
У Краматорську смердить вода, а мешканці отримують тривожні анонімки у месенджерах. Що відбувається?
Мешканці Краматорська скаржаться, що вода з-під крану має неприємний запах - від неї тхне або ліками, або болотом, або ацетоном, або нафтопродуктами, або ще чимось неприємним. Краматорці про це масово пишуть у соцмережах:
Про те, що вода з-під крану смердить, скаржаться також мешканці Слов'янська, Костянтинівки, Покровська та деяких інших міст Донеччини.
В останні два дні у Вайбері розповсюджується повідомлення про начебто перевищення вмісту амонію у Сіверському Дінці втричі. Невідомий автор посилається на "хороших знайомих" з "МЧС", хоча такої структури в Україні не існує вже майже десять років (є ДСНС), і просить попередити "всіх, кого можеш". При цьому хто автор повідомлення - невідомо. Встановити першоджерело цього повідомлення - неможливо. Доказів, що вміст амонію у Сіверському Донці перевищений втричі, наразі теж немає.
Як вода потрапляє до мешканців Краматорська
Послуги з водопостачання Краматорську надає комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу". Основним джерелом є канал Сіверський Донець-Донбас, який бере початок з річки Сіверський Донець.
За однією зі схем водозабезпечення, так звана сира вода поступає до Краматорська і надходить до фільтрувальних станцій місцевого комунального виробничого підприємства "Краматорський водоканал". Тут сиру воду очищують і знезаражують, тобто виробляють з сирої води питну, та забезпечують її розподіл по більшій частині багатоповерхового сектору міста.
Чи перевищений вміст амонію у Сіверському Дінці
За якістю води на території Донеччини, у тому числі у Сіверському Дінці, стежать працівники Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів (БУВР). 3 грудня ця установа написала на своєму сайті, що, за даними компанії "Вода Донбасу", наприкінці листопада у районах поверхневих питних водозаборів з річки Сіверський Донець концентрація амоній-іону зросла з 0,2 до 0,4 мг/дм3 (норма - не вище 0,5 мг/дм3).
2 грудня працівники "Води Донбасу" взяли проби води вздовж водотоку річки Сіверський Донець від точки вище Ізюма Харківської області до точки нижче Святогірська (Донецька область). За результатами аналізу проб води, концентрація амоній-іону складала:
- вище м. Ізюм – 0,85 мг/дм3;
- нижче м. Ізюм – 0,5 мг/дм3;
- вище м. Святогірськ – 0,45 мг/дм3;
- нижче м. Святогірськ – 0,45 мг/дм3.
"Концентрації амоній-іону знаходяться на рівні минулих років і станом на 02.12.2021 в районі питних водозаборів Донецької області НЕ перевищують норми", - повідомляє Сіверсько-Донецьке БУВР.
Чи перевищений вміст амонію у питній воді
Згідно з офіційними даними, ні. "Краматорський водоканал" регулярно публікує показники якості питної води, що подається споживачеві з фільтрувальної станції. Так, 4 грудня вміст амонію становив 0,08 мг/дм3 (при нормі 0,5 мг/дм3), 5 грудня - 0,07 мг/дм3, 9 грудня - менше 0,05 мг/дм3.
Але у цих же зведеннях йдеться про те, що 4-5 грудня рівень запаху води при температурі 20 градусів мав значення 2 бали, а при 60 градусах - значення 3 бали. 9 грудня значення запаху води в обох випадках становить 2 бали. Але норма - менше 2.
Так чому тоді вода смердить?
Тиждень тому голова Донецької ОДА Павло Кириленко проводив брифінг за результатами своєї роботи у листопаді, і йому поставили питання про неприємний запах води. Ось що він сказав:
"За інформацією, якою я володію, це пов'язано з потеплінням, з тим, що у воді відбуваються певні процеси з відмиранням водоростей. Зараз проводяться всі вимірювання. Але викидів забруднюючих речовин, каналізаційних стоків у водоймища не відбувається".
Присутній на тому самому брифінгу начальник обласного департаменту житлово-комунального господарства (ЖКГ) Сергій Гончаренко, посилаючись на інформацію від "Води Донбасу", комунального підприємства "Словміськводоканал" та Сіверсько-Донецького БУВР, сказав, що "це питання суто біологічне".
"У зв'язку з тим, що у води річки Сіверський Донець та інших річок, з яких відбирається вода, потрапляє дуже велика кількість сполук азоту, це призводить - при підвищенні температури води - до швидкого зростання кількості синьо-зелених водоростей та потім продукти їх життєдіяльності і відмирання дають саме цей запах… Це пройде, як тільки хоч трохи зменшиться температура - на початок грудня +8 на дворі", - сказав він.
