
Видимість демократії: чому місцева громадскість змушена виборювати своє право впливати на владу
Представники громадськості Донецької області звернулися до Кабміну з пропозицією доопрацювати механізми залучення їх до процесу відновлення та розвитку громад.
Це, певною мірою, вимушений крок, адже проблему на обласному рівні вирішити їм не вдається.
В чому проблема?
Вона полягає в тому, що в постановах Кабміну, які регулюють створення проєктів Планів відновлення громад, не прописані механізми залучення громадськості до цих процесів.
Через це у чиновників з облдержадміністрації, на думку членів Громадської ради при ДонОДА (ГР), з’явився привід не допускати громадськість до процесів розробки проєктів Плану відновлення регіонів та Плану дій зі стабілізації ситуації на деокупованих територіях Донецької та Луганської областей. Хоча саме участь громадськості в цих процесах є потужним інструментом впливу на місцеву владу та чи не єдиним демократичним принципом подальшого розвитку держави в цілому.
На чисельні запити представників ГР про включення їх до координаційно-дорадчих органів чи хоча б до робочих груп з питань відновлення громад Донецької області в ДонОДА відповідають або відмовами, або посиланнями на те, що представники громадськості вже долучені до певних консультативно-дорадчих органів.
Одним з них є Координаційна рада при ДонОДА з питань стабілізації ситуації на деокупованих територіях Донецької області та їх реінтеграції. Вона була створена на початку червня поточного року з метою, як зазначено у відповідному Положенні, “аналізу стану справ, планування та підготовки звітності, координації, контролю за діяльністю координаційних груп, …, сприяння координації діяльності територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, військових формувань, утворених відповідно до законів України, правоохоронних органів та громадських об’єднань з питань підготовки та планування дій зі стабілізації та реінтеграції деокупованих територій області”.
"Краще б взагалі не було Громадської ради, ніж те, чим вона є зараз. Тому що для донорів чи інвесторів вона створює ілюзію демократії, мов би, при ДонОДА є громадськість, яка бере участь у рішеннях щодо розподілу коштів на відновлення. Насправді цього не відбувається, бо долучені до цих процесів лише “кишенькові” громадські представники..."
До складу цієї Координаційної ради увійшли три представники громадськості - члени ГР при ДонОДА.
Але яким чином вони туди потрапили та за якими критеріями вони обиралися, не відомо іншим членам ГР.
Так, членкиня ГР Юлія Володченко стверджує, що залучення цих представників громадськості до Координаційної ради відбулося непрозоро, неформальними шляхами - без голосування за делегування відповідних кандидатів від ГР до Координаційної ради та без дотримання інших передбачених в цьому випадку процедур.
Така ситуація обурює членів ГР, оскільки викликає підозру в тому, що облдержадміністрація долучає до співпраці тільки “зручних” представників громадськості, які не будуть істотно впливати на результати діяльності Координаційної ради та підтримуватимуть будь-яке рішення влади, в тому числі й щодо розподілу коштів за напрямками відновлення та відбудови територіальних громад.
“У всіх питаннях, де приймаються рішення владою про використання бюджетних коштів або ж коштів інвесторів, повинна бути громадськість. І вона повинна певним прозорим чином туди відбиратись. Я, мабуть, скажу крамольну річ. Краще б взагалі не було Громадської ради, ніж те, чим вона є зараз. Тому що для донорів чи інвесторів вона створює ілюзію демократії, мов би, при ДонОДА є громадськість, яка бере участь у рішеннях щодо розподілу коштів на відновлення. Насправді цього не відбувається, бо долучені до цих процесів лише “кишенькові” громадські представники”, - прокоментувала ситуацію Юлія Володченко журналістам Kramatorsk Post.
Як громадськість планує розв'язувати проблему?
За словами Юлії Володченко, задля того, щоб присутність громадськості при владі була не ілюзорною, важливим є просування певних документів - постанов тощо - які дієво регламентують саме прозорі правила та критерії залучення фахових та зацікавлених у демократичних змінах представників громадськості.
"Ми звертаємось до Кабміну з тим, що в нас склалася така ситуація, коли нас не беруть до консультативно-дорадчих органів, які будуть займатися розробками цих Планів відновлення. Ми хочемо, щоб нас, громадськість, брали, при чому на прозорих підставах, а не кулуарними способами..."
Одним з таких кроків і є звернення до уряду з пропозицією доопрацювати чинні постанови, якими аргументує свої відмови облдержадміністрація.
“В постановах № 731 від 18.07.2023 та № 486 від 12.05.2023 жодних згадок про можливість участі громадськості в процесі розробки проєкту Плану дій зі стабілізації на деокупованих територій та проєкту Плану відновлення та розвитку регіону та територій територіальних громад взагалі немає. Це механізм повинен бути. Ми цей механізм не пропонуємо, а просто звертаємось до Кабміну з тим, що в нас склалася така ситуація, коли нас не беруть до консультативно-дорадчих органів, які будуть займатися розробками цих Планів. Ми хочемо, щоб нас, громадськість, брали, при чому на прозорих підставах, а не кулуарними способами. Щоб було дане офіційне оголошення про запрошення всіх охочих представників громадськості залучитися до консультативно-дорадчих органів з розробки проєктів цих Планів. Повинні також бути чіткі критерії відбору представників громадськості. Тобто людина, яка буде входити до цих органів, має бути фаховою,” - пояснила Юлія Володченко суть та мету звернення колегам по ГР на черговому засіданні.
Крім того, на тому ж засіданні члени ГР підтримали пропозицію Юлії Володченко звернутися до ДонОДА з проханням провести відкриту зустріч членів тимчасової робочої групи зі сприяння розробки Програми комплексного відновлення Донецької області (ПКВ ДО) з Координаційною групою з питань планування комплексного відновлення територій при Координаційній раді з питань стабілізації на деокупованих територіях Донецької області та їх реінтеграції (Координаційна група).
Нагадаємо, що ПКВ ДО є тісно пов'язаною з Планом розвитку регіону і територіальних громад, в залученні до розробки проєкту якого власне й відмовляють громадськості.
І хоча сама ПКВ ДО поки облдержадміністрацією не розробляється, члени тимчасової робочої групи зі сприяння її розробці наразі намагаються діяти на випередження та впливати на рішення влади вже зараз.
Тому підготували перелік питань для прийдешньої зустрічі з представниками ОДА. Одним з них є питання щодо витрат у розмірі 11,25 млн грн, які зазначена Координаційна група пропонує включити до Плану першочергових дій зі стабілізації ситуації на деокупованих територіях Донецької області та їх реінтеграції. Така сума передбачена на фінансування 39 заходів. Але що саме входить до переліку товарів, робіт та послуг для проведення даних заходів, не відомо.
Крім того, представники громадськості мають в планах обговорити з представниками обласної адміністрації й питання умов і ресурсів ДонОДА, за наявності яких вона зможе розпочати розробку ПКВ ДО. А також чи має намір ДонОДА співпрацювати з міжнародними організаціями.
Інші статті на цю тему

Розповідаємо, що відомо наразі про програму комплексного відновлення в нашій області, причини її відтермінування і чому громадськість це не влаштовує