
У Краматорську господарі замордували голодом своїх тварин: як відреагувала поліція
Коза померла від голоду, а свиня від недоїдання волала на всю вулицю - але замість того, щоб погодувати, їй зав'язали морду, щоб поводила себе тихіше. Такий жахливий випадок стався у Краматорську, у селищі Ясногірка. Зоозахисники викликали на місце події поліцію, але зізнаються, що схожих випадків багато і боротися з господарями, які мордують своїх тварин, дуже важко. Але можливо.
"Краматорськ, вул. Алматинська 144. Тварини, яких заморили голодом до смерті! Одна свинка ще жива, але в неї ЗАВ'ЯЗАНИЙ РОТ! В домі ще є закритий собака, ми не знаємо наразі його стан. Во дворі мертві тварини. Поліцію визвали, чекають на місці. Так, це знов сільхозтварини, але хто дав право морити їх голодом?! І цей зав'язаний рот... просто жахливо!!!", - написала у Фейсбуці керівниця благодійного фонду "Друг" і депутатка Краматорської міської ради Наталія Тітомір.
Зоозахисники розповіли, що господарі будинку виїхали до Росії, а там поселилася жінка з сином. Наразі незрозуміло, чиї це тварини - тих, хто виїхав, чи нових мешканців будинку. У домоволодінні жили дві кози, дві свині, собака і кури. Одна коза померла минулого літа.
"Я особисто спілкувалася з господаркою. Влітку ми з чоловіком уже одну їхню козу поховали. Її загризли собаки, вони засунули її в мішок, віднесли метрів за 50 від нашого будинку на гору і залишили. Спека, сморід. Не знали, в якому боці і що шукати. З ними багато разів лаялися, розмовляти марно", - написала у Фейсбуці Наталія, сусідка власників/доглядачів тварин.
Сусіди ж і забили на сполох. Вони розмістили допис у соцмережах, зателефонували зоозахисникам, а коли активісти приїхали на місце події, то ті викликали поліцію. Побачене шокувало: у дворі лежала прив'язана знесилена коза (це при тому, що зовсім поруч була трава, яку вона могла їсти, але ланцюг не діставав), у стайні - дві худющі свині, одна з них - з зав'язаною пащею, у будинку були закриті собака і півень. Козу врятувати не змогли - вони померла.

Як покарали власників/доглядачів тварин
Господарів вдома не було: сусіди розповідають, що вони переїхали жити в інший будинок, а тут з'являються раз на тиждень і лише раз на тиждень годують тварин.
"Ми отримали виклик, що за цією адресою власник знущається над свійськими тваринами. Поліцейські зустрілися з заявниками та поспілкувалися з ними. Оскільки господарі та/або особи, які там мешкають, на той момент там не знаходилися та заявниця відмовилася від написання заяви та пояснення, патрульні прийняли рішення про виклик на місце події слідчо-оперативної групи. Для з’ясування всіх обставин події", - розповіла Kramatorsk Post Ксенія Яцен, пресофіцерка батальйону патрульної поліції Краматорська та Слов'янська.
Зрештою поліцейські знайшли власників/доглядачів тварин. Ті переконують, що ні в чому не винні.
"Господарі перед поліцією постали жертвами - вони самі голодують, тому тварин годувати нема чим. А померли вони не з голоду, а через те, що хворіли", - каже зоозахисниця Кирина Черкасова.

