Важливо :: Політика :: 09 серпня 2019 10:10 , Олексій Ладика
v1500

Тривога, оптимізм та "емігрувати не збираюся"

Як краматорці оцінюють результати виборів та перспективи нової Верховної Ради

7 серпня офіційна парламентська газета "Голос України" оприлюднила імена усіх 424 народних депутатів України, які обралися до Верховної Ради України на останніх виборах.

Якщо скласти депутатів, які пройшли до парламенту за пропорційними списками, та тих, хто обрався від мажоритарних округів, то більше половини – 254 – будуть представляти партію "Слуга народу". Це дає можливість пропрезидентській політичній силі вперше в історії України сформувати монобільшість у Верховній Раді і одноосібно ухвалювати чи скасовувати закони, ні з ким не домовляючись.

Найбільшою опозиційною фракцією у новому парламенті буде "Опозиційна платформа–За життя" – вона матиме 43 депутатів. ВО "Батьківщина" та "Європейську солідарність" будуть представляти 26 і 25 народних депутатів відповідно, партію "Голос" – 20 депутатів.

Окрім того, до парламенту потрапили шість мажоритарників від "Опозиційного блоку", по одному від "Свободи", "Самопомочі", "Єдиного центру" та політсили "Біла Церква разом", а також 46 самовисуванців.

До нового складу парламенту не потрапили багато старожилів української політики – лідер Радикальної партії Олег Ляшко та його політична сила у повному складі, один з найдосвідченіших "ексрегіоналів" Сергій Ківалов, ще один колишній "регіонал" Віталій Хомутинник, його колеги по "Опозиційному блоку" Олександр Вілкул, брати Добкіни, Борис Колесніков, олігарх Костянтин Жеваго, керівник "Мотор Січі" В'ячеслав Богуслаєв та інші.

rada2

(тисніть на зображення для збільшення)

Нова Верховна Рада буде наймолодшою за усі роки існування незалежної України – середній вік депутатів становить 41 рік. Також у цьому парламенті буде рекордна кількість жінок – більше 20%.

Судячи з повідомлень всеукраїнських ЗМІ, у партії "Слуга народу" вже визначилися із спікером Верховної Ради – ним буде лідер політсили Дмитро Разумков. Його заступником призначать представника президента у парламенті Руслана Стефанчука, якого називають ідеологом "Слуги народу". Окрім того, Разумков запропонував опозиції делегувати до президії Верховної Ради свого віцеспікера. В "ОПЗЖ" вже пообіцяли, що кандидатом на цю посаду від їхньої партії точно не буде Віктор Медведчук.

Перше засідання нової Верховної Ради, скоріше за все, відбудеться 3 вересня. Цю дату називали представник президента у Кабміні Андрій Герус та новообраний депутат Давид Арахамія, якого називають майбутнім лідером фракції "Слуги народу" у парламенті.

Kramatorsk Post поцікавився в експертів, лідерів думок та пересічних краматорців, як вони сприймають результати виборів, чи задоволені вони ними і чи вірять у те, що нова Верховна Рада буде ефективнішою за попередню.

Станіслав Черногор, координатор партії "Голос" у Донецькій області:

станислав черногор

"Ці вибори вчергове довели, що для перемоги проукраїнських демократичних сил у Донецькій області партії національного рівня не роблять практично нічого. Робота з Донеччиною ведеться за надлишковим принципом, сюди направляються невеликі ресурси для привернення уваги мешканців області до демократичних цінностей. 

А ось "сорти" Партії регіонів продовжують активно "засівати" та фінансувати свою політичну діяльність. У тих населених пунктах, де відбувалася серйозна боротьба між самими "регіоналами" – Покровський район, Торецьк –  демократичні партії отримали найменшу кількість голосів, ніж в цілому по Донецькій області. Оскільки ці "регіонали" проводили активну інформаційну кампанію, активну пропагандистську кампанію, то це все впливало на думки людей.

Неприємно здивувало те, що партії, які декларують прихильність проукраїнству, патріотизму, не криючись, працювали на "регіоналів", давали їм своїх людей, підтримували, а в деяких округах агітували за них, прикриваючись вишиванками і українськими прапорами.

