Корисно :: Пояснюємо :: 06 вересня 2021 17:39 , Краматорск Пост
yak-zmusiti-vladu-chuhatis

Три дієвих способи, як змусити міську владу у Краматорську "чухатись"

Але жоден з них не спрацює, якщо ви і самі не будете цього робити

Світлана Шевченко - мешканка звичайної дев'ятиповерхівки по Академічній, 10. Її будинок не є ОСББ. Він був зведений ще за радянських часів. Все, що залишилось на подвір’ї, - це старі спорудження для дітей, колишній будівельний майданчик, який мешканці навколишніх будинків стали використовувати в якості паркування для автівок, “плями” розбитого асфальту та витоптані пішоходами стежки на газонах.

Разом з небайдужими сусідами через депутата Світлані вдалося облаштувати спортивний майданчик, а потім мешканці будинку побачили можливість щось робити самостійно - у конкурсі громадських проєктів.

Це один з інструментів, за допомогою яких ви, краматорці, можете змусити міську владу зробити те, що потрібно саме вам. У вашого будинку тече дах, у дворі немає місць для паркування, немає дитячого майданчика тощо? Ми розкажемо не про один, а про три дієві способи, як ви можете змусити міську владу у Краматорську "чухатись". 

Але одразу попереджаємо: на шляху до перетворень виникнуть перешкоди, які доведеться долати саме вам. Тому якщо ви хочете змусити міську владу "чухатись", вам і самими доведеться це робити.

Спосіб перший: "Бюджет участі"

Щороку у Краматорську проводиться програма "Бюджет участі". Її суть полягає у тому, що кожен містянин може подати на конкурс свій проєкт і виграти на його реалізацію до 500 тисяч гривень - ці гроші виділяються з міського бюджету. Зазвичай цей конкурс проводиться кожної осені.

Краматорский исполком

Какие способы влияния на местную власть есть у краматорчан и как они используются

"Бюджет участі" у Краматорську реалізується за міською цільовою програмою “Громадський бюджет міста Краматорськ на 2021-2025 роки” на платформі “Громадський проєкт”. Цю програму у місті виконує Координаційна рада, до складу якої наразі входять 17 членів. Склад періодично оновлюється, але за умови дотримання вимоги щодо сфери діяльності її представників: 50% Координаційної ради складають представники влади, 50% - представники громадськості.

Наразі всі проєкти Світлани Шевченко з благоустрою є переможцями "Бюджету участі", який у Краматорську реалізується на платформі “Громадський проєкт”. Завдяки участі у цій програмі їй вдалося облаштувати у дворі своєї багатоповерхівки дитячий майданчик, озеленити територію, замість стежини проложити асфальтований тротуар та відокремити імпровізовану автопарковку від іншої території двору. 

test Світлана Шевченко тричі перемагала у конкурсі "Громадський проєкт"

Як це їй вдалося?

По-перше, за словами Світлани, вона тверезо оцінила обсяг робіт і вирішила поділити його на три етапи. Спочатку подала проєкт на облаштування дитячого майданчика, наступного року - на озеленення території, ще наступного року - облаштування паркування. Поступово реалізувати задум було легше.

По-друге, Світлана дуже ретельно готувала кожну проєктну заявку, враховувала бюджет, шукала обладнання та матеріали для облаштування двору.

По-третє, вона об’єднала сусідів-однодумців, разом з ними вони проводили “агітацію” серед мешканців їхніх та сусідніх будинків, розвішували оголошення по ліфтах та під’їздах, проводили рекламні компанії у Фейсбуці, просили проголосувати всіх родичів, друзів, знайомих. Навіть виходили до відділення банку, що розташоване на першому поверсі їхнього будинку, та просили відвідувачів проголосувати за їхній проєкт через термінал.

“Виграти конкурс складно. І виграти - це половина справи. Реалізувати проєкт у тому вигляді, в якому ти його задумав - ось основна складність. А спілкування з нашими міськими комунальними підприємствами, які є виконавцями проєктів, це взагалі випробування стійкості”, - розповідає Світлана.

