
Важливе про вакцинацію у Краматорську: чому кількість пунктів щеплення не збільшиться і чи вистачить вакцин на всіх
За останні кілька днів у Краматорську значно зросло навантаження на медичну систему - стаціонари переповнені хворими на коронавірус, ліжка з киснем заповнені на понад 100%. Після того, як стало відомо про запровадження на Донеччині "червоної зони" та пов'язаних з нею обмежень, у пунктах вакцинації виникли черги із сотень людей.
Чому стало важко отримати талон на прийом до лікаря, чому неможливо додзвонитися до реєстратури, чому кількість пунктів вакцинації не буде збільшуватись, як і часи роботи тих, що вже працюють, і чи вистачить вакцин на всіх охочих - про це сьогодні на пресконференції розповіли начальник міського відділу охорони здоров'я Андрій Петриченко та керівник Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) №1 Олександр Власенко.
Медична система ледь справляється з навантаженням
"Навантаження виросло не лише на другу ланку, а й на первинну ланку - на неї більше навантаження, ніж можна собі уявити. [Це відповідь на питання], чому люди не можуть отримати талон на прийом", - сказав Петриченко.
За його словами, лише у понеділок, 18 жовтня, Центр первинної допомоги №1 прийняв 1639 хворих, а Центр №2 - 1831. Вперше за медичною допомогою звернулися 939 і 866 пацієнтів відповідно, більшість з них з ознаками респіраторної хвороби (ковід чи ГРВІ) - 526 і 679. У цих людей взяли швидкий тест на коронавірус і у 500 пацієнтів результат був позитивний - і це лише за один день.
Окрім того, лікарі першого Центру за вчора обслужили 179 хворих у них вдома, лікарі другого Центру - 107.
Тим часом лише за понеділок щеплення отримали 826 краматорців.
"Система працює з дуже великим навантаженням. Лікарів не вистачає. Тому вимоги збільшити часи прийому пунктів вакцинації чи збільшити кількість пунктів вакцинації… На теперішній час ми робимо все, що можемо", - сказав начальник відділу охорони здоров'я.
За словами Петриченка, зараз обговорюється можливість долучити до вакцинальної кампанії працівників другої ланки - міської лікарні №2 і дитячої лікарні (зараз щеплення проводять працівники Центрів медичної допомоги №1 і №2). Але через бюрократичні процедури це питання затягнеться приблизно на місяць.

"Усі наші лікарі, які працюють у вихідні, по закону на наступний день повинні бути вдома. Але вони виходять на роботу. А люди кажуть: "А чому лікар не затримується?", "Чому він не може попрацювати до 11 ночі?", - розповідає Олександр Власенко.
У Центрі №1 на вакцинації кожен день працює 11 із 50 наявних лікарів. Інші приймають пацієнтів.
"Лікарі, як це не дивно, теж хворіють. Вакцинація захищає від тяжких форм захворювання, вона повинна захистити пацієнта від потрапляння до реанімації, від потрапляння до стаціонару. Але вакцинований пацієнт теж хворіє, лікарі і медпрацівники теж хворіють. Тому у нас не стовідсоткова наявність медичних працівників", - каже Власенко.
Керівник Центру медичної допомоги №1 зазначив, що сама процедура вакцинації займає одну хвилину, але внесення інформації про щеплення до системи займає 5-7 хвилин. Але є пацієнти, в яких немає декларації - у цих випадках час внесення інформації до системи збільшується до 10-15 хвилин. І це при умові, що інтернет не зависає.
Олександр Василенко додав, що одна вакцинальна бригада (лікар, медсестра і реєстратор) за годину може обслужити 6-7 пацієнтів, за день - близько 50. Тому він закликав краматорців не скупчуватись у чергах, а записуватись на щеплення і приходити на свій час.

Зараз у Краматорську працюють десять пунктів вакцинації в амбулаторіях, два пункти масової вакцинації (за цим посиланням їхні адреси та номери телефонів), а ще - мобільні бригади, які проводять щеплення на виїзді в організованих групах населення із 30 і більше людей.
Вакцинація проходить досить високими темпами - на сьогодні у Краматорську щеплення отримали майже 38% дорослого населення.
Чому не можна додзвонитися до амбулаторій
Читачі Kramatorsk Post скаржаться, що не можуть додзвонитися до Центрів первинної допомоги.
Що стосується амбулаторії на Василя Стуса, то, за словами Андрія Петриченка, це питання створення кол-центру і воно зараз на стадії вирішення - на жовтневій сесії депутатів буде прийнято рішення про остаточне об'єднання Центрів первинної допомоги.
Тоді кол-центр ЦПМСД №1 буде розширений на все населення міста. Олександр Власенко та його заступник вже відібрали персонал для розширеного кол-центру, цей персонал пройшов навчання, закуплено обладнання. Таким чином питання розширення кол-центру на амбулаторію на Василя Стуса має бути вирішене приблизно за місяць.
За словами Власенка, у кол-центрі, що розташовується в амбулаторії на Станкобуді, зараз працює сім працівників, двоє з них займаються записом на вакцинацію. Але два працівника пішли на самоізоляцію з ковідом.
"Вчора з 8 до 9 години було 1800 дзвінків. Ми працюємо над розширенням [кол-центру], плануємо долучити ще працівників, залучити до цього інтернів. У нас багатоканальний телефон, але фізична можливість реєстраторів теж обмежена", - сказав керівник Центру медицини №1.