Що стосується виборів до парламенту по Краматорську, то, за великим рахунком, результат не дивує. Максим Єфімов досить щільно "засівав" округ, готував політичне оточення, готував команду, на нього працювали багато людей у штабах інших політичних партій абсолютно усіх напрямків – і ліві, і праві, і ретрогради, і демократи. Це абсолютно правильна технологія, це продемонструвало великі організаторські здібності його штабу, це викликає у мене повагу за добре виконану роботу, якщо відсторонитися від самої особистості Максима Вікторовича. 

Цей успіх був би неможливим без в цілому правильної планомірної роботи його команди. Вони не звертають уваги на тих людей, які кажуть щось проти [Єфімова], вони працюють лише на свою аудиторію, яка нічого не аналізує. З точки зору технології, вони правильно зробили, що контролюють майже усі ЗМІ Краматорська.

З іншого боку, я думаю, що якщо скасують депутатську недоторканність і перекриють депутатам доступ до бюджетних коштів, йому депутатство стане просто нецікавим, тому що впродовж останніх п'яти років на цьому заробляли афілійовані з депутатом структури".

Володимир Ржавський, депутат Краматорської міської ради:

владимир ржавский

"Що стосується Краматорська, то результати виборів реально передбачувані, враховуючи те, що Єфімов останній п'ять років щільно вкладався в інформаційному плані, розповідаючи, який він хороший. Його потенційний опонент Ошурко за місяць не зміг би перевершити це. Грубо кажучи, він взявся нізвідки і за такий короткий час так "розкрутитися" неможливо. Тож я передбачав такий результат, але я думав, що відрив між ними буде меншим. 

Що стосується Васілі, то тут зіграв рейтинг Зеленського. Я думаю, вони мають проаналізувати, скільки голосів набрала партія і скільки – "зальотний" кандидат. Це не лише у Краматорську, але і в цілому по Донецькій області. Кандидати від "Слуги народу", особливо не місцеві, набрали менше, ніж сама партія. Люди в нас не люблять так званих "парашутистів", які звідкілясь з'явилися і обіцяють їх захищати. Вони хочуть розуміти, хто ця людина, де вона живе і чи не забуде вони про місто, в якому обралася. 

Що стосується виборів по Україні загалом, то результат "ОПЗЖ" очікуваний, оскільки вони акумулювали проросійський електорат. У нас багато населення не те, щоб проросійського, але пов'язаного корінням з родичами, які живуть в Росії та інших країнах пострадянського простору.

Що стосується "Слуги народу", то кампанія у цієї партії була побудована абсолютно нестандартно. Її результат показав, що люди "замахалися" від кампаній, які побудовані на негативі. Кампанії інших партій в основному базувалися на негативі, і лише "Слуга народу" – на позитиві. Люди стомилися від негативу. Плюс професія Зеленського – комік – у багатьох асоціювалася з посмішкою та гарним настроєм. 

Я думаю, що партія Порошенка повинна була набрати ще менше, але враховуючи те, що залишався певний адмінресурс, вона взяла свої 8%. Якби встигли змінити голів райадміністрацій, то результат був би меншим.

Чи буде майбутній парламент ефективнішим, важко сказати. Насправді ми не знаємо, чого очікувати від Зеленського. Ми готові сподіватися на те, що буде краще, і інтуїтивно до цього є передумови. Але щоб не розчаровуватись, треба не зачаровуватися. Я не очікую від нього чогось колосального.

Я вважаю, що владу потрібно змінювати кожні п'ять років за будь-яких обставин, ось тоді ми будемо розвиватися. Як Порошенка потрібно було змінювати, як і Зеленського потрібно буде змінити на наступних виборах, навіть якщо він буде ідеальним президентом. У нас не має утворитися монополія, яка утворилася у Росії чи Білорусі. Ми не маємо цього допустити, тому що це зупинить будь-який розвиток країни. Кожна влада має розуміти, що прийде наступна і буде перевіряти діяльність своїх попередників, і щоб не сісти до в'язниці, не бути покараною, потрібно постаратися". 

Микола Дорохов, голова громадської організації "Вільна Хата":

Дорохов

"Думаю, перемога "Слуги народу" була очевидною для багатьох. З приводу "Платформи-За життя", напевно "феномен" [одного з лідерів партії Юрія] Бойка триває ще з президентських виборів, оскільки вони виграли навесні і влітку у Донецькій і Луганській областях, коли їхній основний опонент – "Опоблок" –  підтримувався містоутворюючими підприємствами регіону, серед яких НКМЗ, "Метінвест" та інші. 