Вона виділила основні проблеми, з якими зіштовхнулася на власному досвіді:

  • Незацікавленість комунальних підприємств: вони досить кволо та неякісно можуть виконувати роботу. Часто виконавці намагаються економити на матеріалах та порушують терміни виконання робіт.
  • Відсутність будь-якого контролю з боку організаторів конкурсу: автори проєктів часто не знають, де шукати підтримки у разі виникнення суперечок з виконавцями робіт.
  • Відсутність обслуговування нових споруд після реалізації проєктів.

Що робила Світлана?

Завзято контролювала кожний етап виконання. Відстоювала кожний пункт кошторису свого проєкту.

Вона дізналася номера телефонів всіх задіяних у її проєкті відповідальних робітників - бригадирів та начальників. Якщо виникали питання чи суперечки, не соромилася телефонувати керівникам підприємств. За підтримкою зверталася до голови Громадської ради Краматорська.

Частим нагадуванням про себе Світлані вдалося вплинути на комунальників. Вона каже, що настільки була невгамовною, що підрядники самі почали їй телефонувати, щоб узгодити якісь деталі. Також це вплинуло на термін виконання - цього року її проєкт майже завершили хоч із затримкою, але не такою, як минулих років.

Щодо обслуговування дитячого майданчика Світлана разом із сусідами зверталися за допомогою до управляючої компанії. Щодо догляду за висадженими рослинами - поки полив організовують власними зусиллями.

На цих слайдах можна побачити двір по Академічній, 10, до і після участі у "Громадському проєкті":

"Потрібен час, щоб удосконалити систему"

Ми попросили прокоментувати ситуацію з впровадженням програми "Бюджет участі" у Краматорську членкиню координаційної ради “Громадського проєкту” Марину Романцову

Пані Марина акцентує увагу на тому, що автори проєктів мають бути активними на всіх етапах конкурсу.

“Сама ідея та мета “Громадського проєкту” - це підтримка людини, яка зуміє не тільки знайти проблему у місті, але й зможе її вирішити, приймаючи безпосередню участь в процесі. Недоліки, звісно, є. Потрібен час, щоб удосконалити систему. Тому, так, зі складнощами, особливо під час реалізації, авторам доводиться зіштовхуватися і вони мають їх долати, докладати зусиль. Саме в цьому й сенс конкурсу - втілити власну ідею", - каже Марина Романцова.

Вона погоджується, що комунальні підприємства демонструють певну аморфність на етапі відбору заявок. Вони повинні дати свій вузькоспеціалізований аналіз попередньо відібраних проєктів, але деякі комунальні підприємства не встигають своєчасно. І узгодження з авторами проєктів відбуваються вже після перемоги. І в авторів виникають цілком виправдані упередження щодо комунальників, адже ті намагаються урізати кошторис. 

"Несвоєчасне узгодження - це, дійсно, проблема. Так не повинно бути. Ми наразі намагаємося добитися того, щоб всі узгодження проходили до голосування", - каже Романцова.

Вона також наголошує: дуже важливо, щоб автори зверталися до координаційної ради "Громадського проєкту" з тими проблемами, які не можуть самостійно вирішити. 

"Інших джерел інформації в нас немає. Єдине, що є, - звіти комунальників, там завжди все добре. Тому я закликаю авторів обов’язково повідомляти нам про виникнення складнощів. Чим більше буде звернень від авторів, тим краще координаційна рада буде розуміти загальну картину, і тим скоріше механізм впливу запрацює належним чином", - каже Марина Романцова.

Членкиня координаційної ради додає, що нові об’єкти, що створюються в рамках конкурсу, - то головний біль для комунальників. Бо після реалізації починається проблема номер два - передача на баланс, утримання та обслуговування.

