «Іскандерів» почала активно застосовувати ракети «Точка-У» — це встановила незалежна група військових експертів Conflict Intelligence Team. Аналіз розташування комплексу «Точка-У» доводить, що ракета могла бути випущена з території російських «л/днр-рівських» сил, розповідають і показують у StopFake.

Треба взяти до уваги той факт, що Краматорськ перебував і перебуває під контролем України, тож для української сторони не було жодного сенсу обстрілювати свій регіон. Також той факт, що удар завдала саме Росія, підтвердили Пентагон та Євросоюз

Фейк №2. Українці захопили офіс ООН у Краматорську

На початку червня такі російські медіа як AIF.ru та RIA.ru вигадали історію, нібито українська армія «захопила в Краматорську офіс ООН». Своїм першоджерелом вони назвали коментар так званого штабу територіальної оборони «ДНР». 

У штабі заявили, що українці зайшли на територію офісу ООН, забрали три службові машини з дипломатичними номерами, а також перестали пускати працівників міжнародної організації до їхнього майна. Штаб стверджує, що українські військові заборонили працівникам робити фото та знімати відео цього свавілля.

Аби спростувати цей фейк, команда Stopfake звернулася по коментар до речника офісу Кризового координатора ООН в Україні Криштофа Яновські, який спростував інформацію, а також зазначив, що ООН давно не орендує приміщень під свій офіс у Краматорську. У колишньому офісі ООН немає і не може бути співробітників міжнародної організації, як і автомобілів на обліку організації.

Фейк №3. Українські спецслужби підірвали фугас з аміачною селітрою в Донецькій області

Міноборони росії заявили, що українські спецслужби підірвали заздалегідь підготовлений фугас з тоною аміачної селітри під селом Мазанівка. Через це ніби утворилась ядовита хмара, яка перемістилася в бік Краматорська.

фейк про вибух селітри У статті навіть є відео, проте на ньому видно лише момент вибуху та велику помаранчеву хмару. Зрозуміти, хто дійсно підірвав аміачну селітру, не вийде

 Насправді ж склади з аміачною селітрою на Донеччині обстріляла саме російська армія. Про це у Телеграмі повідомила Слов’янська військово-цивільна адміністрація.

правда про вибух селітори Скріншот повідомлення з офіційного Телеграм-каналу Слов’янської ОВА
 

Фейк №4. У Донецьку знайшли в’язня із татуюванням у вигляді свастики

На початку липня в соцмережах опублікували фотографію чоловіка зі свастикою. Люди, які розповсюдили це фото, стверджують, що на ній зображений в’язень у Донецьку. Фото підписували таким коментарем «Ще один нацист, якого “не існує”».

фейк про неонацистів Російські медіа з радістю використали фото невідомого чоловіка із татуюванням-свастикою

Зворотній пошук фото показав, що знімок був зроблений ще у 2005 році у в'язниці білоруського міста Могильов і пізніше неодноразово використовувався у ЗМІ. Це фото спробували використати як фейковий доказ того, що в Україні начебто існують неонацисти.

оригінал про неонацистів

Фейк №5. Бійці «Азова» розіп’яли та спалили живцем бойовика так званої «ДНР».

У середині червня у соцмережах почали розповсюджувати відео, на якому нібито бійці полку «Азов» розіп’яли та спалили живцем невідомого чоловіка.

фейк про страту "днрівця" На момент публікації статті відео вже видалили, та залишились скріншоти

Це відео – постановка, яка поширюється ще з 2015 року. Його опублікувала група російських хакерів «Кібер Беркут». Між іншим, у 2014-2015 роках ці ж хакери постійно публікували фейки про Україну, видаючи всю інформацію під графою «секретні документи». 

Цікаво те, що на відео люди у військовій формі видають себе за бійців «батальйону Азов». Однак «Азов» ще у 2014 році було реорганізовано та розширено до полку у складі «Нацгвардії». Натомість «батальйоном» «Азов» досі продовжують називати саме російські медіа. 

Фейк №6. Відео з полоненим українським військовим Льонею, який розмовляє з командиром і каже, що він у полоні в Донецьку

У соцмережах поширюють відео з діалогом військовополоненого Льоні, який доповідає командиру, що перебуває у Донецьку в полоні. Чоловік каже, що їх відправили забирати поранених з Петровську і нічого не видали – ні зброї, ні оснащення. 

Команда з боту «Перевірка» знайшла першоджерело цього відео у мережі через пошукову систему Google. Виявилось, що пропагандисти поширюють його ще з 2014 року.

фейк про Леоніда
Війна проти України ведеться Росією, в тому числі, на інформаційному фронті. Тож перед розповсюдженням новин в соцмережах радимо надсилати їх до фактчек-боту «Перевірка» — у Telegram чи Viber.

авторка: Софія Цвєткова, журналістка. Матеріал написано Gwara Media, спеціально для Kramatorst Post

 * * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber

Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram

Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок

Інші статті на цю тему

Pakin (6)

У військовослужбовця залишилися батьки і сестра, дитина і вагітна дівчина

svyatogorsk

Чим живе зараз і про що мріє Святогірськ - напівзруйноване місто, що пережило окупацію, але на зламалося і вірить у відродження слави курортної перлини та місця сили

feyki-usaid (6)

Аналіз та спростовання наративів щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда

коментарі