До речі, те, що "опозиція" розбилася на кілька партій, дало більше шансів пройти до Ради патріотичним силам, оскільки вони роздрібнилися і не були такою монолітною силою. Наприклад, на минулих парламентських виборах, щоб протистояти опозиційним силам, адміністрація президента Петра Порошенка створила проект політичної партії "Наш край", де були "хороші" ексрегіонали, що і відтягнула частину голосів від "Опоблоку". Цього року вони самі розділилися.

З приводу "Голосу", думаю, це провал. З огляду на їхній потенціал, у них потрапили до Ради всього три мажоритарники і всі у Львові.

Щодо інших, хто потрапив до Ради, я дивуюся як "Батьківщина" проходить з року в рік. Напевно, тактика заповнення всіх соцмереж своєю рекламою за пів року до виборів працює, хоча вона не одна так робить. Напевно, було б не так дивно, якби "Європейська солідарність" набрала такий самий рейтинг, як у "Батьківщини". Хоча за кількістю місць у Раді їх розділяє всього лише одне місце.

В цілому ми живемо в цікавий час, ці вибори стали першим повноцінним кроком до перезавантаження "політичних еліт" в Раді. І якби "Слузі народу" потрібно було б створювати коаліцію, то для мене було б логічно, якби вони об'єднались з "Голосом" і "ЄС", але у них немає такої потреби. 

Напевно, найбільший ризик і плюс це те, що при сьогоднішньому складі парламенту президент має більшість і вся відповідальність за подальші п'ять років буде лягати на нього, оскільки він і його команда практично безперешкодно можуть приймати свої законопроєкти.

Ще сумно, що ми зі своїх податків будемо фінансувати не лише Медведчука з Бойком, Вілкула та Мураєва, а ще й Шарія. 

Якщо коротко про Краматорськ, то очевидна перемога Єфімова, команда у нього потужна. Цікаво було спостерігати за тим, як увірвався у гру [кандидат від "Слуги народу" Євген] Василі, урізноманітнив вічну баталію двох "кланів". В цілому, був Єфімов і боротьба між Василі та [кандидатом Денисом] Ошурком".

Данило Березовський, викладач ДІТМ МНТУ:

"Вважаю результати виборів закономірними. Народ хотів змін, правляча еліта їх надати не змогла. Вважаю, що вибір був зумовлений бажанням змін. Трохи розчарований тим, що "ОПЗЖ" набрала 13%. Не думав, що у них ще може бути така сильна підтримка.

Щодо Краматорську, то, вважаю, у місті ще не відбулося переосмислення. Люди голосують за "ОПЗЖ". Відсоток занадто великий. Розумію вибір людей на користь промисловців, але не розумію чому голосують за "ОПЗЖ"

Поки складається відчуття, що буде більше контролю за всіма рівнями влади. Дасть це результат чи ні, покаже час. Але я підтримую ініціативу щодо позбавлення мандата за прогули".

Олена, активістка:

"Все неоднозначно, в принципі. Почнемо з того, що склад ВР в значній мірі оновився. Це і плюс, і мінус. Плюс я бачу, головним чином, у тому, що туди не потрапили такі одіозні товариші як, наприклад, Вілкул (він, звичайно, лише один з багатьох). Мінуси полягають у тому, що влада фактично належить одній політичній силі, яка, по суті, не задекларувала жодних чітких позицій і цінностей, що не дає можливості робити ніяких прогнозів про майбутнє нашої держави. Якщо коротко, люди обрали кота в мішку. 

Крім того, як ми знаємо, друге місце отримала політсила Медведчука, яка нав'язує проросійський порядок денний, що теж не додає балів.

Для себе роблю такі висновки: Верховна Рада 2019 року залишається так само недосяжною для пересічного громадянина, оскільки запасом грошових коштів для піару в медіа володіє далеко не кожен, але саме це закладає фундамент успіху. І, звичайно, продовжую сумніватися в необхідності загального виборчого права (згадуючи, в тому числі, і про 2,5% Партії Шарія).

Що стосується Краматорська, то він не здивував нічим. На тлі результатів виборів в області наше місто дуже звичайне і непримітне".