"Органи місцевого самоврядування - це держапарат і він дуже неповороткий через свою зарегульованість. Насправді, не так вже легко вирішити, яке комунальне підприємство стане балансоутримувачем. На сам процес передачі об’єкта на баланс ми, на жаль, вплинути не можемо. Це вже чисто технічне питання взаємодії гілок влади", - каже пані Марина.

Романцова радить авторам проєктів у будь-якому разі спробувати вирішити питання щодо обслуговування нових об’єктів безпосередньо з владою: комунальним підприємством, управляючою компанією тощо. І якщо там буде “глухо”, тоді звертатися до будь-якого члена координаційної ради. 

"Ми будемо намагатися допомогти навіть в цій ситуації”, - каже пані Марина.

У разі виникнення труднощів можна звертатися до секретаря Координаційної ради Юлії Лєонової за телефоном (06264) 5-92-21 по буднях з 8:00 до 17:00 (перерва з 12:00 до 12:45).

Спосіб другий: електронні петиції

Після травневих дощів, які тривали майже два тижні, у школі №9 з новою силою оголилася давня проблема - там вже кілька років протікає дах і не працює нормально система водовідведення та каналізації. Але цього разу усе стало настільки погано, що вода дійшла вже до першого поверху, а на третьому у деякі класи не можна пускати дітей - там стіни і стеля у цвілі через вологість.

testtest

test Наслідки дощу у 9-й школі з третього по перший поверхи

Батьки учнів почали емоційно обговорювати цю проблему у Telegram-чаті, який створила членкиня Батьківської ради міста від 9-ї школи Яна Ладика

"Мене обурила ця ситуація. Я така людина, яка загоряється якоюсь ідеєю і мені хочеться її терміново реалізовувати. Ті інструменти, які я вже знала, я вирішила випробувати їх для вирішення питання з дахом. Я заручилася підтримкою батьків і директора, написала листа і пішла на прийом до депутата. Паралельно я написала заяву на ім'я директора і отримала відповідь, де він письмово виклав всю ситуацію з дахом", - розповідає пані Яна.

Депутат взяв листа у роботу, але порадив Яні також написати електронну петицію.

"Петиція - це один з інструментів. Якщо цей інструмент є, і я про нього знаю, зайвим його використовувати не буде. Плюс на зверненні до депутата стояв лише мій підпис, а зібрати більше в умовах карантину та стислих термінів було важко. А петиція - це сотні голосів, і видно, що це волевиявлення народу", - каже членкиня БР.

Пані Яна активно поширювала посилання на петицію у Фейсбуці, телефонувала знайомим і просила підписати. Окрім того, проблему з дахом 9-ї школи емоційно обговорювали у соцмережах, тож петиція за лічені дні набрала необхідних 250 голосів.

У підсумку звернення Яни Ладики винесли на розгляд депутатів міської ради. Обранці підтримали петицію частково - вони погодилися виділити гроші на ремонт системи водовідведення та каналізації школи. 

9 школа Краматорск

Міська влада знову подаватиме невідремонтовані об'єкти на фінансування від ЄІБ

На ремонт даху грошей не виділили, тому що у школі вже кілька років триває термомодернізація за кошти Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), в рамках якої повинні також полагодити дах. Але підрядник взяв передоплату, почав роботи і кинув - це стосується не лише 9-ї школи, а й ще майже двадцяти об'єктів. Міська влада через суд розірвала відносини з підрядником і зараз буде знову подаватися на фінансування ремонту за кошти ЄІБ. Якщо все вийде - наступного року візьмуться за 9-у школу.

"Я би дуже рекомендувала всім користуватися петиціями. Ми нічого не знаємо про свої права, про іінструменти впливу на владу і взаємодії з владою, про вміння об'єднуватися, домовлятися і робити конкретні дії разом. Я думаю, якби ми підключили ще юристів, то ми б знайшли, як зробити так, щоб обійти проєкт термомодернізації та відремонтувати дах поза межами цього проєкту", - каже Яна Ладика.

test Яна радить використовувати електронні петиції та об'єднуватися для вирішення проблем 

Положення про електронні петиції у Краматорську діє з 2016 року. Спочатку на звернення містян відповідали різні відділи та управління і найчастіше це були відписки, які нічого не вирішували. Під натиском активістів до документу включили пункт про обов'язковий розгляд петицій, що набрали необхідних 250 голосів, на сесії міськради. 

