Важливо :: Життя громади :: 08 лютого 2021 15:26 , Олексій Ладика
bezdomnye-sobaki

У Краматорську на зменшення чисельності безпритульних собак планують витратити 7,5 млн грн: на що підуть гроші

Ухвалена депутатами Програма базується на ідеї біостерилізації

Упродовж найближчих п'яти років на зменшення чисельності безпритульних собак у Краматорську планують витратити понад 7,5 мільйонів гривень.

Це передбачає Програма охорони тваринного світу та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами у Краматорську на 2021-2025 роки, яку депутати міськради ухвалили минулої сесії.

Згідно з документу, 7,5 млн грн з місцевого бюджету підуть на проведення поетапної стерилізації, вакцинації та чіпування безпритульних тварин з поверненням їх до попереднього мешкання, а у випадку необхідності - із проведенням евтаназії.

Ще 150 тис. грн передбачають на проведення просвітницької роботи серед містян щодо гуманного поводження з тваринами.

Навіщо потрібна ця Програма

Необхідність розроблення Програми щодо регуляції чисельності безпритульних тварин пояснюють їхньою великою кількістю - у документі йдеться про 3-5 тисяч безпритульних собак, не враховуючи котів, що живуть на вулиці.

Велика кількість безпритульних тварин, у свою чергу, призводить до поширення інфекційних та паразитарних хвороб серед людей, джерелом збудників яких є собаки, погіршення санітарно-епідеміологічного стану місцевості, якості життя людей (укуси та шум вночі), загибелі тварин та жорстокого поводження з ними. 

Як Програма буде працювати

Регулювання чисельності собак у Краматорську базується на ідеї біостерилізації. Планується поетапно стерилізувати безпритульних тварин, після чого вони повернуться до попереднього місця перебування.

 У першу чергу будуть працювати з тваринами, які мешкають поблизу соціально значущих об'єктів - дитячих садочків, шкіл, лікарень тощо.

Паралельно із стерилізацією тварин також будуть вакцинувати від сказу. Агресивних і хворих собак будуть вилучати для подальшої евтаназії, усіх інших відпускатимуть на волю.

Евтаназію можливо буде застосовувати лише якщо є письмовий висновок ветеринара або якщо у поведінці тварини є незворотні порушення - вони також мають бути встановлені ветеринарним лікарем.  

Ще один пункт, який передбачає Програма - запровадження обов’язкової реєстрації всіх собак (і домашніх, і безпритульних) на території Краматорська. 

Також планується вести активну роботу з містянами, щоб привчити їх до гуманного поводження з тваринами і розуміння необхідності їхньої стерилізації.

Програма передбачає сприяння створенню притулків для безпритульних тварин різних форм власності, а також ухвалення Правил утримання домашніх тварин та введення реєстрації домашніх тварин (собак та котів) у Краматорську.

Що це дасть?

Ініціатором розроблення Програми була депутатка міської ради Наталія Тітомир та громадська організація "Друг". 

Під час свого виступу на сесії вона сказала, що ухвалення Програми дасть можливість значно скоротити чисельність безпритульних тварин гуманними методами - це відбудеться поступово, протягом декількох років.

test Наталія Тітомир - ініціаторка створення Програми

Окрім того, ухвалення документу дає можливість залучати інвестиції з різних джерел для вирішення проблеми із безпритульними тваринами. За словами Тітомир, міжнародні організації та донори більш охоче фінансують ці заходи, коли бачать офіційну позицію місцевої влади та відкритість до співпраці.

Чи можна по-іншому вирішити проблему?

Розробники Програми зазначають, що вилов і винищення безпритульних тварин не зменшить їхню кількість. За багато років тварини утворили складну систему-популяцію, яка саморегулюється, найменшою ланкою якої є зграя. Популяція виробила природні механізми боротьби за своє існування із конкурентами і хворобами.

Якщо частину тварин знищити, то це призведе до міграції безпритульних собак з інших територій, а також до різкого спалаху розмноження у тварин, що залишилися. Тобто чисельність зграї відновлюється дуже швидко.

Окрім того, це жорстокий метод, який викликає численні скарги населення. 

Розробники Програми вважають, що поетапна стерилізація "собак-безхатьків" наразі найоптимальніший варіант регулювання чисельності тварин, який враховує гуманні принципи та українське законодавство.

Як раніше у Краматорську вирішувалася проблема

2017-го року депутати міськради ухвалили Програму регулювання чисельності безпритульних собак гуманними методами у Краматорську. Вона розпочалася 2018 року і була розрахована на три роки. На ці потреби планували виділити 7,5 млн грн. 

Насправді грошей виділили менше. 2018-го року у Краматорську стерилізували та вакцинували 120 собак на суму 176 тис. грн, а 2019-го – 250 собак на 497 тис. грн. Минулого року стерилізація собак у Краматорську не відбулася, оскільки організація, яка виграла тендер, через пандемію коронавірусу не змогла надати цю послугу. 

Інші статті на цю тему

evakuaciya-kramatorsk

Зоозахисники закликають краматорців забирати своїх тварин із собою в евакуацію

godivnici-dlya-sobak
otruyeni-sobaki-1

Це сталося після того, як ентузіасти домовилися стерилізувати тварин

коментарі