Цікаво :: Review :: 16 грудня 2020 08:36 , Олена Круглова
chernigivskij-biznes-hab-kovorking (1)

Від мрійників до втільників мрій: як у Чернігові влада підтримує бізнес

У Чернігові державні установи об'єднались та створили сучасний простір для підтримки та розвитку бізнес-середовища

У лютому цього року у Чернігові з’явився досить цікавий простір - Центр підтримки підприємництва та стартапів «Чернігівський регіональний бізнес-хаб».

Сама ідея створення такого простору виникла за три роки до того, 2017 року. Тоді чернігівський регіон став пілотним щодо партнерства з європейської програмою Forbiz. Яка, в свою чергу, створена для розвитку підприємництва через розробку стратегічних документів, адаптованих до реалій і проблем, з якими стикаються підприємці того чи іншого регіону.

Отже, навколо ідеї підтримки підприємництва 2018 року зібралася команда з представників Чернігівської обласної ради, Чернігівської ОДА, Регіональної торгово-промислової палати, Національного університету «Чернігівська політехніка» та Регіонального фонду підтримки підприємництва. Усі ці державні органи та установи є співзасновниками Агенції регіонального розвитку, на базі якої було і заплановано відкрити бізнес-хаб. До команди представники Агенції також потрапили. А згодом до неї долучили експертів проекту Forbiz.

Командою було виявлено, що в регіоні на той час не було саме простору, який би давав імпульс для зародження нових ідей та об’єднання бізнесменів у певні спільноти І було вирішено створити такий простір, щоб держустановам та закладам не конкурувати поміж собою щодо підтримки підприємництва, а спільними зусиллями створити одну потужну точку росту для місцевого бізнесу.

2019 року ця ідея була вже сформована у проект та подана на фінансування коштами Державного фонду регіонального розвитку. Їх підтримали. І до кінця 2019 відремонтували та реконструювали приміщення.

Власне, урочисте відкриття й ознаменувало закінчення першого етапу реалізації цього проекту.

Трохи про простір в буквальному сенсі: що тут збудували

Приміщення займає цокольний та перший поверх будівлі, який вже понад 200 років. Тоді тут була Губернська спілка креслярів.

Будівля Чернігівського бізнес-хабу

Директорка Центру підтримки підприємництва та стартапів  та заступниця директора Агенції регіонального розвитку Анастасія Кучерява бачить в цьому дещо метафоричне: «На сьогоднішній день наша основна мета – наповнити цю будівлю новими сенсами і водночас зберегти її історичну атмосферу. Оскільки це найбільш цінується у світі».

Анастасія Кучерява, директорка Чернігівського бізнес-хабу

Під час ремонту вони намагалися зберегти архітектуру будинку. А ще зробили його інклюзивним: в ньому передбачені зручні пандуси та просторі коридори тощо. Оскільки організатори планують залучати до роботи людей з інвалідністю таким чином, щоб забезпечити їм доступ до творчої співпраці, до опанування творчих професій для реалізації свого потенціалу. Їх тут теж навчатимуть монетизувати свої здібності.

На цокольному поверсі організована консалтингова зона, де майбутні та діючи підприємці можуть отримувати консультації спеціалістів. А поруч - коворкінг-зона, розрахована на 12 робочих місць. В ній можна працювати над проектами чи діючим бізнесом.

Консалтингова зона Чернігівського бізнес-хабу

«Ми чекаємо тут на інноваторів, людей творчих професій, тих, хто хоче знайти затишне та креативне місце для реалізації власного бізнес-концепту», - розповідає Анастасія.

Також на цьому поверсі розташували інноваційну лабораторію-майстерню з 3D-принтерами, компьютерами та іншим сучаним обладнанням.

Інноваційна лабораторія-майстерня Чернігівського бізнес-хабу

Інноваційна лабораторія-майстерня оснащена сучасним обладнанням

На верхньому поверсі розташована велика зала, де можна проводити тренінги, пресконференції та інші масові заходи. У цьому залі за рахунок високої стелі був змонтований ще один поверх – зона релаксу та відпочинку.

Зала для проведення навчання Чернігівського бізнес-хабу

В протилежній кімнаті розташовано приміщення для проведення переговорів та зустрічей. Вони оснащені модульними меблями, які за необхідності можна підлаштовувати під формат конкретного заходу.

Зона для проведення переговорів Чернігівського бізнес-хабу

В ній також є добудований другий поверх, де можна відпочити та почитати бізнес-літературу з бібліотеки, що розташована на цій добудові. До речі, книги ці можна не тільки читати, а й придбати, якщо якась дуже сподобалася.

Зона відпочинку та бібліотека Чернігівського бізнес-хабу

Фуд-зона, де можна перекусити, не відволікаючись від роботи, тут теж є. В ній розміщена сучасна техніка та великий обідній стіл на декілька місць.

«Ми вирішили, що такий стіл для всіх, додатково сприятиме комунікації та взаємодії. Ми сподівалися, що ця зона стане ще одним осередком творчого життя, бо, як відомо, що креативні ідеї приходять у самий невідповідний момент», - коментує Анастасія.

А ще тут можна прийняти душ. Неочікувано, але в такий спосіб тут вирішується комфортне перебування велосипедистів. Організатори підтримують цей рух і з розумінням ставляться до певних гігієнічних потреб, які можуть виникнути під час переміщення на велосипеді. Є тут, звісно, і велопарковка.

Загалом, вийшло дуже світле просторе приміщення з красивим мінімалістичним дизайном.

Про простір в глобальному сенсі: що тут відбувається

Після першого етапу реконструкції будівлі на ініціаторів чекав більш складний етап – організаційний.