Артем:

"Якщо просто - результати очікувані. По країні було все зрозуміло після президентських виборів. По місту було лише питання у відриві [фаворита Максима Єфімова]. Виявився великим. [Цьому посприяла] хороша робота команди, правильний піар, активність його особисто і його наближених".

Олексій Павлов, інженер:

"Коротко: по Україні в цілому оптимістично, кровожерливі мерзотники в основному отримали свої зовсім вже маргінальні і близькі до них результати.

Не порадував високий результат "ОПЗЖ". Такий результат їм принесла пацифістська риторика (що я підтримую), але всередині списку зібрані саме ті рішали і хапуги, які не так давно привели Партію регіонів до краху. Закономірно проходження "Голосу" - інфантильній частині суспільства потрібні свої хлопчики "за все хороше і проти всього поганого".

По місту результат швидше гнітючий. Дивіться вище аргументацію щодо  "ОПЗЖ". Тут її своєю суттю уособлює пан Єфімов, як на мене - найгірше, що було у ПР.

Єдине, що повеселило - це підтвердження "клоунського" і маргінального статусу т. зв. "патріотичних" сил, які так і продовжують висувати різних фріків, які, більше того, в єдиному пориві зливаються перед Максимом з дурними виправданнями".

Ігор, представник всеукраїнської громадської організації:

"Результат сумний, але очікуваний. Люди, які голосували за ПР, нікуди не поділися, і своїх пристрастей стосовно РФ і ЄС не змінили. Результат Єфімова для мене несподіваний, очікував, що переможе, але не думав, що з таким розгромом. Напевно, позначилася відсутність гідних кандидатів з боку "ОПЗЖ" і "СН", плюс самозлив [кандидата від "Європейської солідарності" Валерія] Власенка

В Україні на монокоаліцію не очікував, емігрувати не збираюся, але підсвідомо готуюся до бардаку і подальшого приходу військової диктатури, що, в нашому випадку не найгірший вихід.

Захоплююся технологами "Команди Зе", вони зуміли консолідувати весь протестний електорат. Але для них цей тріумф, на мою думку, стане вироком, люди швидко і дружньо об'єднаються проти (Майдан тому підтвердження). Дуже швидко вони усвідомлять, що вони кардинально по-різному розуміють подальші шляхи розвитку (і знову Майдан підтвердження), дуже швидко пересваряться прихильники Зеленського, потім його фракція. Особисто я ставлю на те, що дуже скоро Володя залишиться один, "підматеріє" як державний діяч і зачистить всіх, хто пам'ятає його клоуном".

Віктор Шабанов:

"Результати виборів оцінюю як тривожні. Одна політична сила взяла більшість, можливо навіть конституційну. Щонайменше третина депутатів - некваліфіковані, тому закони писатиме якийсь дядько, а приймати їх будуть загальним "одобрямс". В країні практично зруйнована система противаг гілок влади, а це, при такому складі парламенту, дуже швидко може призвести до узурпації влади.

По Краматорську все очікувано. Єфімов, при всіх мінусах, на мій погляд, на сьогоднішній день найбільш адекватний і прагматичний політик. Так, він буде відстоювати свої бізнес-інтереси (а хто цього не робить!), Але досвід його попередньої каденції показав, що місту "дістаються" цікаві і перспективні проєкти.

Що стосується голосування за партійні списків по Краматорську - теж все очікувано. Прихильники "русского міра" ще довго будуть складати більшість в нашому місті. Тим більше, за часів барикад і Бабая, основна маса "русскомірцев" пересиділа в Росії, а після звільнення міста повернулися. На відміну тих, хто виїхав в Україну. Тож ми ще довго будемо обирати "регіоналів", "опоблівців" та інших їм подібних. На жаль".

Олексій Ладика

* * *

Підписуйтесь на наш Telegram-каналщоб найважливіші новини самі вас знаходили, і ви не пропустили нічого важливого та цікавого

Ви також можете стежити за оновленнями сайту на нашій сторінці у Facebook,  Twitter

* * *

Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Інші статті на цю тему

maksim-efimov

Більшість членів групи - колишні представники "ОПЗЖ"

image

І що робити, щоб наступного разу таких обранців у раді не було

aleksandr-kovalev-maksim-efimov

Депутат домігся ухвалення закону, за яким у НКМЗ можуть вилучити обладнання, але це не всі його здобутки

коментарі