Важливо :: Життя громади :: 04 листопада 2021 13:09 , Олексій Ладика
pamyatnik-parovoz

У Краматорську навпроти залізниці відкрили пам'ятник-паровоз

Міська влада планує наступного року зробити реконструкцію всієї Привокзальної площі

4 листопада, у День залізничника, у Краматорську офіційно відкрили пам'ятник знак маневрового танк-паровоза 9П-337. Він стоїть у сквері на Привокзальній площі навпроти залізничного вокзалу.

 
 
 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация от Kramatorsk Post (@kramatorskpost)

Ось так він виглядає зсередини:

 
 
 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация от Kramatorsk Post (@kramatorskpost)

Цей паровоз був виготовлений 1949 року і до середини 1980-х працював на Краматорському металургійному заводі імені Куйбишева, а потім стояв там як пам'ятник. За кілька десятків років завод припинив своє існування, а замість нього з'явився Краматорський феросплавний завод. 

Влітку член клубу "Краєзнавець" Сергій Кукочка, перебуваючи по робочих справах на підприємстві, побачив цей паровоз і виступив з ініціативою встановити його у місті - адже феросплавний завод теж вже не працює і існувала загроза, що пам'ятник може зникнути.

"Виникла така ідея: зберегти його для майбутніх поколінь, аби він згодом не потрапив на металобрухт. Звісно, якщо це паровоз, то йому місце біля залізничного вокзалу. Я висловив таку ідею, і дякую і міському голові, і мешканцям міста, що її підтримали. І оскільки ідея набула розголосу і отримала велику підтримку, за практичну реалізацію цієї ідеї взялися і підприємці, і керівництво заводів. Я вважаю, що цей паровоз в якості пам'ятки буде ще однією родзинкою нашого міста", - сказав Кукочка.

Міська влада домовилася з власниками заводу про передачу паровоза місту - тепер він перебуває на балансі комунального підприємства "Дільниця по ремонту, утриманню автошляхів та споруджень на них" (ДРУАС). 

Місце для пам'ятника виділили у сквері навпроти залізничного вокзалу. До цього там стояв рекламний білборд Новокраматорського машинобудівного заводу (НКМЗ) - міська влада домовилася із підприємством про перенесення конструкції.

Паровоз реконструювали на Краматорському заводі важкого верстатобудування (КЗВВ) - там зробили ремонт і часткову заміну декількох вузлів, а також наново пофарбували.

За все це заплатив бізнесмен Едуард Мкртчан. Він розповів, що це була його ініціатива і його фонд за три місяці зробив капітальний ремонт паровозу. Але скільки на це пішло грошей - сказати відмовився. "Бюджет я назвати не можу, бо це подарунок", - сказав Мкртчан журналістам.

"Я проходив практику десять років тому на заводі імені Куйбишева. Я бачив цей паровоз, він був у поганому стані. У мене була ідея його відновити. Але це не стояло на порядку денному, що це треба зробити просто завтра. Ми відновили його тоді, коли це потрібно було зробити. Було свято і ми подумали: якщо не зараз, то коли? Бо паровоз загнивати почав. Це символ міста, це історія міста! Ну і по-перше, це красиво!", - так Едуард Мкртчан відповів на питання Kramatorsk Post, чому він вирішив профінансувати реконструкцію паровозу. 

test Едуард Мкртчан

Міський голова Олександр Гончаренко розповів, що з місцевого бюджету на реконструкцію та перевезення паровозу не витратили жодної копійки. Єдине, на що витратило місто - проєктно-кошторисна документація та експертиза майданчика під паровоз. Це вартувало трохи менше 50 тис. грн, сказав мер.

За словами Гончаренка, міська влада планує наступного року зробити реконструкцію Привокзальної площі з благоустроєм та новим освітленням території.

"Привокзальна площа буде ще однією з перлин Старого міста, як і Сад Бернацького", - сказав він.

Що ще потрібно зберегти для історії Краматорська

Залізниця дійсно відіграє важливу роль в історії Краматорська, адже наше місто з'явилося у 1868 році як залізничний полустанок Курсько-Харківсько-Азовської магістралі (згодом - станція Краматорська Донецької кам’яновугільної залізниці). Окрім того, на початку 20-го століття Краматорське металургійне товариство почало промислове виробництво власних паровозів поширеної на той час серії О. 

Сергій Кукочка не міг пригадати, чи є на краматорських заводах ще якісь рухомі пам'ятки, які можна було б взяти і перенести у місто. Але, на його думку, такі пам'ятки мають бути. Наприклад, НКМЗ тривалий час займався випуском військової продукції, продукції для ракетної галузі. 

Краєзнавець звернув увагу на необхідність зберегти від руйнації, відновити і дати друге життя декільком історичним будівлям у Краматорську: Вілла Протце, будинок Курако та інші.

Більше про архітектурну спадщину Краматорська читайте у нашому репортажі з виставки, присвяченій історичній забудові міста наприкінці 19-го - на початку 20-го століть.

***

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб важливі новини самі вас знаходили, і ви не пропустили нічого цікавого.

Ви також можете слідкувати за оновленнями сайту на нашій сторінці в Facebook. Підписуйтесь на наш Instagram.

Інші статті на цю тему

pushkin (1)

Які ще пам'ятники демонтували за останні вісім років, а які з'явилися нові

pushka

Окрім того, перейменують 30% "російських" та "радянських" вулиць

1

Міська влада обіцяє, що навесні там буде гарно

коментарі