
В бік окупованого Криму запустили величезний кримськотатарський прапор, пошитий у Краматорську
28 червня до окупованого Криму запустили величезний кримськотатарський прапор, який пошили у Краматорську. До прапора розмірами 9 на 16 метрів причепили повітряні кульки і з адмінкордону між Херсонщиною та Кримом він полетів у бік Армянська. Разом з прапором запустили 9 тисяч листівок з нагадуванням, що Крим - це Україна.
Цю подію приурочили до Дня кримськотатарського прапору, який відзначається 26 червня, та у рамках Всеукраїнської акції до 30-річчя відновлення діяльності Курултаю кримськотатарського народу.
Прапор у Краматорську шили волонтери центру "Разом до перемоги" на прохання колишнього політв'язня Ісмаїла Рамазанова та активіста "Третьої сили" Влада Іванова. Волонтери пошили блакитну основу прапора розмірами 9 на 16 метрів, потім пришили золоту тамгу (на неї витратили 25 метрів тканини). Тамгу пришивали у спортзалі 9-ї школи.

Керівниця центру "Разом до перемоги" Оксана Муравльова розповіла Kramatorsk Post, що тамгу вирішили шити не в куточку, як в офіційного кримськотатарського прапору, а на всю площину тканини. Це зробили для того, щоб її було видно з землі.
"Ми вдома з чоловіком виміряли, зробили саму тамгу. Коли йшли до школи, у нас була готова основа і була готова тамга. Ми з волонтерами нашивали тамгу, вирівнювали, щоб вона була по центру. Щоб її видно було з двох боків, і щоб прапор став легшим, ми вирізали [тамгу] з блакитної основи", - розповіла Оксана Муравльова.
Коли прапор був готовий, його того ж дня відправили до Києва. Зі столиці він почав подорож Україною і за два тижні побував у Львові, Вінниці, Дніпрі, Запоріжжі, Мелітополі, Херсоні та інших містах. Осі охочі писали на прапорі свої побажання кримськотатарському народу та громадянам України у Криму.
Рефат Чубаров: щоб звільнити Крим і ОРДЛО, треба посилюватися і чекати на шанс
"Дуже дякую за те, що у Краматорську ви робите. Це одна з наших акцій. 26 червня - День кримськотатарського прапору, у нас буде багато заходів з цього приводу у різних регіонах України. Ми плануємо запустити цей величезний прапор повітрям до окупованого Криму і сподіваюсь, що нам це вдасться", - казав голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров журналісту Kramatorsk Post під час престуру, влаштованого Українським кризовим медіацентром та Естонським центром східного партнерства на початку червня.
Рефат Чубаров впевнений, що для того, щоб відновити державний суверенітет над Кримом та окремими районами Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), Україна має посилюватися у всіх сферах життя і чекати на шанс повернути свої території.
"Ми маємо, незважаючи на складні міжнародні механізми, максимально посилюватися, продовжувати свою роботу щодо мобілізації наших міжнародних партнерів і обов'язково сьогодення дасть нам шанс [деокупувати українські території]", - сказав голова Меджлісу, навівши в якості прикладу Нагірний Карабах. Азербайджан повернув собі цю територію через 30 років після захоплення вірменськими військами.

На думку Рефата Чубарова, питання деокупації Криму та ОРДЛО не має обговоюватися окремо. Як варіант - об'єднати кримське питання з "нормандським форматом", на якому обговорюється війна на Сході України, про що нещодавно заявляв президент України Володимир Зеленський.
Голова Меджлісу також називає створення кримськотатарської національної автономії у складі України є одним з головних механізмів, які допоможуть деокупувати Крим.
"Кримські татари є цілісним народом в українській державі. Самобутні цілісні народи мають природні права, прописані у міжнародних документах. Право на самовизначення є природним для будь-якого народу. Міжнародне право підтримує тих, хто хоче реалізувати своє право на самовизначення, не порушуючи існуючі державні кордони. Кримські татари кажуть, що вони хочуть реалізувати це право на власній землі - Крим. [...] Цей аргумент має бути викладений на стіл переговорів, до якого ми обов'язково дійдемо", - розповів Рефат Чубаров, відповідаючи на питання Kramatorsk Post.
Вважається, що сім років окупації з Криму виїхали 50-60 тисяч людей, половина з них - кримські татари.
"25-30 тисяч - для нас це величезна цифра, бо нас всього 300 тисяч у Криму. Ми десятиліттями поверталися на свою землю і для нас виїхати з Криму - це щось неприйнятне. Серед кримських татар у Криму є гасло: "Живи у Криму". Кримські татари засуджують тих, хто виїжджає з Криму, навіть за теперішніх умов. І деякі російські пропагандисти цим користуються. Але життя є життя. Дехто змушений їхати", - каже Чубаров, якому росіяни заборонили в'їзд на півострів ще 2014 року.
Пан Рефат каже, що Меджліс просить кримських татар не залишати Крим, бо репресії, які влаштовує проти них окупаційна влада, спрямовані на те, що "вичавити" з півострова тих, хто не сприймає окупацію. Разом із тим за сім років окупації до Криму переселили щонайменше 500-600 тисяч громадян Росії. Рефат Чубаров називає це військовим злочином, оскільки окупанти навмисно змінюють демографічний склад захоплених територій.