"250 голосів - це дуже правильно. Важливі петиції без проблем набирають, а неадекватні чи дуже особисті - ні. Немає спаму, як боялася міська влада", - каже координатор Центру громадського контролю "ДІЙ-Краматорськ" Андрій Романенко. Він та Сергій Поляков були тими активістами, які домоглися включення норми про обов'язковість розгляду петицій на сесії міськради.

Якщо петиція набрала необхідну кількість голосів, це не означає, що депутати скажуть її авторові "Так". Депутати можуть підтримати петицію, або, як у випадку з Яною, частково її задовольнити, або взагалі не підтримати.

Романенко звертає увагу на те, що навіть якщо петиція не підтримується сесією міської ради, вона дає можливість депутату розуміти, що певна проблема існує. Він згадує петицію про перейменування Комсомольської площі на площу Шредінгера - вона набрала необхідну кількість голосів, але депутати її відхлилили під приводом того, що Комсомольської площі офіційно не існує. Але на підсвідомому рівні у депутатів з'явилося розуміння того, що якось цю площу назвати все ж треба - і у підсумку її назвали площею Незалежності. 

Як подати електронну петицію:

  • Заповнити спеціальну форму на сайті для збору підписів на підтримку електронних петицій.
  • Електронна петиція оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором.
  • Якщо петиція не відповідає вимогам, вона не оприлюднюється, про що повідомляють її автора. 
  • Дата оприлюднення електронної петиції є датою початку збору підписів на її підтримку.
  • Розгляд електронної петиції розпочинається тоді, коли вона збирає не менше 250 підписів протягом тридцяти днів з дня оприлюднення.

Що зробити, щоб петиція спрацювала - поради від Андрія Романенка:

Не писати багато. Світ зараз такий, що люди читають короткі тексти. Якщо не можете викласти проблему в двох реченнях, значить цієї проблеми не існує або ви її для себе не усвідомлюєте.

У заголовку петиції повинно бути дуже чітко сформульовано, про що вона. Не потрібно писати в назві петиції "Світлий шлях до знань", просто напишіть: "Установка освітлення навколо школи".

Петицію мало написати, її ще потрібно промотувати. Якщо петиція для вас важлива, постарайтеся хоча б поширити її в соціальних мережах, надрукуйте 10-20 оголошень і розклейте у своєму районі, якого стосується ця проблема. Вийдіть на двір, поспілкуйтеся з бабусями, батьками, винесіть ноутбук і попросіть їх проголосувати.

Спосіб третій. Звернення до депутата

Мешканці 18-го будинку по бул. Краматорський страждають від дірявого даху. Після дощу вода ллється до шостого поверху, а на останньому, дев'ятому, все настільки погано, що там зараз використовують тимчасову електропроводку.

Мешканці будинку, який входить до складу житлово-будівельного кооперативу "Космос-15", готові були співфінансувати ремонт даху, але протягом трьох останніх років не могли домогтися від влади виділення її частки грошей. Після виборів питання зрушилося з місця, але не одразу і зі "скрипом".

За словами депутата Андрія Гарбуза, у квітні голова кооперативу Марина Ігнатко звернулася до нього із заявою, в якій просила допомогти вирішити питання з капітальним ремонтом даху. Паралельно вона писала про проблему у соціальних мережах, тегаючи міського голову.

"Зібрав пакет документів, сходив сфотографував, доклав до документів "красиві картинки" - наслідки регулярних затоплень. На цей рік в програму на співфінансування потрапив будинок №16 по бульвару Краматорському. Щоб вирішити, кому допомогти з ремонтом дахом, створили незалежну комісію, яка обстежила дахи обох будинків і у підсумку прийшла до висновку, що у 18-му будинку дах в гіршому стані. Жителі 16-го будинку, природно, обурилися", - розповідає депутат Гарбуз.

