Важливо :: Життя громади :: 20 червня 2022 16:23 , Дмитро Лук'яненко
oleksandr-goncharenko

«В такому режимі протримаємось до осені». Мер Краматорська про ситуацію та найближчі перспективи міста

Краматорський міський голова Олександр Гончаренко розповів Post про поточні болючі проблеми та що буде з містом в залежності від того, як розвиватиметься ситуація на фронті

Починає міський голова розмову з розповіді про те, які питання найактуальніші на поточний момент, та як місто намагається з ними впоратись. 

- Найболючіша проблема – це забезпечення міста водою. Через активні бойові дії в районі Райгородка та селища Донецьке обласному постачальнику – підприємству «Вода Донбасу» - не вдалося запустити насосну та фільтрувальну станції у Донецькому. Через це Слов'янськ взагалі без води, а Краматорськ – частково, і страждають переважно селища.

90% нашої громади забезпечується водою з фільтрувальної станції Краматорська, на яку по водоводу подається технічна вода з каналу Сіверський Донець-Донбас. Це Лазурний, Соцмістечко та основна частина Старого міста. 

Селища Ясногірка, Шабельківка, 3-а Олександрівка, частина Іванівки, Красногірка , Семенівка, Василівка отримують вже очищену воду безпосередньо по водопроводу з селища Донецьке з фільтрувальної станції «Води Донбасу». Тобто, із замкнутою водопровідною системою міста ці селища не пов'язані, ми цю воду безпосередньо купуємо у «Води Донбасу». Два тижні ця станція не працювала через "прильоти". То з електропостачанням виникає проблема - ДТЕК тільки відновив підстанції в Райгородку - прилетіло в саму насосну. І ось два тижні її не моли запустити.

test Підвіз води в одному з краматорських селищ. Фото - "Краматорський водоканал"

І другий момент: не дай Боже, ми не втримаємось і відійдемо за Донець із Щурово, Брусина та південних кордонів Лимана, тоді мішенню постійних обстрілів можуть стати і Райгородок, і Донецьке, і Миколаївка та Семенівка. І тоді ми можемо залишитись і без технічної води. З водоводу залишки води підуть самопливом і це на 2-3 дні води, далі – все. Обстановка там зараз складна, наші військові кажуть, що зброя від західних партнерів вже почала надходити, але поки що чисельна перевага на боці рашистів - і за ствольною артилерією, і за реактивною, і за боєкомплектами до них.

Друге вузьке місце – електропостачання. Ми сидимо на одній гілці з Харківської області. Це лінія 330 кіловольт із Лозової. Там обстріли частішають, і чим більше вони будуть бити з Ізюма по напрямку Барвінкове і Лозова, тим більша ймовірність того, що область може залишитися взагалі без електроенергії. Усі пам'ятають нещодавнє пряме попадання в ЛЕП у Лозовій, в результаті якого ми просиділи 8 годин без електрики, допоки нас не переключили на альтернативну лінію 110 кіловольт. А Слов'янський район взагалі тиждень сидів без світла.

Знеструмлення, знову ж таки, унеможливлює водопостачання. Тоді в нас залишається один варіант: у «Води Донбасу» є свердловини в районі Біленької. Потрібно буде підвозити туди генератори, «розгойдувати» ці свердловини і здійснювати звідти підвезення води в місто. Приблизно цим же зараз займається Слов'янськ, - вони мають пару своїх свердловин. Вода там технічна по суті, з підвищеним вмістом кальцію, але в нинішніх умовах вибирати не доводиться.

- Місто зараз живе НЕ за схемою традиційної цивільної економіки. З одного боку, припинились чи суттєво знизились податкові та інші звичні надходження до бюджету. З іншого боку, якісь витрати зменшились, якісь, навпаки, зʼявились. Де місто бере гроші, скільки витрачає, та на скільки часу їх ще вистачить, щоби підтримувати мінімально необхідну життєдіяльність міста?

- До осені можемо протягнути точно. На своїх грошах. Якщо, звичайно, ситуація не зміниться, і не буде щоденних обстрілів, як, наприклад, у Бахмуті. У Бахмуті, наприклад, транспорт не працює, лікарні без лікарів уже понад місяць. Звідти навіть медики евакуювалися. У нас зараз по 1-2 особи з медперсоналу щотижня повертається. Зрозуміло, що це оплачує не місто, а держава через НСЗУ. 

Отже, якщо не почнуться щоденні обстріли, і не станеться ще різкого відтоку людей, ми до осені зможемо фінансувати та виконувати ті роботи, які виконуються в нинішніх обсягах.