Сіверсько-Донецьке БУВР повідомляє, що підвищення у Сіверському Дінці вмісту сполук азоту, в тому числі амоній-іону, пов’язано з природними та антропогенними факторами, зокрема змивами з території внаслідок опадів, господарської діяльності підприємств та ін.
"Разом з тим слід зазначити, що коливання температури повітря викликає зміну кількісного та якісного стану водоростей у річках, в тому числі синьо-зелених. Продукти життєдіяльності та розкладання водоростей є причиною специфічних запахів води – плісняви, рибного, гнилі, хлорфенольного, лікарського та інших. Запах залежить від домінуючої групи водоростей", - йдеться у повідомленні.
Основною причиною інтенсивного розмноження водоростей у річках називають надмірну кількість поживних біогенних речовин, в тому числі фосфатів, які надходять до водних об’єктів зі стічними водами, переважно комунальних підприємств.
"Це пройде, як тільки хоч трохи зменшиться температура - на початок грудня +8 на дворі"
Голова Донецької ОДА Павло Кириленко на брифінгу, про який ми писали вище, сказав, що "досить скептично" ставиться до інформації, що запах води пов'язаний з водоростями. Щоб дати точну відповідь на це питання, потрібно провести велику кількість лабораторних досліджень, додав очільник області.
Начальник обласного департаменту ЖКГ Сергій Гончаренко сказав, що зараз посилили моніторинг якості води. Проби води беруться щоденно з Сіверського Дінця - як на території Донецької області, так і вище за течією річки на території Харківщини - і на всіх водозаборах до фільтрувальних станцій.
Фахівці Сіверсько-Донецького БУВР та Держспоживслужби паралельно відібрали проби води і відправили їх до Наукового токсикологічного центру ім. Л. І. Медведя МОЗ України, щоб з’ясувати причини екологічної ситуації, що призвела до погіршення якості питної води.
Забруднення прийшло з Харківщини? (оновлено 10 грудня)
9 грудня начальник Сіверсько-Донецького БУВР Сергій Трофанчук в ефірі телеканалу "Суспільне.Донбас" розповів, що 3-4 грудня фахівці цього управління відібрали проби води у Дінці у 13 точках у Харківській та Донецькій областях.
"Вище Ізюму та в районах поверхневих водозаборів на Донецьку область зафіксовані специфічні лікарський та затхлий запахи інтенсивністю 2 бали по 5-бальній шкалі. В районі Яремівки [Харківська область] зафіксовано підвищений вміст амонію та нітритів, також ми зафіксували максимальні значення амонію в річці Уда у селищі Бабаї - там, де зливова каналізація "Харківводоканалу", - розповів Трофанчук.
Начальник Сіверсько-Донецького БУВР зазначив, що інформацію щодо водоростей як причини запаху, яка наводилася на брифінгу 3 грудня, "ніхто не відкидає", але у воді також присутні "речовини, які раніше міськводоканали навіть не визначали".
"Завдяки обладнанню, яке ми встановили у лабораторії, ми змогли знайти проблемну точку - вище міста Ізюм", - сказав Сергій Трофанчук.
Він додав, що проби води відправили до інституту гігієни і токсикології ім. Медведя і "знайшли там цілий ряд показників, які потребують більш детального вивчення, тому що вони не властиві для річкового басейну".
На питання, чи можна вживати воду з-під крану, Трофанчук сказав: "Я би рекомендував використовувати її в побуті, але не для приготування їжі".
Коли ж вода не буде смердіти? Керівник Сіверсько-Донецького БУВР сказав, що за даними "Води Донбасу", запах у Дінці "вже немає такого активного стану", але він може посилюватися після хлорування на фільтрувальних станціях.
"Я думаю, у найближчі дні ситуація буде покращена", - додав він.
8 грудня фахівці Сіверсько-Донецького БУВР спільно з КП "Компанія "Вода Донбасу" та Державною екологічною інспекцією в Донецькій області знову відібрали води по річці Сіверський Донець в районах питних водозаборів Донецької та Луганської областей, на межі Харківської та Донецької областей (с. Яремівка), а також вище та нижче м. Ізюм в Харківській області. За результатами досліджень проб води визначено:
- покращення за органолептичними показниками – запах у всіх точках невизначений або річковий "лікарський" запах, на відміну від раніше проведених спостережень, не зафіксовано);
- вміст фенолів не зафіксовано у жодній з точок відбору проб води,
- вміст амоній-іону:
- найбільша концентрація спостерігається на території Харківської області від 0,66 мг/дм3 до 0,99 мг/дм3 (нижче м. Ізюму);
- в районі питного водозабору в канал Сіверський Донець – Донбас спостерігається тільки незначне перевищення 0,57 мг/дм3 (при нормі 0,5 мг/дм3);
- в с. Богородичне та районі питного водозабору на Луганську область – не перевищує норми.