"Я розумію, що пацієнт не може додзвонитися і годину, і дві. Сімейний лікар, якщо йде на ковідний прийом, телефон теж не бере, і до нього теж не можна додзвонитися. Зараз ми будемо вирішувати, що із цим зробити. Із сімейними лікарями будемо розмовляти, щоб до них можна було додзвонитися", - додав Власенко.
При цьому третина звернень до кол-центру - щось з'ясувати чи уточнити, а не записатися на прийом чи вакцинацію.
Другу дозу вакцини отримають всі
До Kramatorsk Post також звертаються читачі, які отримали перше щеплення від ковіду ще до ажіотажу. Вони переживають, що не зможуть отримати друге щеплення вчасно або коли прийде час вакцинуватися, їхньої вакцини не буде.
Олександр Власенко сказав, що люди, які отримали щеплення в амбулаторіях, автоматично записуються на вакцинацію на ту чи іншу дату. Враховуючи це, замовляється вакцина.
Станом на ранок 19 жовтня, у Краматорську було 1900 доз вакцини "AstraZeneca", 2918 доз "CoronaVac" і 1116 "Pfizer". За словами Власенка, вакцини "AstraZeneca" у місті є лише для тих, хто зробив нею перше щеплення. Він також зазначив, що вакцину "AstraZeneca" для другого разу можна замінити "Pfizer" і навпаки.
"Ці вакцини по своєму механізму розроблення майже ідентичні і розробник цієї вакцини це дозволяє. А "CoronaVac" поки що нічим не замінюється. Ми плануємо вакцинацію таким чином, щоб пацієнт міг отримати друге щеплення тією вакциною, яка буде підходити", - сказав керівник Центру меддопомоги №1.
Він не виключив, що може статися така ситуація, коли у людини підійшов термін щеплюватися другою дозою, а її вакцини у наявності немає. Але Власенко нагадав, що існує допустимо максимальний термін вакцинації - 180 днів після першого щеплення. Він переконаний, що цього періоду вистачить для всіх.
"За 180 днів пацієнт отримає свою другу дозу стовідсотково. Тому що коли ми плануємо першу дозу, ми з'ясовуємо, чи є у перспективі у наявності та чи інша вакцина", - сказав Олександр Власенко.
Щоб отримати ковід-сертифікат, не обов'язково звертатися до лікаря
Коли людина отримає два щеплення від коронавірусу, вона наступного дня може отримати "зелений" ковід-сертифікат - цей документ відкриває двері для відвідування усіх закладів та заходів, а також для міжобласних та міжнародних подорожей.
Сертифікат можна отримати двома способами - у свого сімейного лікаря або у мобільному додатку "Дія". Останній варіант спрацює у тих, хто має ID-картку чи закородонний біометричний паспорт. Ось відеоінструкція, як згенерувати ковід-сертифікат у "Дії":
Андрій Петриченко і Олександр Власенко закликали краматорців, якщо є можливість, завантажувати сертифікат у додатку "Дія", не приходити за паперовими сертифікатами і не створювати додаткове навантаження в амбулаторіях. Наразі 40% записів на прийом до лікаря - щоб отримати цей документ.
Сертифікат можна роздрукувати і самому - за допомогою додатку "Дія". Сертифікат з "Дії" буде з QR-кодом, а ось отриманий у лікаря - без. Ось відеоінструкція, як роздрукувати міжнародний ковід-сертифікат з порталу "Дія":
Якщо ж з якихось причин краматорці не мають можливості скористатися "Дією", то у Центрі медичної допомоги №1 розробляють систему, за якої пацієнту не потрібно буде звертатися до лікаря за документом і витрачати його час. Потрібно буде зателефонувати до свого сімейного лікаря або написати йому у месенджер, назвати свої дані, а на другий день прийти і забрати сертифікат у реєстратурі. За словами Власенка, цю систему мають розробити за день-два.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб важливі новини самі вас знаходили, і ви не пропустили нічого цікавого.
Ви також можете слідкувати за оновленнями сайту на нашій сторінці в Facebook. Підписуйтесь на наш Instagram.