У місті зараз 60 тисяч людей. Останнім часом повернулося 10 тисяч

Але треба розуміти, що ми виконуємо ці роботи не в довоєнних обсягах. Ми, наприклад, стільки не асфальтуємо зараз доріг – асфальтові заводи не працюють. Але ми беремо в борг крихту, у нас є рециклер, і ми латаємо дороги для того, щоб не билися наші тролейбуси. Це, до речі, і відповідь на запитання, що часто задається: «Навіщо зараз асфальтувати, якщо можуть розбомбити». З таким підходом тоді можна кинути все та всім розбігтися. Але у місті зараз 60 тисяч людей. Останнім часом повернулося 10 тисяч. Це ми рахуємо за обсягами сміття, водоспоживання, сім-картами. Ми щотижня беремо зріз чисельності за всіма операторами. Тільки за місяць додалося 15 тисяч сім-карток, ну, правда, певна частина з них військові.

Вивезення сміття становить 350 тонн на тиждень. До війни було у 2-2,5 разів більше.

Якщо казати про наших співробітників, робітників комунальих підприємств та медпрацівників - то вони повертаються в основному за зарплатою. Тобто, у них за три місяці закінчились запаси грошей і вони усвідомлюють, що ризикують, але повертаються на роботу, щоби отримувати гроші. Наприклад, медсестра сьогодні «брудними» отрмує близько 18 тисяч, лікар - від 30 до 40. Ми розуміємо, що люди ризикують, що на одного працюючого навантаження зараз більше, ніж до війни, бо медиків задишилось 30 відсотків, а комунальників 50, отже, ми дозволили їх керівникам підвищувати їм зарплатню на 30-60 відсотків. 

- А якщо ситуація затягнеться?

- Доведеться ще скорочувати витрати. Ближче до осені будемо вже дивитися баланс і вирішувати.

Виконання бюджету становило за 5 місяців 85%, недоотримали ми 52 мільйони гривень. З одного боку, ми недоотримуємо платежі до бюджету. Але з іншого і наші витрати суттєво скоротилися. Зі 160 осіб, які працювали безпосередньо у виконкомі, зараз працює 45-50. Також зараз значно менше людей у ​​структурних підрозділах виконкому. Деякі управління не працюють зовсім. У деяких залишилося по 1-2 особи, причому, в тих підрозділах, які не можуть зараз виконувати свої прямі обов'язки, люди задіяні на інших напрямках - складання списків та роздача гуманітарки тощо, аж до вантажних робіт.

- Міськрада повідомляла, що ведеться підготовка до нового зимового сезону. Знову ж, чим вона відрізняється в умовах війни, від того, як це робилось раніше і чи вдасться повноцінно підготуватись?

- У комунальній сфері зараз працює близько 50-60 відсотків штатної чисельності. Це той критичний мінімум, який забезпечує роботу того ж таки водоканалу, і так, зараз розпочали підготовку до опалювального сезону.

Підготовку до сезону вести складно. Наразі газовики готуються до можливого пуску газу. Одна гілка в Харківській області між Ізюмом та Барвінковим може забезпечувати нас газом, якщо вдасться хоча б трохи відігнати рашистів від Ізюма. Магістральники зараз займаються інспекцією та підготовкою мереж по місту до входів в будинки. До серпня міськгаз буде готовий подати газ. Але це подача газу на дом. Ще два місяці піде на запуск стояків по під'їздах. Для того, щоб запустити у квартирах – потрібно обійти поквартирно кожен стояк. Якщо хоча б у одній квартирі нікого немає і неможливо перевірити – стояк не запускається. Що робити з тими квартирами, з яких люди поїхали та доступу туди немає – важко сказати.

Так що подача газу на місто залежить від того, чи ми відженемо ворога від Ізюма. 

Щоб знизити небезпеку для критичної інфраструктури Краматорська, потрібно ворога відігнати від Ізюма кудись у район Куп'янська, від Лиману – в район Кремінної та, як мінімум, не упустити позиції на рубежах Бахмут – Попасна. 

І треба розуміти, що без газу не може бути й мови про початок опалювального сезону. «Краматорська тепломережа» – це 190 будинків, «Міжрайтепломережа» – 208 будинків, це 30 тис. особових рахунків. Ну і ТЕЦ: якщо буде вугілля марки «А», вона зможе працювати переважно на вугіллі, але зовсім без газу – ні.  Приблизно на 15% потрібно «підсвічувати» вугілля газом. На 100% на одному газі ТЕЦ працювати може, таке вже було, коли вугілля було дорожче, але навпаки - зовсім без газу, на одному вугіллі - це виключено, ми не зможемо навіть її запустити.

Проте, «напівкомунальна» ТЕЦ та комунальна Краматорська тепломережа розпочали підготовку мереж обладнання до опалювального сезону. КМРТС - поки що ні, вона у складі «Теплокомуненерго» і там вся структура по всій області поки що виведена у простій. Але ми з приводу них не переживаємо. З 1 липня вони введуть в дію мінімальний штат. До того ж у них найновіші траси з усіх та котельне обладнання у дуже хорошому стані. Навіть якщо вони в серпні розпочнуть підготовку, до початку опалювального сезону вони встигнуть. Найголовніше зараз – це газ.

test Підготовка до опалювального сезону. Фото - "Краматорськтеплоенерго"

І щоб більш-менш знизити небезпеку для критичної інфраструктури та життєдіяльності міста, як мінімум потрібно ворога відігнати від Ізюма кудись у район Куп'янська, від Лиману – в район Кремінної та, як мінімум, не упустити позиції на рубежах Бахмут – Попасна. 