Станом на 10 грудня, за інформацією КП "Компанія "Вода Донбасу", вміст амоній-іону у поверхневому питному водозаборі з р. Сіверський Донець складає 0,28 мг/дм3 (при нормі 0,5 мг/дм3).
Фільтрувальна станція не може прибрати запах
У "Краматорському водоканалі" розповіли, що вода на фільтрувальну станцію приходить вже із запахом. Це виявили фахівці лабораторії "Водоканалу", коли досліджували проби води, що надходить з каналу Сіверський Донець-Донбас на фільтрувальну станцію Краматорська.
"В ході дослідження води поверхневого джерела виявлено посилення запаху. На фільтрувальній станції вода знезаражується хлором, при взаємодії води з хлором запах збільшується", - повідомили на підприємстві, і запевнили, що безперервно контролюють воду на всіх етапах очищення перед подачею у мережу і до внутрішньобудинкового розведення, щоб вона відповідала санітарним нормам.
Міський голова Краматорська Олександр Гончаренко розповів, що фільтрувальна станція нічого не може зробити із видаленням поганого запаху води, і що "сьогоденні технології очистки води не передбачають видалення того запаху".
"Але за показниками, які ми маємо контролювати і контролюємо, вода відповідає якості та вимогам законодавства. Звучить негарно, це не подобається мешканцям, але нічого наша фільтрувальна не робить такого, що дає цей запах. Але, на жаль, зробити нічого не можемо, щоб його видалити. Хлор додається згідно з нормами, очищення - згідно з тієї технології, яка існує", - сказав міський голова на брифінгу 7 грудня.
Гончаренко зазначив, що міська влада подасть проєкт реконструкції залу фільтрів на фільтрувальній станції на фінансування за кошти Європейського інвестиційного банку. Якщо проєкт переможе, то ця реконструкція має покращити очистку води у Краматорську.
Вода, що надходить до Краматорська, з кожним роком стає гірше
Рік тому вода з-під крану теж мала поганий запах, а ще в акваріумах гинули рибки. Тоді з'ясувалося, що вміст амонію у Сіверському Дінці був перевищений у 2-4 рази, а джерело забруднення виявили у Харківській області, і точніше - у річці Уда, яка є притоком Дінця.
Найбільш вірогідним джерелом забруднення назвали міські очисні споруди №2, так звані "Безлюдівські міські очисні споруди" комплексу "Харківводоканал".
Kramatorsk Post тоді відправив дві проби води з-під крану до незалежної лабораторії – Краматорського міського філіалу державної установи "Донецький обласний лабораторний центр МОЗ України".

Фахівці лабораторії розповідали, що спостерігають тенденцію погіршення якості сирої води, що надходить на фільтрувальну станцію "Краматорського водоканалу", з 2018 року. Така ж ситуація з питною водою, що подається населенню міста. Але 2020 року якість води погіршилася набагато помітніше у порівнянні з 2019 роком.
"Оскільки водойми, з яких надходить вода, зокрема річку Сіверський Донець, зараз ніхто не чистить, вода в ній стає не ліпшої якості. Технологія водопідготовки фільтрувальної станції не змінюється весь час її існування. І, як наслідок цього, погіршилася і питна вода. Ось 2020 року за мікробіологічними показниками зареєстровано 25,5% відхилень, 2019 року таких відхилень було зафіксовано 6,9%. За санітарно-хімічними показниками 2020 року було зафіксовано 9,8% відхилень, а 2019 – 4,3%", - розповідала рік тому завідувачка відділенням організації санітарно-гігієнічних досліджень Надія Жолудь.
Результати аналізів двох проб води, які ми тоді надали до лабораторного центру, показав перевищення показника аміаку – 1,24 та 1,2 мг/куб.дм. Цей показник не повинен перевищувати 0,5 мг/куб.дм. Але за прийнятими нормативами в Україні в окремих випадках допустимим показником аміаку у питній воді є 2,6 мг/куб.дм.
Щодо шкоди для організму людини води з підвищеним вмістом аміаку Надія Жолудь зазначила: "Якщо тривалий час вживати воду з підвищеним аміаком, то можуть виникнути зміни з боку серцево-судинної системи, з боку репродуктивної системи тощо. Тому, щоб бути здоровими, я рекомендую пити воду гарантованої якості".
***
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб важливі новини самі вас знаходили, і ви не пропустили нічого цікавого.
Ви також можете слідкувати за оновленнями сайту на нашій сторінці в Facebook. Підписуйтесь на наш Instagram.