Почалися пошуки, а далі перемови та укладання угод з потенційними менторами освітніх програм для бізнесменів, консультантами різних галузей, освітянами, представниками бізнесу, які б саме на ментальному рівні наповнили приміщення атмосферою творчості, динаміки, розвитку інновацій та привітного обміну досвідом. Тобто почали створювати такий собі комунікативний простір.

Згодом запрошених експертів почали долучати для надання відвідувачам або ж студентам бізнес-хабу комплексу послуг, а саме: консультацій, експертної підтримки, менторської підтримки, проведення освітніх програм тощо.

На базі бізнес-хабу почали працювати програми, які було поділено за декількома напрямками.

Тут діє «Вікно підприємця». І тепер будь-який підприємець може отримати комплекс довідково-консультативних послуг для ведення свого бізнесу: від питань бухгалтерії до певних експертних оцінок.

Інкубаційна та акселераціна програми передбачають комплекс освітніх заходів, які допоможуть підприємцям-початківцям та стартаперам прописати свої ідеї у бізнес-плані. Це так звана бізнес-інкубація.

Акселераціна програма спрямована на підтримку вже діючого бізнесу щодо його розширення. Освітні заходи в цьому випадку спрямовані на створення стратегії бізнес-росту.

Конкурс «втільників мрій»

Перший конкурс інкубаційної програми серед місцевих проектів було оголошено у липні.

Анастасія Кучерява каже: «Наша місія – це нести освітній елемент. І надавати допомогу тим, хто може не мати грошей, але надзвичайно вмотивований, надзвичайно класний та відповідальний. І саме для таких людей, не мрійників, а втільникив мрій ми і працюємо».

За результатами проведення конкурсу журі відібрало вісім ідей таких «втільників мрій».

І це дійсно цікаві і класні проекти.

«Екопоніка» – вирощування рослин в умовах гідро- та аеропоніки та реалізація їх через власну мережу роздрібних магазинів зелені, овочів та спецій, а також і через B2B-клієнтів.

«3DCity» – 3d-друк будинків і МАФ з бетону. Команда цього проекту веде розробку суміші для друку, підготовку до зведення першого в Україні будинку, надрукованого на 3D принтері.

«GigglesGiggles» – бренд дитячого одягу та з лінією у стилі family look за принципами відповідального виробництва та споживання. Увесь одяг розробляється та відшивається в Україні з сертифікованих “GOTS” (органічних тканин) та “OEKO TEX” –матеріалів, вироблених в європейських країнах та США.

«Спаржа». Спаржа - недооцінена овочева культура. Частина споживачів взагалі не має досвіду її споживання, у частини вона асоціюється зі споживанням в інших країнах. Між тим, місцевий клімат цілком підходить для її промислового вирощування.

«Art Area» – онлайн-хаб розвитку дітей по платній підписці. Все можна робити з телефону. Автоматична психодіагностика по історії переглянутих мультфільмів. Розвиток через індивідуальний підбір мультиплікації та іншого контенту. Відстеження формування якостей та траєкторії розвитку дитини. Онлайн зв'язок зі спеціалістами. Аналіз малюнків (надіслати фото чи цифровий малюнок).

«Mr. Chitin «– організувати роботу ферми з вирощування гігантської креветки Macrobrachium rosenbergii з метою задоволення попиту на свіжу продукцію високої якості, яка буде зрощена в установках замкнутого водопостачання із застосуванням технологій спрямованих на автоматизацію технічних, хімічних та біологічних процесів виробництва.

Оздоровчий центр краси та здоров'я "Harmony" – даний проект спрямовано на реалізацію європейської доктрини збереження здоров'я. Проект поєднує комплексне, ефективне відновлення і поліпшення фізичного та психоемоційного здоров'я, а також омолодження, welness та detox-програми на базі санаторно-лікувального комплексу, що знаходиться в екологічно-чистому природному середовищі Чернігівської області.

«3D дерев’яні панелі» – на деревопереробних виробництвах залишається значна кількість пиломатеріалів, так званої некондиції. Як правило - це вже дрова! Команда цього проекту пристосувалася використовувати цю "некондицію" у виробництві 3D дерев"яних панелей - це мозаїка, пазли, дизайнерський малюнок чи навіть портрет з декоративних порід дерев. Варіантів дизайну - безліч! Перевагою перед конкурентами є те, що їх продукція виготовляється за принципом IKEA. Це значить - сам придбав і сам змонтував. Тобто все необхідне є в комплекті, а монтаж зробить і підліток.

Навчання бізнес-плануванню тривало до жовтня. І на виході чернігівський регіон отримав вісім нових, дуже крутих, готових до успішного втілення бізнес-проектів.

Журналісти "Kramatorsk Post" побували у бізнес-хабі в рамках прес-туру, що відбувся за проектом “Сучасні регіональні медіа – запорука якості у медіакомпетентній демократичній Україні”, який реалізує Український кризовий медіа-центр за фінансової підтримки Міністерства іноземних справ Норвегії в особі Посольства Королівства Норвегії в Києві.

Створення такого центру підтримки підприємництва - цікавий досвід об’єднання державних установ для покращення та розвитку регіонального бізнес-середовища. Він вартий втілення і в інших регіонах чи містах України, зокрема у Донецькій області чи в самому Краматорську.

Інші статті на цю тему

anons-zahodu-biznes

Учасники заходу будуть шукати шляхи подолання проблем малого бізнесу, зокрема проблеми повної фіскалізації

svetlana-troyanovskaya (6)

Фотограф из Краматорска рассказала о том, как пришла в профессию, какие вложения ей пришлось сделать и сколько теперь зарабатывает

sava-cakes (1)

Юлія Савинська починала справу з нуля і вже має власну кондитерську. Війна поставила бізнес на паузу, але цей час вона використовує, щоби навчитись новому та допомагати іншим

коментарі