Бахмут - це найнебезпечніший напрямок, я вважаю. Там немає якихось водних чи інших природних перешкод. Якщо на півночі - там Донець і в районі Долини настільки потужні укріплення, що росіяни навіть не намагалися там особливо наступати, то зі Сходу ситуація дещо інша.

- Якщо ситуація буде загострюватися, як ви оцінюєте підготовку захисту міста на ближніх підступах? Чи зробив Краматорськ якісь висновки з досвіду Маріуполя, Сєверодонецька та інших міст, яким довелось безпосередньо зіштовхнутись з навалою?

- На ближніх підступах у нас все непогано. До Краматорська у військових уже через місяць війни не було питань. Ми найшвидше окопалися - у нас і техніки було достатньо, і область нам допомагала. Потім уже військові висловлювали свої побажання та коригували все це – окопи, протитанкові рови тощо.

Так, досвід Маріуполя і інших міст ми врахували, виявили їхні помилки, та постарались уникнути їх у себе. Наприклад, ми не тримаємо автомобільну та іншу техніку наших підприємств, перевізників, комунальників в купі, в їхніх автопарках, а «розпорошуємо» її або евакуюємо. Бо в Маріуполі тоді за один раз накривали цілі автопарки і підприємства лишались усієї техніки за один обстріл, через те, що тримали її усю в одному місці. 

- Що нового відбувається в сфері надання медпослуг в місті, забезпечення ліками тощо?

- Медзабезпечення нормальне. Є критичні запаси препаратів, які люди повинні приймати на постійній регулярній основі – інсулін, Л-тіроксин та інші – їх запаси є мінімум на три місяці. І навіть по мірі надходження нових партій ми просимо людей, за можливості, брати їх наперед з запасом, щоб ми могли не перевантажувати наше холодильне обладнання - ми більше тримісячного запасу зберігати не можемо.

Весь спектр медичних послуг, включаючи стоматологічні, в місті, надається повною мірою. Перша стоматологічна поліклініка закрита, а друга у Старому місті працює та не припиняла роботу ні на день.

Ще повернулися деякі фахівці до обласного онкоцентру.

Також область спочатку закрила перинатальний Центр, але деякі фахівці повернулися, і зараз Центр працює амбулаторно, надає послуги протягом дня. Пологове відділення здатне прийняти пологи, хоча ми, звичайно, не рекомендуємо сьогодні залишатися і тим більше народжувати в Краматорську.

- Були певні скарги на те, що схема отримання гуманітарки шляхом реєстрації через гугл працює зі збоями. Були і інші скарги. Все налагодилось? І чи всіх забезчують, кому вона потрібна?

- Місто видає гуманітарну допомогу з урядової програми, якою займається Офіс президента. Це допомога, яка надходить на державному рівні з різних країн. Вона вже відсортована, розфасована. Щоправда, спочатку набори були по 10-12 кг один, тепер по 6-7. Доводиться людям довго пояснювати, що такі комплекти так вже розфасовані за кордоном. Тому що вони бачать, що раніше хтось отримав великий набір, а їм дістався сьогодні менший, і звинувачують нас у крадіжці.

На день ми видаємо від 500 до 1000 комплектів. Отримали вже близько 50 тис. осіб, тобто незабаром буде закрито по першому колу вся громада. Черг та ажіотажу немає. Люди заповнюють гугл-форму (хто не може цього робити – у Старому місті є центр, де в цьому допомагають). Ну так, іноді стаються певні помилки, хтось телефон невірно вказав, хтось заповнив форму на померлого або виїхавшого, але в цілому процес налагоджено. Вже ми починаємо видачу по другому колу.

- Якщо людина отримала у вас гуманітарну домомогу, це ж не означає, що вона не має права отримати її десь ще?

- Звичайно ж ні. Найактивніші встигають пройтись по всіх точках: отримують у нас, в Червоному хресті, який працює абсолютно окремо, в UNISEF, в USAID і т. д., - місто отриммує гуманітарку десь по 5-6 напрямках.

* * *

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби важливі статті самі вас знаходили і ви нічого не пропустили. Також на нас можна підписатись у Viber.

Ви також можете слідкувати за оновленнями нашого сайту на сторінці у Facebook. Слідкуйте за нами у Instagram.

Інші статті на цю тему

obstril-liman-main

Місцева влада обіцяє допомогти з похованням загиблих

anton-vrazhennya-main

Він вперше з початку великої війни був за межами Донеччини тривалий час

image (8)

У МВА надали інформацію щодо суми статей, з яких статей складається заробітна плата Олександра Гончаренка

коментарі