Але у підсумку члени планово-бюджетної комісії схвалили виділити гроші і на 16-й, і на 18-й будинки. Дах у 18-му мають відремонтувати до середини вересня, а у 16-му - до грудня.

За словами депутата Андрія Гарбуза, 70-80 відсотків звернень від містян стосуються виділення фінансової допомоги - з цим звертаються переважно літні люди. На другому місці - питання житлово-комунального господарства, на третьому - питання з благоустрою прибудинкової території (дороги, дитячі майданчики).

Гарбуз зазначає, що містяни можуть звертатися до депутата з будь-якими питаннями. Після того депутат пише звернення в залежності від проблеми. Якщо, наприклад, питання пов'язане з ЖКГ, то пише на міського голову та його заступника у цій сфері. 

"Від отриманої відповіді залежать подальші дії. Якщо потрібно зібрати додаткові документи або підтвердження ситуації - збираємо. Якщо справа не рухається, починаємо збирати доказову базу, пишемо про це в соцмережах - на щастя, це працює, мер звертає увагу на це", - каже Андрій Гарбуз.

Він додає: від активності депутата сильно залежить, чи вирішиться проблема.

"Якщо будеш пробиватися, битися - буде успіх [у вирішенні проблеми]. А якщо просто написав звернення і сидиш, то нічого не вирішиться", - каже депутат.

Дізнатися, який депутат закріплений за вашим округом, як із ним зв'язатися і коли у нього прийом, можна за цим посиланням.

Інструменти демократії - не про вирішення проблем

Координатор Центру громадського контролю "ДІЙ-Краматорськ" Андрій Романенко вважає, що у Краматорську добре працюють всі інструменти локальної демократії.

"У нас і "Громадський проєкт" працює досить непогано, і петиції працюють добре, і Контакт-Центр цілком нормально, і звернення громадян працюють, депутати проводять прийоми - вони не такі недоступні, як в інших містах, вони реагують на зауваження в Фейсбуці, їм можна написати в особисті повідомлення і це може зробити будь-який житель міста", - каже він.

Всі інструменти локальної демократії [...] про вміння людей спілкуватися між собою і з владою

Але містяни не завжди вміють користуватися цими інструментами. Для кожної ситуації є свій спосіб тиску на владу.

"Якщо є глобальна проблема в місті, яка, як нам здається, викликає суспільний резонанс, і для вирішення цієї проблеми потрібно рішення міської ради, тоді петиція це дуже швидкий і хороший інструмент. Є інший спосіб - звернутися до депутата. Якщо ж потрібно видалити аварійне дерево або засипати яму, то нерозумно писати петицію, можна просто звернутися до Контакт-Центру", - каже Романенко.

Для мешканців певного мікрорайону чи селищ, які хочуть, наприклад, поставити у себе дитячий майданчик, краще звернутися до "Громадського проєкту". Написавши проєкт і набравши ті самі 250 голосів, мешканці напевно виграють і зможуть реалізувати свій задум.

"Всі інструменти локальної демократії не про вирішення проблем насправді. Вони про вміння людей спілкуватися між собою і з владою", - підсумовує Андрій Романенко.

Над матеріалом працювали Олексій Ладика, Олена Круглова

***

Друзі, просимо вас поширити цю інформацію у соцмережах, тому що дуже важливо, щоб якогомога більше краматорців знала про те, як можна взаємодіяти з владою для вирішення своїх проблем.

І підписуйтесь на наші сторінки у Telegram, Facebook, Instagram.

Інші статті на цю тему

prezident-volodimir-zelenskij

Він звернувся до прем'єра, щоб той врахував всі ризики

Linsky1

Обіцяють врахувати цю пропозицію

pamyatnik-pushkinu

Жодна з них не набрала необхідної кількості голосів за майже місяць голосування

коментарі