У Краматорському райуправлінні поліції журналісту Kramatorsk Post розповіли, що за результатами перевірки "встановили факт часткової загибелі тварин у даному домоволодінні". Жінку 1969 року народження притягнули до адміністративної відповідальності, подію внесли до єдиного обліку поліції Краматорська. Поліцейські офіцери громади склали протокол за ст. 89 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення "Жорстоке поводження з тваринами".
Тобто, за мордування тварин голодом жінка заплатить штраф у розмірі від 3400 до 5100 грн, і в неї можуть конфіскувати тварин. Якщо на цей момент вони ще будуть живі.
Це не поодинокий випадок
Такі випадки у Краматорську трапляються постійно, каже Kramatorsk Post Наталія Тітомір. Так, минулого року до зоозахисників звернулися мешканці селища Біленьке - там чоловік завів корову, але не доглядав за нею. Він прив'язував тварину у полі і навіть не забирав додому.
"Ми виїжджали, розмовляли з чоловіком, але він повів себе дуже агресивно, ми нічого не змогли зробити. Нещодавно нам повідомили, що корова "впала на ноги", тобто від виснаження вже не могла вставати. То її просто забили [на м'ясо]", - розповідає зоозахисниця.
Але й хороші приклади: ще до великої війни до активістів звернулися люди і поскаржились на власників коней, якими на площі катали усіх охочих, мовляв, вони не доглядають за тваринами. Зоозахисники зв'язались з власником, він радо пішов на контакт, показав місце утримання коней - там все було добре, їжі та води було вдосталь, каже Наталія Тітомір.
Коли за жорстоке поводження з тваринами настає кримінальна відповідальність
Людей, які мордували і, певне, продовжують мордувати голодом тварин на Ясногірці, притягнули до адміністративної відповідальності - тобто, вони відбудуться штрафом. З листопада 2021 року в Україну набрав чинності зоозахисний закон 2351 - він посилив кримінальну та адміністративну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами.
Адміністративна відповідальність за жорстоке поводження з тваринами настає тоді, коли знущання над тваринами не призвело до тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі тварин. Також штраф від 3400 до 5100 грн чекає на тих, хто залишив тварин напризволяще.
Кримінальна відповідальність за жорстоке поводження з тваринами настає тоді, коли такі дії призвели до тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі тварини. Також статтю можна отримати за нацьковування тварин одна на одну, пропаганду, публічні заклики до жорстокого поводження з тваринами тощо.
Жорстоке поводження з тваринами карається обмеженням волі на строк від 1 до 3 років або позбавленням волі на строк від 2 до 8 років з конфіскацією тварини (в залежності від ознак та тяжкості вчиненого злочину), зазначила юристка гуманістичного руху UAnimals Ярина Люта.
"Введене поняття "каліцтва" тварини та "тілесне ушкодження тварини" є дуже важливим для відмежування адміністративної відповідальності від кримінальної, а внаслідок, більш ефективного їх застосування до винних осіб", - каже вона.
Закон захищає права домашніх тварин:
- забороняється бити, вбивати, отруювати чи калічити домашніх тварин, дарувати домашніх тварин як призи, нагороди чи премії;
- забороняється завдавати домашнім тваринам болю, страждання або пригнічення;
- забороняється дресирувати тварин у жорстокий спосіб;
- забороняється умертвляти тварин шляхом утоплення, задушення, використання електричного струму та отрути;
- забороняється жебракування з тваринами, в т. ч. безпритульними;
- забороняється залишати тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини при температурі повітря більше ніж +20 °C та менше ніж +5 °C;
- забороняється замуровування тварин у підвальних приміщеннях;
- поводок тварин на прив'язі – не менше 20 метрів, для сторожових собак – не менше 10 метрів;
- забороняється залишати тварину без можливості укриття в приміщенні при температурі повітря більше ніж +20 °C або менше ніж 0 °C;
- забороняється залишати домашню тварину прив'язаною без нагляду в громадських місцях, поблизу зупинок, магазинів тощо;
- не можна прив'язувати тварин до машин/мотоциклів та примушувати до бігу.
Як покарати за жорстоке поводження з тваринами
Зоозахисники кажуть, що притягнути власника за жорстоке поводження з тваринами можна, але для цього потрібні терпіння і наполегливість. Наразі потуги більшості небайдужих людей, які хочуть врятувати тварин від їхніх жорстоких господарів, завершуються на етапі написання заяви до поліції - мало хто хоче мати з цим справу.
Якщо ви все ж стали свідком жорстокого поводження з тваринами і прагнете притягнути їхніх власників до відповідальності, юристка UAnimals Ярина Люта радить наступне:
- Негайно вжийте заходів щодо припинення проявів жорстокого поводження, надайте тварині/тваринам допомогу (у тому числі, першу медичну).
- Викличте поліцію за номером "102" та вимагайте приїзду слідчо-оперативної групи (якщо поліція не приїжджає протягом тривалого часу, знову дзвоніть на лінію "102" та залиште скаргу з приводу цього).
- За можливості, затримайте правопорушника (правопорушників), які вчиняють злочин. Правопорушником може бути як власник тварини, так й інша особа.
- Зафіксуйте з самого початку усі події на фото та відеозйомку.
- Сповістіть органи місцевої влади, відповідні комунальні підприємства та зоозахисні організації (номер телефону Контакт-центру Краматорська - 0990991505, номер телефону краматорського благодійного фонду допомоги безпритульним тваринам "Друг" - 0507050176).
- Складіть письмову заяву про правопорушення, надайте поліції письмові та усні пояснення.
- Надайте поліцейським докази вчинення злочину (відеозаписи, речові докази, тощо).
- У разі відсутності реагування, подайте скаргу до керівництва Національної поліції у регіоні та на гарячу лінію "102" або 0-800-50-02-02.
* * *
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber
Ви можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook та у Instagram
Англомовні повідомлення ми публікуємо в своєму Twitter, а щоб дивитись найцікавіше у відеоформаті, підпишіться на наш ТікТок
Інші статті на цю тему

Представники обох організацій вирішили зустрітися, щоб обговорити проблемні питання. Зустріч пройшла на підвищених тонах